سوشیال سیگنال

همه آن چیزی که راجب سوشیال سیگنال باید بدانید!!

سوشیال سیگنال چیست؟ چطور یک سوشیال سیگنال موثر و حرفه ای برای خود به وجود آوریم؟ تفکرات اشتباه در مورد سیگنال شبکه های اجتماعی

موضوع این مقاله همه آن چیزی است که راجب سوشیال سیگنال باید بدانید و برای رسیدن به سطح حرفه ای از آن بهره بگیرید.

سوشیال سیگنال چیست؟

یکی از فاکتور های آف پیج است؛ بله آف پیج که فقط بک  لینک نیست! فاکتور های دیگری هم برای اعتبار سازی از خارج سایت به آن وجود دارد که مجموعه آن ها تشکیل سئو خارجی را می دهد. اما در مورد سوشیال سیگنال باید عرض کنم خدمتتان که:

شما در شبکه های اجتماعی عضو می شوید، در آن ها فعالیت می کنید و لینک صفحات مختلف، مقالات و محصولاتتان را در آن منتشر می کنید…

این لینک ها برای شما بک لینک نمی شوند! چون هم نوفالو هستند و هم ریدایرکت هستند و شاید بی تاثیر به حساب نیایند ولی نمیتوان به عنوان لینک های مهم هم آن ها را به حساب آورد. اما از نگاهی دیگر بسیار مهم و موثر هستند؛ این نگاه همان سوشیال سیگنال است.

سوشیال سیگنال

سوشیال سیگنال

اجازه بدهید بیشتر در مورد آن صحبت کنیم؛ شبکه های اجتماعی از پر ترافیک ترین و پر رفت و آمد ترین بستر های تبادل data و اطلاعات در اینترنت محسوب می شوند.

این فضا، جامعه ای برای شناخت علایق افراد، روحیات افراد، اتفاقات تاثیر گذار بر آن ها و … است. این موارد نشان می دهد شبکه های اجتماعی جایگاه غیر قابل انکاری دارند و گوگل هم موظف است به آن ها نگاهی ویژه داشته باشد.

خب از آن جایی که نمیتوان لینک های موجود در آن را به عنوان بک لینک در نظر گرفت، باید یک پالس مثبت دیگر بطور جداگانه برای آن متصور شد. این پالس مثبت همان سوشیال سیگنالی است که موضوع این مقاله ماست.

هر چقدر شما در شبکه های اجتماعی فعال تر باشید، لینک شما بیشتر پخش شود و مطالب مربوط به شما بیشتر به اشتراک گذاشته شود، سوشیال سیگنال بیشتری کسب خواهید کرد.

چطور بک لینک حرفه ای بسازیم؟

مطالعه مقاله بک لینک حرفه ای رو به شما پیشنهاد میکند که این مورد هم از فاکتور های مهم offpage بوده میتونه کمک خوبی به فرایند لینک سازی شما بکنه!

بهترین سایت ها برای دریافت سوشیال سیگنال

طبق آمار بدست آمده در دنیا ( دنیا، نه ایران ) معتبر ترین شبکه های اجتماعی برای دریافت سوشیال سیگنال به ترتیب:

 1. فیس بوک: اولا فیس بوک که موفق ترین شبکه اجتماعی دنیاست و موثر ترین سوشیال سیگنال را به شما هدیه می دهد.
 2. توییتر: مورد دوم توییتر است که هم بسیار پر ترافیک و جذاب است و هم با توجه به توافقی که با گوگل داشته، جز سوشیال های مهم برای دریافت سیگنال شبکه اجتماعی است.
 3. یوتویوب: بزرگ ترین و جامع ترین شبکه انتشار ویدیو در دنیا هم قطعا یکی از مهم ترین منابع دریافت سوشیال  سیگنال برای شما به حساب می آید.
 4. اینستاگرام: اینستاگرام هم که همه با آن آشنا هستید و این مورد هم بخصوص در ایران سیگنال های خوبی برای شما به ارمغان می آورد. بخصوص زمانی که تعداد فالوور بیشتری داشته باشید و بتوانید با استفاده از لینک های استوری، ترافیک برای سایت بدست آورید.
 5. پینترست: پینترست مخزن خلاقیت است! این شبکه اجتماعی هم با وجود قدرت کمتر نسبت به موارد بالا، بسیار مورد توجه گوگل قرار می گیرد و بخصوص انتشار تصاویر در آن موجب بهتر ایندکس شدن و ارتقائ رتبه برای شما می شود.
 6. لینکدین: همه صاحبان کسب و کار باید به داشتن پروفایل لینکدین خود را ملزوم کنند. لینکدین هم یک بازار هدف جدی و مهم برای مدیران و بخصوص مدیران شرکت های آی تی است که فعالیت در آن اعتبار شما را در فضای اینترنت بهبود بخشیده و نتیجتا موجب دریافت سوشیال سیگنال قابل قبولی می شود.
 7. گوگل پلاس و بقیه سایت های کم اهمیت تر: نظرات در مورد گوگل پلاس متفاوت است و هر نظر هم در جایگاه خود درست! گوگل پلاس از نظر گوگل پروژه ای شکست خورده اطلاق شد؛ در حدی که مورد تمسخر وب مستران دنیا هم قرار گرفت ( از جهت خلوتی ) اما از دیدگاهی دیگر چون این شبکه اجتماعی متعلق به خود گوگل است و ارتباط آن با موتور جستجو منطقی به نظر می رسد، فعالیت در آن پیشنهاد می شود. ما خودمان هنوز گوگل پلاس سایت را غیر فعال نگرده ایم ولی به جدیت حضور در اینستاگرام و فیس بوک به آن نگاه نمی کنیم.
سوشیال سیگنال در سئو

