سئو تصاویر سایت

6 نکته مهمی که برای سئو تصاویر باید بدانید!

 

 

نوشتن راجب سئو سایت و بخصوص بخش تولید محتوای آن، لذت بخش ترین ساعات زندگی من است! در این مقاله قصد داریم 6 نکته بسیار مهم در خصوص سئو تصاویر را بررسی کنیم و ببینیم که چطور این امکان فراهم می شود که با رعایت 6 قاعده کلی، سئو تصویر را به بهترین شکل انجام دهیم.

اجازه بدهید از کمی عقب تر شروع کنم تا عمق و اهمیت مطلب را به خوبی دریافت کنید.

نقش تصویر در محتوای سایت

تصویر در سایت

تصویر در سایت

اگر میخواهید تولید محتوا کنید، باید برای کاربرتان زیبا و چشم نواز باشید تا با شما همراه بماند و این مهم ترین چالشی است که در نوشتن، همیشه با آن دست و پنجه نرم می کنم.

من مطمئن هستم که محتوایی که تولید می کنم کاملا کاربردی و کارآمد است اما این موضوع با وجود اهمیت بسیار زیاد، تنها یک وجه از تولید یک محتوای با کیفیت در سایت را شامل می شود و 2 موضوع دیگر وجود دارد که میتواند در دیده شدن و موفقیت محتوا تعیین کننده باشد:

1- نوع ارائه دادن مطلب

2- زمینه محتوایی که ارائه می کنید.

این موارد از اصول بسیار مهم آموزش و نوشتن محتوا های آموزشی است.

مورد اول به معنی ارائه دادن محتوای خوب به شکلی است که توجه کاربر را جلب کند و موضوع دوم فضایی است که در آن کاربر محتوای شما را می بیند! یعنی زمینه ارائه محتوا

نکته مهم اینجاست که در هر دو مورد تصویر میتواند نقش بسیار بسزایی را ایفا کند:

هم از نظر قابل فهم تر کردن ارائه محتوا که با تصاویری از بطن موضوع این امکان فراهم می شود.

هم از نظر زیباتر کردن فضای ارائه مطلب، با استفاده از تصاویر حرفه ای و چشم نواز.

اما موضوع اصلی ما سئو تصویر است

بخش بسیار زیادی از کاربران گوگل در قسمت ایمیج هستند و دنبال تصاویر می گردند…

علاوه بر اینکه کلیک شدن بر روی تصویر شما میتواند باعث افزایش قدرت و اعتبار بیشتر نزد گوگل شود، با سئو تصویر امکان دیده شدن در چشم های بسیاری برای شما فراهم می شود!

یکبار در یکی از سایت هایی که به عنوان پروژه سئو بر روی آن کار می کردم، با موضوع عجیبی رو به رو شدم:

در کنسول وبمستر گوگل بودم که متوجه شدم یکی از تصاویر سایت در حال جذب بازدید بسیار قابل توجهی از گوگل است!

این در حالی بود که من اصلا فکری برای انتشار آن تصویر نکرده بودم و آن را هم مثل بقیه تصاویر خیلی ساده آپلود کرده بودم و حالا با یک کلمه کلیدی کلی و بسیار پر سرچ، بین 5 تصویر اول نمایش داده شده توسط گوگل بود.

از قضا این تصویر هم متعلق به خودرویی بود که میزان جستجوی تصویر آن در گوگل بسیار زیاد بود و خلاصه بگویم که بشدت تعجب من را بر انگیخته بود.

تصویر را دانلود کردم و به سایت هم مراجعه کردم؛ هر نکات و موضوعات مربوط به آن تصویر را بررسی نمودم و به این 6 نکته ای برای شما آماده کرده ام، دست پیدا کردم.

حال با هم این 6 نکته مهم را بررسی می کنیم تا ببینیم چطور میتوانیم تصاویر خود را در نزدیک ترین نکته به جستجو کنندگان آن قرار دهیم.

6 نکته مهم برای سئو تصاویر

سئو تصاویر سایت

سئو تصاویر سایت

حتی اگر ویدیو را دیده اید، چند دقیقه ای زمان بگذارید و این توضیحات کامل را در خصوص 6 نکته مطالعه فرمایید تا بطور کامل از تصاویر سایتتان مطمئن شوید.

1- نام فایل تصاویر

اولین نکته ای باید برای سئو استاندارد تصویر آن را در نظر بگیرید، نامی است که برای فایل تصویر در نظر می گیرید.

در نظر بگیرید که من یک تصویر آقا دارم که پشت یک کامپیوتر نشسته و در حال نوشن است.

قصد دارم این تصویر را در صفحه سئو محتوا بکار ببرم:

مثلا میتوان نام را 23435.jpg گذاشت یا f.jpg یا اینکه نام آن را کلمه کلیدی گذاشت یعنی سئو-محتوا.jpg میتوان این نام را بصورت انگلیسی هم نوشت: content-seo.jpg حالا آیا از نظر شما ربات و خزنده گوگل اول کدام عکس را به عنوان تصویری در خصوص سئو محتوا شناسایی می کند؟

قطعا رقابت بین 2 نامی است که کلمه کلیدی هستند.

حالا اگر کمی عمیق تر فکر کنیم، این طبیعی نیست که مثلا 5 تصویر در یک صفحه یک نام فایل داشته باشند و تنها بعد از آن یک عدد تغییر کند.

اینجاست که باید به سراغ مترادف ها برویم:

  • content-marketing.jpg
  • تولید-محتوا.jpg
  • سئو-محتوای-سایت.jpg
  • همیت-سئو-محتوا.jpg
  • چطور-محتوای-سایت-را-سئو-کنیم.jpg

و … این ها مواردی هستند که میتوانند نام تصاویر دیگری باشند که محتوای ما را پوشش می دهند.

حال نوع دیگری از نام فابل هم وجود دارد که دقیقا حالت تصویر را توصیف می کند و این برای سایت هایی که برنامه ریزی برای دریافت ترافیک از طریق تصویر می کنند، بسیار کار آمد است:

man-with-computer.jpg

hand-on-computer.jpg

businnes-man-with-computer.jpg

و مواردی از این دست که میتوان ورژن فارسی آن را هم نوشت. تصاویری که از سایت های خارجی دانلود و می کنید و میبینید که نام های طولانی دارند، با این سیاست کار نام گذاری فایل تصاویر را انجام می دهند.

این موارد را به دقت به خاطر بسپارید چون در ادامه مقاله هم با آن ها کار خواهیم داشت.

2- alt و title تصاویر

مورد دوم alt و title تصاویر است که به آن در وردپرس متن جایگزین و نام گفته می شود.

  1. در مرحله اول باید به شما بگویم که به هیچ وجه هیچ یک از این دو را خالی نگذارید.
  2. در مرحله دوم گفته می شد که بهتر است این دو را با کلمه کلیدی پر کنیم! یعنی اگر کلمه کلیدی و عنوان صفحه ما “سئو تصاویر” است، دقیقا آن را به عنوان title و alt تصاویر بگذاریم تا صفحه ما بر روی این کلمه کلیدی قدرتمند تر و منسجم تر شود.
  3. موضوع دیگری را هم در نظر بگیرید که معمولا این شاخص با هم بک مقدار می گیرند؛ یعنی اگر برای یکی از آن “سئو تصاویر” قرار دادید، برای دیگری هم “سئو تصاویر” بگذارید.
  4. حالا کمی جلو تر برویم: تصاویری را در صفحه قرار دهید که بازگو کننده کلمه کلیدی و عنوان صفحه باشند و سپس مقداری را به عنوان alt و title بگذارید که شامل کلمه کلیدی باشد و در اصل توصیف کننده خود تصویر باشد نه صفحه!
  5. برای تصاویر مختلف سایتتان این مقدار های را حول یک محور اما متنوع در نظر بگیرید.

این 5 قدم بهترین مسیر برای ایجاد عنوان و متن جایگزین خوب برای تصاویر سایتتان است که نقش بسیار بسزایی در سئو تصاویر دارد.

3- کیفیت و ارتباط تصویر با متن

ارتباط تصویر و محتوا در سئو سایت

ارتباط تصویر و محتوا در سئو سایت

در مورد کیفیت زیاد صحبت نمی کنیم چون می دانیم تصاویر با کیفیت بیشتر به چشم کاربران می آیند و در نتایج گوگل هم توجه بیشتری به آن می شود و این موضوع هم کاملا بدیهی است.

اما ارتباط تصویر با متن از موضوعاتی است که بشدت در سئو تصویر به شما خواهد کرد.

گفته می شود که سعی کنید یک تیتر بالای تصویر قرار دهید و یک متن پایین آن که هر دو با هم توصیف کننده تصویر شما باشند تا گوگل هم در این فضا به راحتی محتوای تصویر شما را حدس بزند و در جستجوی عبارات مربوط آن به کاربران نمایش دهد.

اگر هم به این شکل تصویر را به نمایش نمی گذارید، این را بدانید که تصاویری که محتوای آن با محتوای متنی در ارتباط است باعث می شود زمینه ارائه در مطلب شما قدرتمند تر شود.

4- حجم معقول تصویر با توجه به جایگاه آن

همیشه گفته می شود که تصاویر را در کم حجم ترین حالت ممکن در سایت بگذارید تا سرعت لود صفحات شما افزایش یابد.

اما همیشه هم به این شکل نیست!

تصاویر را با توجه به جایگاهی که دارند از نظر حجم بهینه سازی کنید و اگر آن تصویر مثلا به عنوان اسلایدر نمایش داده می شود یا موضوع کیفیت در آن مهم است، با کم حجم تر کردن آن رسالت اصلی تصویر را از آن می گیرید و این برای شما ثمره مثبتی به دنبال نخواهد داشت.

گاها موضوع ففقط سرعت سایت نیست و باید در دیدگان کاربر جذاب و زیبا باشید تا با شما همراه بماند؛ اگر سایتتان به سرعت برای کاربر باز شود اما تصاویری که به او نمایش داده می شود کم کیفیت و نا متعارف باشند، امکان بسته شدن سایت به شدت افزایش پیدا می کند.

علاوه بر این در نتایج گوگل هم میزان کلیک کاربران بر روی تصاویر کم کیفیت بسیار پایین است و این موضوع در سئو تصویرتان برعکس انتظار، نتیجه منفی به دنبال خواهد داشت.

حجم معقول بهترین گزینه است. عدد 100 کیلو بایتی هم که در ویدیو گفته شد، برای همه تصاویر سایتتان معیار محسوب نمی شود ( منظور همان اسلایدر ها و تصاویر مهم لندیگ پیج هاست. )

البته حتما اطلاع دارید که افزونه هایی هم جهت بهینه سازی حجم تصاویر وجود دارند که به شما کمک می کنند با حفظ کیفیت، بهینه ترین تصاویر را داخل سایتتان داشته باشید.

نکته پنجم هم در انجام این کار به شما کمک خواهد کرد.

5- سایز آپلود مطابق با سایز نمایش

اگر تصویر شما در سایت با سایز 600 در 470 نمایش داده می شود، دقیقا در همان سایز هم آن را داخل سایت آپلود کنید.

در برنامه نویسی سایت یا حتی قالب های آماده ای که برای طراحی سایت از آن بهره گرفته می شود، برای هر جایگاه تصویر سایزی اختصاص می یابد که تنها در آن سایز تصویر به کاربر نمایش داده شود.

این کار برای این انجام می شود که مثلا یک تصویر بزرگ طرح و زیبایی قالب سایت را از بین نبرد.

حالا نکته اینجاست که باید این سایز ها را بدانم و دقیقا مطابق آن تصویر بسازیم و منتشر کنیم.

یکی از اشتباهاتی که موجب بالا رفتن حجم تصاویر هم می شود رعایت نکردن این نکته است که تصویر خیلی بزرگ تر آن چه که نمایش داده می شود، در سایت آپلود می شود و این استفاده بیهوده از حجم است.

شاید تصور کنید که خود قالب ها فکر این موضوع را کرده اند و چند سایز آماده از تصویر در نظر گرفته اند که در صورت نیاز از آن استفاده شود؛ اما شما همیشه سایز تصویر را در قالب ها هم اندازه کامل در نظر بگیرید و خودتان در فوتوشاپ یا هر نرم افزار دیگر به حجم درست درآورید.

6- صحبت همیشگی ما در مورد منحصر به فرد بودن

منحصر به فرد باشید

منحصر به فرد باشید

بله این جا هم منحصر به فرد بودن مطابق نکته ای که در همه مقالات آموزش سئو به آن اشاره شده، مهم ترین فاکتور است!

در ویدیو اشاره کردم که اگر تصاویر را گوشی موبایلتان بگیرید وو کیفیت خیلی مطلوبی هم نداشته باشد، از تصاویری که در اینترنت پیدا می کنید و داخل سایت می گذارید موثر تر هستند.

این موضوع را در بسیاری از پروژه هایم به چشم دیده ام که چقدر گوگل به محتوای یونیک و سایت هایی که آن ها را ارائه می کنند، توجه دارد.

در برخی از پروژه ها که خود کافرما با انجام عکاسی صنعتی، تصاویر حرفه ای و البته منحصر به فردی را به ما می داد که نتیجتا هم برای او بسیار مفید می بود و سرعت سئو سایتش به شدت افزایش پیدا می کرد.

اما این نکته زمانی برای من شگفت انگیز بود که یکی از مشتریان تصاویری با موبایل خود برای من فرستاد که کیفیت بسیار بدی هم داشت و من با زحمت به وسیله فوتوشاپ، فقط توانستم کمی آن ها را مرتب کنم؛ داخل سایت گذاشتیم و نتیجه ای که به دنبال داشت بسیار عالی بود!

من خودم راضی به قرار دادن این تصاویر داخل سایت نبودم چون احساس می کردم این تصاویر طراحی نمونه کارم را ضعیف تر جلوه می دهد اما بعد وقتی متوجه شدم که سئو آن بهتر شده و اولویت اول من هم سئو است، خودم هم مشتریانی را که شرایط تصویر برداری صنعتی ندارد، به تولید این تصاویر تشویق می کنم.

خب؛ خسته نباشید، خوشحالم که توانستم شما را تا انتهای مقاله داشته باشم و تجریبیاتم را در اختیارتان قرار دهم.

امیدوارم که این مطلب هم برای شما مفید و کاربردی باشد که این افتخار مجموعه خدمات سئو دات کام خواهد بود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =