متخصص سئو

7 وظیفه مهم یک متخصص سئو

 

یک متخصص سئو چه وظایفی به عهده دارد و می بایست در چه زمینه هایی اطلاعات و تسلط لازم داشته باشد تا به عنوان یک مشاور و متخصص بتواند با کیفیت بالا فعالیت بیزینسی کند؟

پاسخ به این سوال موضوع این مقاله است.

متخصص سئو

متخصص سئو

در مقاله چطور سئو کار شویم؟ در مورد شغل سئو، درآمد آن و نحوه شروع به کار در این زمینه صحبت هایی داشتیم. حالا در این مقاله قصد داریم چند قدم جلو تر برویم و در مورد متخصص سئو بحث هایی را مطرح کنید که مطمئنا برای علاقه مندان به فعالیت در این حوزه، بسیار کارآمد خواهد بود.

با ما همراه باشید.

یک متخصص سئو چه وظایفی دارد؟

اول از همه این موضوع را در نظر بگیرید که منظور ما از متخصص سئو چیزی فراتر از یک سئو کار ساده با حقوق کارمندی است!

یک متخصص معمولا در شرکت ها به عنوان مدیر سئو فعالیت می کند و کمتر اتفاق می اغتد که خود درگیر انجام یک پروژه شود.

او باید توانایی مدیریت و آموزش گروه خود را داشته باشد و بطور منظم بر کار آن ها نظارت کند تا فرایند بهینه سازی سایت از هر جهت به شکل استاندارد و اصولی پیش رود.

سئو چند زیر مجموعه دارد:

کار سئو کردن یک سایت معمولا در شرکت ها به این شکل انجام می شود که چند زیر مجموعه برای اجرای فعالیت ها در نظر گرفته می شود و هر زیر مجموعه شامل نفراتی است که فعالیت های مربوط به آن بخش را بصورت متمرکز انجام می دهند.

  • سئو داخلی
  • سئو خارجی

معمولا کل کار به 2 فضای on page و off page تقسیم می شود که هر بخش سیستم ها اصول خود را دارد و تقریبا فضای کار آن ها هم از هم جدا است.

در قسمت سئو داخلی بیشتر به موضوعات استاندارد سازی ساختار سایت، تولید محتوا و لینک سازی بین صفحات مختلف سایت پرداخته می شود.

در سئو خارجی، اصلی ترین موضوعات بک لینک و سوشیال است که با انجام فعالیت های مربوط به این بخش، از خارج سایت، برای وب سایت مورد سئو اعتبار سازی می شود.

حال این متخصص سئو است که در هر 2 بخش مهارت کافی را دارد و این 2 را با هم طوری هماهنگ می کند که پروژه در زمان موعد ( یا یک ماه زودتر از موعد ) به جایگاه لازم برسد.

متخصصان سئو باید توانایی این را داشته باشند که تعدادی پروژه را بطور هم زمان مدیریت کنند تا حقوق کارمندان و پرسنل از مبلغ دریافی پروژه ها بدست آید.

7 وظیفه مهم یک متخصص سئو

از این موارد که بگذریم به وظایف و مهارت هایی که یک متخصص سئو باید داشته باشد، می رسیم. با ما همراه شوید تا 7 وظیفه اصلی یک متخصص سئو را با هم مرور کنیم.

1- تعیین استراتژی مبنی بر شرایط ویژه سایت

استراتژی سئو

استراتژی سئو

هر سایت با توجه به فیلد کاری، رقبا، کلمه کلیدی و … استراتژی خاصی برای رسیدن به جایگاه های اول گوگل نیاز دارد.

یک متخصص سئو با مطالعه و آزمایش تکنیک های گوناگون، باید توانایی این را داشته باشد که بدون آزمون و خطا، استراتژی مخصوص هر پروژه را بدقت طراحی کرده و به گروه مجری انتقال دهد.

مثلا فرایندی که برای سئو یک سایت خبری پیش گرفته می شود، با سئو یک سایت شخصی و شرکتی که کلا 50 صفحه دارد، متفاوت است.

تعیین استراتژی مبنی بر شرایط ویژه هر سایت، از اصلی ترین وظایف یک متخصص سئو است؛ چون همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، سئو کار های معمولی اطلاعاتی برای طراحی این نقشه ندارند و آن ها صرفا مجری دستوراتی که بهشان ابلاغ شود.

حال اگر یک پروژه با 4 ماع فعالیت درست و مستمر به شرایط مطلوبی نرسد، فضای کاری که متخصص و مدیر پروژه برای گروه مجری مشخص کرده اشتباه است!

2- استفاده درست از ابزار های آنالیزگر مثل کنسول جدید گوگل و آنالایتیکس

آنالیز سئو سایت

آنالیز سئو سایت

یک متخصص سئو برای شناخت درست نقاط قوت و نقاط ضعف سایت مورد سئو، باید بطور مرتب فعالیت های انجام شده را آنالیز و ارزیابی کند تا با توجه به آن پلن های کاری آینده را برای گروه مجری مشخص نماید.

ابزار ها و سایت های آنالیز گر زیادی وجود دارند که معمولا متخصصان از آن ها برای این منظور استفاده می کنند:

کنسول جدید گوگل وبمستر تولز

کنسول جدید گوگل وب مستر تولز از بهترین و قابل اعتماد ترین ابزار های آنالیز گر وضعیت سئو سایت است.

در این ابزار میتوان شرایط سرور، صفحات ایندکس شده، ارور های سایت، وضعیت site map و robots.txt، میزان بازدید و قوی ترین کلمات بازدید آور سایت، بک لینک ها و لینک های داخلی و … را به شکل دقیق بررسی کرد.

گوگل آنالایتیکس

google analytics ابزار دیگر خود گوگل است که برای متخصصان سئو تعبیه شده و مکملی بسیار خوب برای کنسول وب مستر است.

در این ابزار هم میتوان بازدید سایت، شرایط صفحات سایت، بهترین پتانسیل های سایت، میزان ماندگاری کاربر، نرخ بانس ریت، دستگاه ها و مرور گر هایی که کاربران با استفاده از آن وارد سایت می شوند و حتی شرایط سنی کاربران را آنالیز کرد تا به توجه به آن مطمئن ترین برنامه ریزی را برای سایت انجام داد.

دلیل استفاده از این ابزار ها این است که گاهی مشاهده می شود با تغییر روند کار و انجام یکسری فعالیت های متخصر، شرایط بهبود بازدید و شرایط سایت بقدی آسان تر و سریع تر می شود که مبتواند برای تسریع بخشیدن و بالا بردن کیفیت اجرای پروژه بسیار موثر باشد.

از این رو متخصصان سئو باید ختما شناخت دقیقی نسبت به این 2 ابزار و البته سایت های مکمل دیگر مثل ahref و moz و … داشته باشند.

پکیج آموزش سئو

اینجا یک پکیج کامل برای یادگیری سئو سایت است که متشکل از مقالات بسیار مفید و کارآمد رایگان، ویدیو های آموزشی و بسته های تخصصی برای آموزش سئو است.

3- شناخت تمامی اصول تولید محتوا برای سایت

آموزش تولید محتوا به شکل استاندارد و بروز، باید مدام توسط متخصصان سئو به گروه مجری منتقل شود.

همانطور که همیشه به آن اشاره کردیم، بحث تولید محتوا میتوانند بشدت در فرایند سئو تعیین کننده باشد و جدی گرفتن موضوعات مربوط به آن از واجبات هر گروهی است که در این زمینه مشغول به فعالیت می باشد.

گوشزد کردن و آموزش دادن تکنیک ها و اصول آن ها هم وظیفه متخصص سئو است.

سایت های خارجی و معتبر ترین سورس های آموزش سئو، مرتب در خصوص نحوه تولید محتوا برای سایت صحبت می کنند و این نشان دهنه این موضوع است که موفقیت در زمینه سئو بدون داشتن محتوا های فوق العاده، بخصوص در رقابت های سطح بالا امکان ناپذیر است!

محتوا فقط مختص به متن هایی مثل این پست، که ما منتشر می کنیم نیست؛ محتوا شامل بحث ویدیو، تصویر، پادکست و همه عناصر چند رسانه ای می شود که بسته به نیاز و شرایط باید مورد استفاده قرار گیرد تا سایت شکل جدی تر و معتبر تری داشته باشد.

شاید تصور بر این باشد که موضوعاتی مثل ویدیو مارکتینگ و بحث های دیگر مروبط به محتوا، از وظایف متخصص سئو به شمار نمی آید اما وقتی آمار ها نشان می دهد که 80 درصد محتوا های موجود در اینترنت را ویدیو تشکیل میدهد، شخصی که در حیطه اینترنت بطور تخصصی فعالیت می کند باید در این زمینه هم فعال و حرفه ای باشد تا از پتانسیل آن به بهترین شکل بهره بگیرد.

4- متخصص در شناخت و بهره گیری از لینک

لینک ها ابزار هایی هستند که مهم ترین ویژگی اینترنت یعنی ارتباط را فراهم می کنند.

هم در فضای on page و هم در فضای off page کاربرد بسیار زیادی دارند و کسی که استفاده درست از آن را بداند می تواند در سخت ترین رقابت های سئو پیروز واقع شود.

لینک سازی داخلی عاملی است که محتوا های داخل سایت را با یکسری اصول و قواعد به هم مرتبط می کند.

این ارتباط موجب قوی تر شدن صفحات سایت و ویژگی های مثبت بسیاری می شود که کمتر اتفاق می افتد یک سایت رتبه بالا از آن بهره نگرفته باشد!

بحث لینک سازی خارجی و بک لینک هم که نیازی به مطرح کردن ندارد و اهمیت آن کاملا مشخص است.

پس با توجه به این موضوعات، هم تیم سئو داخلی و هم تیم سئو خارجی نیاز به شخصی دارند که خواص و ویژگی های لینک را به دقت بداند و به آن ها منتقل کند.

متخصص سئو که شرایط لینک سازی خارجی و داخلی را با توجه به گزارش ها دارد، ساختاری مشخص به 2 تیم زیر مجموعه ارائه می کند که با در نظر گرفتن آن بهترین بهره گیری از لینک را در فرایند سئو سایت داشته باشند.

5- آشنایی با کد های قالب سایت و FRONT

یک متخصص سئو قطعا نیاز نیست که برنامه نویس سایت باشد اما با توجه به این موضوع که تغییر در یکسری ساختار ها و شکل و شمایل های سایت در فرایند سئو کردن سایت طبیعی است، آشنایی با کد های html و css حتما به او پیشنهاد می شود.

گاها اتفاقاتی در طرح سایت می افتد که متخصص باید آن را به درستی شناسایی کرده و به طراح یا برنامه نویسی سایت بلاغ کند.

همچنین minifi کردن کد های سایت هم از وظایف تیم سئو است که موجب بیشتر شدن سرعت سایت می شود.

بخشی از برنامه نویسی سایت که مربوط به قالب back یا ادمین آن می شود، معمولا نیازی به دست کاری توسط تیم سئو ندارد و با توجه به آن هم نیازی نیست یک متخصص سئو خود را درگیر مسائل پیچیده برنامه نویسی کند.

6- بروز بودن و آشنایی با جدید ترین الگوریتم های گوگل

گوگل به منظور نمایش نتیجه های مطلوب تر و با کیفیت تر، مدام الگوریتم های جدید ارائه می کند که هر کدام بر یک موضوع خاص تمرکز دارند و متخصصان سئو با شناسایی این الگوریتم ها و بروز بودن، میتوانند شرایط گروه خود را از رقبا متمایز سازند.

بطور کلی بروز بودن از مهم ترین ویژگی های شغل سئو است که چه متخصصان و چه کارمندان ساده، با بهره گیری از آن میتوانند عوامل موفقیت و پیشرفت روز افزون خود را فراهم سازند.

سرعت سایت، محتوای سایت، لینک های سایت و کاربر محور بودن سایت مهم ترین بخش هایی است که گوگل بر روی آن ها دست می کذارد و متخصصان با شناسایی مستمر قوانین رتبه بندی جدید، میتوانند بهترین گروه را برای خود ترتیب دهند.

شغل تولید محتوا

همه چیز  راجب یکی دیگر از شغل های پر سر و صدای امروز فضای اینترنت را میتوانید در این مطلب بیابید و همچنین راه های درآمد زایی از طریق آن هم خدمتتان توضیح داده شده است.

7- شناخت فضا های تبلیغاتی برای سئو سایت

در پروژه های سطح بالا و رقابت های سنگین، “تبلیغات” غیر قابل انکار است. وظیفه متخصص سئو شناخت بهترین و موثر ترین بستر های تبلیغاتی می باشد.

او می بایست زمان دقیق تبلیغات را را بداند و با توجه به شرایط سایت بهترین موقع برای انرژی گرفتن از خارج را مشخص سازد و نسبت به اجرای آن اقدام کند.

متخصص سئو طبیعتا در زمینه های مختلفی پروژه های در دست اجرا دارد و بستر های تبلیغاتی متناسب با هر نوع سایت منحصر به فرد است. او بهترین بازار هدف و پر بازده ترین تبلیغات برای هر نوع سایت را می شناسد و با مناسب ترین هزینه، بهترین بازخورد را فراهم می سازد.

معمول ترین تبلیغاتی که در زمینه سئو انجام می شود، تبلیغات رپورتاژ آگهی برای تهیه بک لینک و تبلیغات بنری برای افزایش بازدید سایت است که ایجاد کمپین های متناسب با آن، وظیفه متخصص سئو می باشد.

مشاوره سئو، فضای درآمد سازی برای متخصصان این حوزه

مشاوره سئو

مشاوره سئو

خب حالا که 7 مورد از مهم ترین وظایف متخصص سئو را شناختیم، بد نیست به یکی از فضا های درآمد زایی با استفاده از آن هم بپردازیم:

متخصصان سئو می توانند همان پلن ها و برنامه های کاری که به تیم اجرایی خودشان منتقل می کنند، تحت عنوان مشاوره سئو به گروه ها و سایت های دیگر هم ابلاغ نمایند.

یک متخصص سئو میتواند یک مشاور سئو هم باشد؛ با توجه به این وظایفی که برای آن مشخص کردیم، توانایی آنالیز دقیق و ارائه راهکار های لازم در او وجود دارد و شرکت هایی که خودشان تیم اجرایی برای انجام فعالیت های سئو دارند، میتوانند با هزینه های پایین از خدمات مشاوره سئو بهره ببرند و یک اتفاق برد-برد بین شرکت مربوطه و متخصص سئو را رقم بزنند.

کارشناسان زبده این امر هم توانایی ارائه پلن های مشاوره ای برای چند شرکت به طور همزمان را دارند و این میتوانند برای آن ها منبعی برای افزایش درآمد های ماهیانه باشد.

جمع بندی مطلب

خب خسته نباشید؛

در این مطلب ابتدا با متخصص سئو آشنا شدیم و تفاوت آن با یک سئو کار معمولی را دانستیم.

سپس وارد موضوعی 7 مرحله ای شدیم که وظایف یک متخصص سئو را طرح می کرد و با توجه به آن داسنتیم که اگر میخواهیم یک متخصص در این زمینه باشیم، باید در چه زمینه هایی اطلاعات کسب کنیم یا اگر هستیم، به چه شکلی خود را به مراتب بالا تر برسانیم.

در انتها هم به موضوعی به نام مشاوره سئو اشاره کردیم که میتواند یک شغل دوم مناسب برای متخصصانی باشد که تمایل به افزایش درآمدشان دارند.

البته برای بهره گیری از این موضوع هم نیاز به تجربه، نمونه کار های موفق و البته تبلیغات موثر است…

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید و کاربردی واقع شود.

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.