کاهش buonce rate

5 راهکار برای کاهش bounce rate

bounce rate چیه؟ چطور bounce rate را کاهش دهیم و همه چیز راجب بانس ریت… در این مقاله از تکنیک های آموزش سئو به این مبحث خواهیم پرداخت و 5 راهکار بسیار مفید برای کاهش bounce rate را خدمت شما معرفی خواهیم کرد… با ما همراه باشید.

 

بله مثل همه مقاله ها این مطلب هم با مطرح کردن چند سوال همراه شد به احتمال زیاد سوالات شما هم هستند که تصمیم به مطالعه این مطلب گرفتید.

قصد دارم صحبت را از جایی شروع کنم که یکی از بد ترین اتفاقات در سایت ما این است که به محض باز شدن سایت، بسته شویم!! این بدین معناست که ما یا جذاب نیستیم، یا تکراری هستیم، یا سرعت لود ما پایین است و … که نتیجه آن عدم جلب رضایت کاربر، و در ادامه از دست دادن رتبه سایت خواهد بود.

bounce rate چیست؟

bounce rate عنوانی است که برای بررسی این موضوع به وجود آمده و با اعلام درصدی، میزان پرش از سایت را به شما می گوید. بانس ریت در واقع نرخ پرش از سایت ( بسته شدن سایت به محض باز شدن آن ) است.

خب حالا که فهمیدیم بانس ریت چیست، میبنم کمی هم راجب اهمیت آن به شما بگویم که در لیست رقابت ( 10 نتیجه اول گوگل در هر کلمه کلیدی ) یکی از مهم ترین فاکتور هایی که بررسی می شود نرخ پرش و نرخ ماندگاری کاربر در سایت است.

جدید ترین الگوریتم های گوگل تمرکز بر این موضوع دارند که با هوش مصنوعی تنها نتایجی را نشان کاربر دهند که رضایت آن ها جلب می کند و سریع بسته شدن سایت، فاکتوری برای نشان دادن عدم رضایت، همچنین زمان ماندگاری بالا در سایت نشان دهنده رضایت کاربر است .

حتما از اهمیت سرعت لود سایت در الگوریتم های جدید خبر دارید که یکی از شاخص های تاثیر گذار در نرخ بانس ریت است و این مورد هم میتواند نشان دهنده اهمیت این موضوع در سئو سایت باشد.

در سایت الکسا می توانید نرخ bounce rate خود را مشاهده کنید، با رقیبان مقایسه کرده و سپس در جهت بهبود آن بکوشید.

چطور بانس ریت را کاهش دهیم؟

کاهش buonce rate

کاهش buonce rate

اما اینجا بحث اصلی کاهش آن است. چطور bounce rate کاهش پیدا می کند و با چه ترفند هایی میتوانیم کاربر را مجاب کنیم که اگر حتی مطلب ما مورد نظر او هم نیست حداقل کمی زمان بگذارد و داخل سایت ما بماند. ( هدف این است که فقط سریعا کاربر سایت را نبندد و کاری به ماندگاری آن فعلا نداریم! )

5 راهکار برای کاهش bounce rate

5 راهکار ساده و کارآمد که ترفندهایی برای کاهش bounce rate هستند را در این قسمت خدمت شما معرفی خواهیم کرد که با دانستن آن ها و اعمال آن بر روی سایت، میزان پرش از سایت شما به شدت کاهش  پیدا کرد… با ما بمانید و بخوانید!

1- افزایش سرعت لود سایت

bounce rate 1

راهکار اول کاهش بانس ریت bounce rate

همان طور که پیشتر راجب سرعت لود سایت گفتیم، یکی از اصلی ترین فاکتور های کاهش بانس ریت است. معطل شدن کاربر برای دیدن سایت شما، دقیقا برابر با بسته شدن سایت شماست. 

اگر میخواهید حداقل برای چند دقیقه کاربرتان را حفظ کنید، در مرحله اول سعی کنید سایت را سریع نشان آن بدهید gtmetrix معیار خوبی برای اندازه گیری سرعت سایت بوده و برای تست سرعت در دیوایس های دیگر هم میتوانید از تستر سرعت گوگل استفاده کنید.

پس به عنوان اولین راهکار تاثیر گذار در کاهش bounce rate می بایست سعی بر این داشته باشید که سرعت لود خود را تا جایی که به ظاهر سایت آسیب جدی وارد نکند، افزایش دهید و به محض کلیک، در دیدگان کاربر خود باشید.

2- جذابیت در نگاه اول

bounce rate 2

راهکار دوم کاهش bounce rate

نگاه اول کاربر به سایت شما بسیار مهم است و باید سعی کنید اولین تصویر، اولین عنوان و اولین متنی که نشان کاربر می دهید، به اندازه کافی برای او جالب و جذب کننده باشد تا به ادامه ماندن داخل سایت شما فکر کند.

بطور کلی اولین های شما مهم ترین شما در میزان موفقیت محتوای سایتتان هستند و اگر آن را جدی بگیرید هم در سئو محتوای سایت موفق خواهید بود و هم در نگه داشتن کاربر داخل سایتتان؛ لازم میبینم یک موضوع دیگر را هم در مورد جذاب بودن در نگاه اول با شما مطرح کنم که:

اگر اولین نظر کابر راجب سایت شما منفی باشد، حتی در صورت ماندن آن داخل سایت، تغییر نظر آن بسیار دشوار خواهد بود چون از نظر روانشناسی او دوست دارد پای اعتقاد خود نسبت به سایت شما ثابت قدم بماند. پس برای اینکه به دردسر نیوفتید، سعی کنید در اولین نگاه برای او فوق العاده باشید. این هم دومین راهکار کاهش bounce rate!

3- تیتر گذاری حرفه ای در محتوا سایت

bounce rate 3

راهکار سوم کاهش bounce rate

راهکار سوم تیتر گذاری حرفه ای است. بار ها برای خودتان هم پیش آمده که وقتی وارد صفحه برای مطالعه مطالب آن می شوید، ابتدا نگاهی به تیتر های محتوا می اندازید تا ببینید آیا این مطلب آن چیزی که شما میخواستید بود یا قرار است وقت خود را با آن تلف کنید!

باید تیتر های خود را به قدری جذاب و تحریک کننده بنویسید که حتی اگر موضوع و محتوای مقاله، آن چیزی که کاربر می خواست هم نبود، حداقل زمان را برای مطالعه آن بگذارد چون کاربران محتوای هایی که مورد نیازشان نباشد را نمی بندند آن ها محتوا هایی را می بندند که فکر می کنند مورد نیازشان نیست!

این موضوع برای همه ما اتفاق افتاده که زمان هایی را صرف مطالعه مقالات و مطالبی می کنیم که نیازی به آن ها نداریم و تنها خلاقیت فرد نویسنده است توانسته نیاز و علاقه مندی را در ما به وجود بیاورد؛ نمونه آن هم پست هایی در اینستاگرام است که نیاز هیچ کس نیست ولی بازدید های فوق العاده ای دارد و دلیل اصلی آن تصویر اول ویدیو است که ما را تحریک به دیدن آن می کند.

4- طراحی فضایی امن برای کاربر

bounce rate 4

راهکار چهارم کاهش bounce rate

کاربران سطح اینترنت برای هر کاربردی، فضایی امن را ذهن خود ساخته اند! مثلا برای سایت های فروشگاهی، فضایی که حس امنیت را برای خرید محصول به وجود می آورد، سایت دیجی کالا است و  اگر بخواهید با یک طرح متفاوت و جدید آن ها را وارد یکک سایت فروشگاهی کنید، جلب اطینان آن ها برای شما کاری بسیار دشوار است.

به این کار طراحی استاندارد صفحات سایت می گویند که مطابق پیشفرض ذهنی کاربر باشد و در لحظه اول اطمینان او را جلب کند. این مورد هم یکی از راهکار های حرفه ای کاهش bounce rate است و باید در طراحی صفحاتمان آن را به جد در نظر داشته باشیم.

البته منظور من عدم بکار گیری خلاقیت و نوآوری در طراحی شما نیست، بلکه در نظر گرفتن این اصل روانشناسی است که اگر می خواهید خلاف آن باشید، باید به قدری حرفه ای و فوق العاده کار کنید که جذابیت شما بر آن حس نا امنی به وجود آمده در کابر غلبه کند.

5- نرخ خوانایی بالا در محتوا نویسی

bounce rate 5

راهکار پنجم کاهش bounce rate

خوانایی متن آخرین راهکار من برای بهبود نرخ bounce rate شماست. خوانایی چیست؟ مثلا تصور کنید وارد سایتی می شوید که یک مطلب را مطالعه کنید و در لحظه اول با حجم بسیار زیادی از محتوا رو به رو می شوید که بدون هیچ اینتر و فاصله ای داخل صفحه قرار گرفته است.

عده ای برای اینکه نسبت متن به html در آن ها بیشتر باشد، می آیند و محتوای خود را بدون هیچ فاصله ای در صفحه قرار می دهند که این به شدت چشم بیننده محتوا را اذیت می کند و بعد می بینند که اینهمه محتوا برای صفحه خود تولید کرده بودند ولی صفحه از یک رتبه بالا تر نمی رود و باعث نارضایتی آن ها از سئو سایتشان می شود.

این را در نظر بگیرید که جلب رضایت کاربر در راس فعالیت های شما برای بهینه سازی سایت باشد و هیچ تکنیکی نباشد مخالف این موضوع باشد چون اگر امروز هم باعث ضرر شما نشود، در آینده با توجه به الگوریتم های پیشرفته گوگل تکنیک شما شناسایی شده و رتبه خود را از دست خواهید داد.

به عنوان آخرین راهکار کاهش بانس ریت، باید سعی کنید متون خود را در فضای خوانا تر و خلوت تر نشان کاربر دهید تا چشم او را اذیت نکند و دوست داشته باشد داخل سایت شما زمانی را سپری کند.

سئو سایت

همه چیز راجب سئو سایت را در خدمات سئو دات کام خواهید یافت.

با رعایت کردن این 5 راهکار، مطمئن باشید که درصد پرش کاربر از سایت شما به شدت کاهش پیدا کرد و می توانید بطور جدی تر رقیبانتان را تهدید کنید.

 

1 پاسخ
 1. مژگان مهرابی
  مژگان مهرابی گفته:

  مطلب خوبی بود. ممنون
  بعضی مثل سایت وینتو 20 تا نمونه آوردن ولی مهمترینش همین پنج تاست که شما نوشتید.
  مثلا خوانایی فونت که گفتید.
  همیشه سایتتون رو دنبال میکنم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.