سوشیال سیگنال در سئو

چطور یک سوشیال سیگنال موثر دریافت کنیم؟

اما چطور میتوانیم با یک استراتژی درست، موثر ترین سوشیال سیگنال را برای خود بسازیم؟ مشکلی که سایت های ایرانی برای دریافت این سیگنال ها دارند، فعالیت ضعیف ایرانیان در فیس بوک، یوتویوب، پینترست و گوگل پلاس است. توییتر هم خیلی ترافیک چشم گیری ندارد ولی باز شرایط آن بهتر از این موارد است.

گوگل پلاس که اگر بروید فقط پست های سئوکار ها را میبینید :)) که برای پروژه های مختلف خود کار می کنند.

تنها اینستاگرام است که میتواند سوشیال  خوبی در ایران برای ما باشد و اگر حرفه ای در آن کار کنیم بازخورد ما به شدت موثر و عالی خواهد بود.

اما مشکل اصلی ما فیس بوک و موارد دیگری است که پیشتر گفتیم؛ برای مرتفع سازی این مشکل و به عنوان یک راهکارِ مثلا مفید! ربات هایی اومدند که هم در سایت های فارسی هم در سایت های خارجی شروع به فعالیت کردند…

کار این ربات ها دریافت سوشیال سیگنال برای شماست. با انتشار صفحات شما بطور اتوماتیک و با تعداد زیاد، لینک های شما رو بشکل نسبتا انبوه توی شبکه های اجتماعی پخش می کنند و قانون باید برای شما سوشیال سیگنال به ارمغان بیاورند.

اما چرا بعضی افراد پس از کلی فعالیت در شبکه های اجتماعی از این روش بازخورد مثبتی پیدا نمی کنند؟؟

این موضوع مورد بحث است!

تفکرات اشتباه در مورد سیگنال شبکه های اجتماعی

مثل همه فرآیند های سئو تو این بخش هم تفکرات سطحی و غلطی وجود دارند که موجب از بین رفتن زحمات یا حداقل نگرفتن بازخود عالی میشن و اگر ما اون ها رو بشناسیم میتونیم به نتیجه های موفقیت آمیزتری دست پیدا کنیم.

گوگل بطور کلی از ربات ها فعالیت های اتوماتیک وار بیزاره و همیشه سعی میکنه با ایجاد الگوریتم هایی پیشرفته، فعالیت این ربات هارو شناسایی کنه و اثر بخشی اون هارو از بین ببره. این کار هم کاملا منطقیه و اگر نتونه تمایز بین فعالیت های ارگانیک و اتوماتیک رو تشخیص بده، در نتایجی که به کاربران خودش نمایش میده اختلالی به وجود میاد و کم کم میتونه موجب شکست بشه!

دلیل این موضوع اینه که اعتبار سنجی درست و صحیح اولین چیزی هستش که گوگل باید به درستی انجام بده و با توجه به اون نتایجی به کاربران ارائه کنه که موجب رضایتمندی اون ها بشه.

حالا این ربات هایی که برای social signals دریافت می کنند آیا انقدر پیچیده هستند که الگوریتم های گوگل را دور بزنند؟ تا چه مدت نهایتا میتوانند این کار را انجام دهند؟ چون همه میدانیم که فعالیت های غیر ارگانیک تاریخ انقضا دارند و بلاخره توسط گوگل شناسایی شده و نتیجتا مورد جریمه اون واقع می شوند.

شاید برای شما این سوال به وجود بیاد که گوگل چطور میتونه این تمایز رو تشخیص بده و در نتایج خودش اعمال کنه؟

ربات یا انسان

ربات یا انسان!؟ کدام یک در شبکه های اجتماعی پیروز می شوند؟

به دو پاراگراف زیر توجه کنید:

من وقتی بخوام آهنگی رو در پروفایل خودم منتشر کنم، با کپشن ” چه آهنگ قشنگی ” اون رو داخل سوشال میزارم، فردی دیگه ممکنه با کپشن ” چقدر خوبه این موزیک ” این کارو بکنه، یکی دیگه ممکنه متنش رو فینگیلیش بنویسه و فرد دیگه هم ممکنه بدون نوشتن متنی اون رو داخل پروفایلش بزاره، واین فرایند شیر شدن یک پست با کیفیت در شبکه های اجتماعی هستش در صورتی که توسط انسان ها این کار انجام بشه.

از طرف دیگه، چطور ممکنه صفحه ای خودش در نتایج اول گوگل دیده نمیشه و میزان بادید اون هم خیلی زیاد نیست، بیاد به تعداد زیاد داخل سوشیال منتشر بشه ؟ اون در شبکه اجتماعی مثل فیس بوک که اصلا ایرانی ها در اون فعالیت چندانی ندارند!!

این ها مواردی هستند که مثل اون زیاده و همه میتونند الگوریتم هایی برای شناسایی فعالیت فیک برای گرفتن سوشیال سیگنال باشند. البته که 100% گوگل از ما بیشتر بر روی این موضوعات تمرکز میکنه و راهکار های خیلی بیشتری هم برای اون خواهد داشت.

پس بهتره به فکر فعالیت هایی باشیم که پایداری و ثبات را برای ما به ارمغان بیارند و بتونیم با خیال راحت اون هارو انجام بدیم.

پس چکار کنیم!؟ چطور اون سوشیال سیگنال موثر رو بگیریم؟

خب شاید بگید راهکار گرفتن یک سوشیال سیگنال موثر چیه؟ و بلاخره با وجود این میزان فعالیت کم در شبکه اجتماعی های مذکور، ما چطور به شکل ارگانیک از اون ها بازخورد کسب کنیم؟

مثل همیشه راهکار پیشنهادی بنده تولید محتواست! برای انجام هر کاری، باید محتوای خوب رو ضمیمه اون کنید تا مطلوب ترین بازخورد رو گوگل به شما هدیه بده.

در مرحله اول باید تمرکز رو بر روی شبکه هایی مثل اینستاگرام قرار بدید که ایرانی ها بیشتر در اون فعال هستند و فعلا مورد فیلترینگ هم واقع نشده. در ادامه باید برای فعالیت در فیس بوک، یک روند مستمر و دقیق رو در نظر بگیرید و داخل اون محتوا های خوبتون رو منتشر کنید.

علاوه بر قرار دادن لینک در این شبکه اجتماعی ها، باید تنها مطلب و تصویر هم داشته باشید تا هرچند کم، فالوور های خودتون رو بدست بیارید.

این رو بدونید که اگر تعداد فالوور شما در این شبکه اجتماعی ها زیاد نیست، باید با رقیب های خودتون مقایسه بشید و زمانی که اون ها هم نمیتونند زیاد فالوور بدست بیارن، داشتن اندک  بازخود هم بشکل ارگانیک از این شبکه اجتماعی، غنیمت محسوب میشه.

در مراحل بعد برای فعالیت حرفه ای تر میتونید پست های خودتون رو promote کنید و به شکل استاندارد به تبلیغ اون ها بپردازید.

پروفایلی که محتوا های باکیفیت رو داخل خودش گنجونده باشه، سریع تر مورد توجه گوگل واقع میشه و بهتر هم توسط گوگل رتبه دریافت میکنه… این دلیلی میشه که دریافت سیگنال از اون هم برای شما موثر تر و باشه.

اگر علاقه مند به مطاالعه بیشتر در این زمینه بودید میتوانید از مقالات این وب سایت های خارجی هم دیدن کنید:

در آخر باید بگم خسته نباشید، مرسی که تا اینجا با من همراه بودید و من هم سعی کردم اطلاعات و دیدگاه خودم رو در رابطه با این بخش از سئو با شما در اشتراک بزارم.

خدمات سئو

همه خدمات سئو اعم از انجام سئو، آموزش، مشاوره و … را از خدمات سئو دات کام بخواهید.

2 پاسخ
 1. علیرضا کامرانی
  علیرضا کامرانی می گوید :

  مطلب بسیار خوبی بود اتفاقا چند ماه پیش بود از اکانت های سوشیال در یکی از سایت های خارجی استفاده کردم و دقیقا اتفاق مثبتی را ندیدم. در حالی که اون اون موقع تازه خرید سوشیال سیگنال از ترفند های جدید بود…

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =