دوره کارآموزی سئو

تجربه شخصی من از دوره کارآموزی سئو

سلام امروز یه مقاله کاملا شخصی و تجربی میخوام بنویسم که اگر تو سن بالای 30 سال هستید یا اینکه میخواید از کارآموزی سئو سریعا به درآمد برسید، اصلا این مقاله رو نخونید!

من سیاوش پیری هستم و حدود 5 سال هستش که تو زمینه سئو فعالیت جدی دارم و فقط هم سئو کار می کنم. (قابل توجه اون افرادی که میگن سئو تنهایی درآمد بدرد بخوری نداره)

امروز خداروشکر شرکت خودم رو دارم و تا 3 ماه آینده هم مشتری هایی تو صف انتظار هستند تا نوبت قبول کردن پروژه شون بشه و کارشون رو استارت بزنیم.

خودم به شخصه 1 سال دوره کارآموزی سئو رو گذروندم و هیچ دریافتی مالی به جز خورده ریز هایی که ارزش بیان نداره، نداشتم.

تو دوره کارمندی سئو هم با نزدیک به 30 تا کارآموز تو شرکتی که کار می کردم، زندگی کردم.

اگر قصد دارید وارد دوره کارآموزی سئو بشید، به نظرم براتون جالب خواهد بود که یکسری موضوعات که گفته نمیشه و حقایقی که تو مسیر بهش بر می خورید رو بشنوید.

اصلا چرا تو دوره کارآموزی سئو شرکت کنم؟

دوره کارآموزی سئو

تو مقاله های قبلی مثل شغل سئو و چقدر طول میکشه تا سئو رو یاد بگیرم؟ تا حدودی راجب خوبی های دوره کارآموزی سئو صحبت کردیم.

اما اگر این مقاله رو تا انتها مطالعه کنید، میبینید که این دوره با وجود دریافتی مالی اندکی که داره، واقعا بخشی از عمر شما خواهد بود که سال ها تجربه اون به کارتون خواهد اومد.

بخصوص اگر بخواهید در آینده خودتون شرکتی تو زمینه سئو داشته باشید و مستقل کار کنید، نگاه بسیار پخته تری به ارتباط برقرار کردن با همکار ها و کار آموز ها خواهید داشت.

بعلاوه این که دوره کارآموزی سئو اگر واقعا تو جای درستی گذرونده بشه و شما هم آدمی باشید که واقعا علاقه مند به سئو و پول درآوردن از اون باشید، بار فنی بسیار خوبی برای شما داره.

این نظر شخصی منه اما به فکر می کنم حتی کسانی که آموزش های سئو رو هم بطور دقیق مطالعه می کنند و تو کلاس ها حضور پیدا می کنند، وارد این فضا شدن براشون بی لطف نخواهد بود.

فواید دوره کارآموزی سئو:

 1. حضور در فضای حرفه ای کار و آشنایی با محیط شرکت
 2. بدست آوردن ارتباطات خوب در بین کسانی که مسیرشان با شما یکیست.
 3. آشنایی با نحوه برخورد با مشتری و گرفتن پروژه در شرکت ها
 4. آشنایی با حفره های درآمد زایی سئو که فقط در محیط شرکت خواهید شناخت.
 5. یادگیری کار سئو در قالب پروژه و بصورت کاملا عملی
 6. مشاهده آزمون و خطا های پروژه ها بدون ضرر دیدن!
 7. یادگیری نحوه ارتباط برقرار کردن با همکار و مدیر، بدون استرس

سئو یک کار آزمون و خطایی و پر چالش است که حتی حرفه ای ترین افراد هم گاها در آن به مشکل میخورند. شما به عنوان یک کارآموز بدون اینکه هیچ هزینه ای پرداخت کنید، تجربه بسیار با ارزشی رو تو این فضا بدست خواهید آورد.

دلایل جذب شدن من به سئو

(طولانیه اما بخونید)

کار آموزی سئو

یادم میاد اولین روزی که برای مصاحبه دوره کارآموزی سئو رفتم، حدود 20 سالم بود و قرار بود برم و برنامه نویسی سایت رو یاد بگیرم. یعنی برنامم این بود برنامه نویس بشم.

بخاطر همین هم اول وارد بحث طراحی شدیم اما نه با برنامه نویسی بلکه با وردپرس که سریع یاد بگیریم و بتونم پروزه ها رو تا حدی پیش ببرم.

بعد از گذشت چند روز داخل سایت ها مقاله هایی راجب سئو دیدم و یکی فامیل هایی که داشتیم به من گفتم که یه سایت برام بزن و با فلان کلمه میخوام اول بیاد سایتم!

منم اینو با مدیر شرکتی که کارآموزی می کردم در میون گذاشتم و پرسیدم که این سئو چیه!؟ میگن سایتو میاره بالا تو گوگل…

یادمه بهم گفت که اون اصلا یه شغله خودش به این سادگیا نیس که یه سایتو بزنی بیاد اول!

گفتم خب این خیلی مهمه که اگه سایت بالا نباشه تو گوگل اصلا سایت به چه دردی میخوره وقتی هیشکی نمیبینه؟

اونم خندید و گفت دقیقا همینه دیگه پول سئو کردن سایت از طراحیش خیلی بیشتره مخصوصا وقتی با وردپرس طراحی می کنیم.

صفحه مادر این مقاله: آموزش سئو وردپرس از 0 تا 100

در این صفحه می توانید مقالات و ویدیو های رایگان آموزش سئو را ببینید که از مبتدی تا حرفه ای ترین سطح آن در این صفحه یافت می شود.

این پول رو که شنیدم گوشام یکم تیز شد و گفتم مثلا واسه این پروژه اسکلت فلزی که من الان دارم سایتش رو کار می کنم چقدر پول واسه سایت میگیرید چقدر واسه سئو؟ (کلا یذره پررو بودم اما اونم میدونست که این از علاقم به کار و پول درآوردنه نه از بی ادبی)

اگه اشتباه نکنم گفت حدود 2 تومن طراحیش میشه سئو شم میشه تقریبا 5 تومان اما 6 ماهی زمان میبره. (5 سال پیش)

گفتم اوکی و رفتم یکمی خودم مطالعه کردم. بعد قیمت چنتا پروزه دیگه رو هم گرفتم که سئو و طراحیشونو با هم مقایسه کنم دیدم نه مثه اینکه این سئو بهتره تو ذهنم می گفتم:

 • هم پولش بیشتره
 • هم دست توش کمتره
 • هم وردپرس و php و اینا نمیشناسه واسه همه به کار میاد.
 • هم اینکه همه کسایی سایت میزنن بلاخره میان سمت این.

اما باز هم نمیخواستم یجورایی به مسیری که تا حالا اومدم پشت کنم و ازش خارج بشم.

اون موضوعی که تیز آخر رو بهم زد، وارد شدن به فضای سئو بود.

پروژه ای که تو زمینه ساختمان بود و روش کار می کردم، یه روز به پیشنهاد مدیر شرکت، بهم دنیای جدیدی رو نشون داد.

گفت سیاوش اینو خودت سعی کن طراحیشو کامل کنی خودمم کمکت  می کنم اما میخوام که خودتم سئوش کنی و بیاریش تو گوگل رتبه های اول.

هر چقدر میتونی راجب سئو مطالعه کن بد نیست اینم بلد باشی.

هر پروژه ای که از این سایت گرفته شد، 25 درصد سودش برای تو برو ببینم چیکار می کنی!

حالا 25% اون مثلا تو یه پروژه ای که 50 میلیون سود داشت، بره من میشد 12 میلیون تومان و میدونستم که این بالا باشه حداقل روزی 3 تا تماس رو داره.

این باعث شد که بدون توجه به تمام حرف هایی که تو اون شرکت بود و رو مخ بود، قفلی روی این سایت کار کنم و تو اون سن واقعا برام یذره عجیب بود که واقعا میشه یعنی همچین درآمدی از طریق سئو داشت!؟

بعد از گذشتن چند وقت که سایت بالا اومد، چندتا ورودی مالی کم از سایت داشتیم که بعد وقتی بوی پروزه های بزرگ اومد، اون آقایی که باهاش همکاری می کردم کم کم از سن پایین ما سو استفاده کرد و ما رو می پیچوندن.

بعدا هم متوجه شدم که مثل اینکه خوب پولی دارن با همون مدیر شرککت در میارنو ما هم که هیچ قرارداد و چیزی نداشتیم، از اون داستان خیری نبردیم.

اینم بگم البته من وقتی از اون شرکت خارج شدم بعد 4 سال فهمیدم که اونجوری بوده ها اون زمان فکر می کردم به هر دلیلی این پروژه خوابیده و باید به جای کلنجار رفتن باهاش، به فکر یه راه دیگه واسه درآمد باشم.

ببخشید این بخش خیلی طولانی شد. اما همین روال و اتفاقات باعث شد من تو خلال این پروژه، اصول و قاعده های سئو رو کاملا یاد بگیرم و متوجه بشم که از این کار میشه درآمد خوبی داشت اگر بشه یه همکاری خوب و شفاف با یه نفر تو شغل دیگه بتونم انجام بدم و بعدا هم این کار رو کردم.

این دلیل اصلی من بود که دیدم الان همه طراح سایت هستن ولی سئو کار خوب اونقدر تو کشورمون وجود نداره با اینکه پروژه ها حفره های درآمد زایی زیادی تو این شغل هست و خودم هم با این فضای رقابتی که تو این شغل وجود داشت، حال می کردم.

چه وظایفی از کارآموز سئو انتظار میره؟

وظایف کارآموز سئو

خب بر میگردم به اصل صحبتی که داریم، کارآموزی سئو؛

وقتی به عنوان کارآموز وارد یک شرکت میشیم، چه وظایفی به ما سپرده میشه؟

ببینید سئو مجموعه ای از فعالیت های پیچیده و سادس که معمولا شرکت ها برای اینکه برای انجام اون کار های ساده به نیرو حقوق پرداخت نکنند، کارآموز سئو میگیرن.

البته تا اونجایی که من تو فضای کار دیدم اینجوری بود و ایرادی هم نداره اما کاش همونقدر که انتظار کار از کارآموز ها میره، به اون ها آموزش های کاربردی و حرفه ای سئو هم داده بشه!

وظایفی که از شما به عنوان کارآموز سئو انتظار میره وظایف خیلی سختی نیست و تقریبا هر کسی میتونه اون ها رو انجام بده.

مثلا یک روز به شما تولید محتوا آموزش داده میشه بصورت خلاصه و 1 هفته از شما مطلب گرفته میشه تا تو هر مطلب ایراداتی از شما گرفته بشه و به سطح قابل قبول بودن تو اون زمینه برسید.

هفته بعد مثلا موضوع بک لینک میشه و با همون روال از شما بک لینک زدن داخل سایت ها خواسته میشه.

تو این بین کار روی شبکه اجتماعی های فیس بوک و توییتر و لینکدین و … هم کار های بی فایده ای هستش که از شما خواسته میشه در ازای انجام اون ها هیچ بار فنی به شما اضافه نمیشه.

اما خب این هم هزینه ای هستش که باید برای یاد گرفتن عملی سئو تو دوره کارآموزی پرداخت کنید.

از کارآموزی سئو تا رسیدن به درآمد

از کارآموزی سئو تا رسیدن به درآمد

خب به به رسیدیم به بحث درآمد که حرف های زیادی واسه گفتن دارم توش.

اصلا این مقاله رو نوشتم که این حرف هارو بزنم.

من تو شرکتی که بودم حدود 40 تا کارآموز دیدم به چشمم و از کل این 40 تا کارآموز شاید 7 تاشون به درآمد رسیدن شاید هم کمتر!

خودم که انقدر پیگیر کار بودم و از نظر فنی خوب شده بودم که از کار های خود صاحب شرکت بعد 6 ماه ایراد می گرفتم و دیدن واقعا اگر منو از دست بدن به کار خودشون لطمه میخوره.

سن و سال هم که کم بود و انتظار از حقوق پایین!

چه کسانی بدون حقوق از دوره کارآموزی خارج می شدند؟

اما اون نفراتی که یک روز با امید فراوون میومدن و چند ماه بعد با یاس و نفرت از شرکت خارج می شدن، چه  پروسه ای رو می گذروندن!؟

واقعیت اینه که هیچ کس تو فکر شما نیست که مثلا 3 ماه با پول خودتون رفت و آمد کردید و کلی زحمت کشیدید که بعد از دوره کارآموزی استخدام بشید و درآمد داشته باشید 🙂

همه و بخصوص صاحب شرکت، فقط به فکر خودش و سودی که میتونه از حضور شما تو شرکت بدست بیاره هستش.

حالا تو ادامه همین مطلب یه بخشی در نظر گرفتم که چه امتیازی یک کارآموز رو موفق میکنه تا به اهدافش برسه.

بعد از 6 ماه کارآموزی کردن تو شرکت و یاد گرفتن اکثر تکنیک های سئو تو قالب همون پروژه کارآموزی و کار های حاشیه ای، به خود من تو شرکت کارآموز دادن.

پروژه ها بیشتر می شد و مدیر به من می گفت این کار ها رو مدیریت کن و سعی کن بخش به بخش به کار آموز ها بسپری، خودت هم روی کارشون نظارت داشته باش.

کار ها انجام می شد و بعد 2 3 ماه کارآموز ها شروع به درخواست مالی می کردن. البته نه بطور مستقیم از مدیر شرکت بلکه کم کم به من میفهموندن که مثلا ما داریم کلی هزینه می کنیم برای رفت و آمد و ای کاش حداقل تا حدی دریافتی مالی داشته باشیم که بتونیم این اومدن رو ادامه بدیم.

من سعی می کردم این موضوع رو به مدیر انتقال بدم و اون هم می گفت یه کاریش می کنیم حالا زوده براشون.

من تقریبا 2 سال از دوره کار کردنم رو بین کارآموز ها مدیر شرکت گیر کرده بودم که اونا پول می خواستن و مدیر هم نمیخواست از جیب خودشو زنش ببره بده به اونا.

تا اینکه یک روز که بهش گفتم من کارام دیگه خیلی زیاد شده واقعا نمیکشه مخم دیگه همه اینارو انجام بدم…

گفت سیاوش کارآموز بگیر، بشون اینجا، کاراتو بده بهشون خرد خرد وقتی هم که پول خواستن میندازیمشون بیرون!

اینجای کار به حس خیلی بدی بهم دست داد که تا به حال انقدر شفاف کثیفی دنیای بیرینس رو ندیده بودم.

از طرفی نمیخواستم کارم رو از دست بدم و از طرف دیگه هم من با کارآموز ها در ارتباط بودم و میدیدم که این بنده خدا ها هم مثل خودم با یه رویا و آرزو پا به دنیای کار گذاشتن.

چقدر زمان میبره که کارآموز خوب حقوق بگیره؟

خب کارآموز های خوب هم داریم که با وجود هر مشکلی خودشون به هدفشون میرسونن چون چاره ای جز رسیدن به هدف ندارن 😉

من خودم راستش حدود 1 سال  زمان برد تا دریافتی درست حسابی داشته باشم اما خب این بیشتر بخاطر شرایط مالی بد شرکت تو سال اول بود و میتونست این دریافتی تو ماه ششم حداکثر اتفاق بیوفته. (اینو خارج از اون کار های درصدی میگم)

دریافتی های کم هم داشتم تو همون 1 سال و صفر صفر نبودم اما خب درآمدم به ثبات نرسیده بود.

از سال دوم من دیگه درآمد نسبتا خوبی داشتم با این شرایط که دانشجو بودم و فقط سه روز هم به شرکت می رفتم.

شریک امروزم حمید هم که خیلی جدی وارد کار شد، بعد از 3 ماه به درآمد رسید.

فکر می کنم عدد 3 ماه کارآموزی سئو برای کسی که واقعا اهل تلاش کردن و جدی باشه، عدد منطقی هستش.

چه کسانی تو دوره کارآموزی سئو، ناکام خارج میشن؟

کارآموز ناکام

این افراد تو دوره کارآموزی سئو تا اونجایی که من دیدم، خیلی عذاب می کشن و آخرش هم ناکام از اون شررکت خارج میشن.

شاید استثنا هم برای اون وجود داشته باشه اما چیزی که دیم رو میگم:

 • کسانی که صبر کمی دارند.
 • کسانی که پول درآوردن براشون اونقدر هام مهم نیست.
 • کسانی که به دوره کارآموزی سئو مثل کلاس آموزشی سئو نگاه می کنن.
 • کسانی که گوشه گیر و آروم هستند و حقشون رو طلب نمی کنن.
 • کسانی که این شغل رو دوست ندارند و فقط برای پول وارد اون شدن.
 • کسانی که شغل دیگه ای غیر از سئو دارند و میخوان در کنار اون شغل سئو رو هم یاد بگیرن.
 • کسانی که سن بالای 30 سال دارند و برای فراقت میخوان کار کنن.

شاید نسبت به بعضی از این عوامل گارد داشته باشید و قبولشون نکنید اما من به عنوان کسی که هیچ سودی از گفتن این حرف ها نمیبره، دوست دارم واقعیت هایی که به چشم دیدم رو بگم.

چه امتیازی یک کارآموز سئو رو موفق میکنه؟

کارآموز موفق

خب و اما اون امتیازی که میتونه باعث بشه تمام چالش های دوره کارآموزی سئو از کار بیوفتن و توان مقابله با شما نداشته باشن چیه!؟

من تو یک جمله اینو خلاصه می کنم بعد توضیحش رو اگر حوصله داشتید بخونید:

عدم وابستگی به شرکت برای یادگیری مفاهیم و کسب درآمد از طریق سئو

ببینید همونجوری که گفتم دوره کارآموزی سئو مثل کلاس آموزش سئو نیست.

کسی که واقعا براش رسیدن به پول مهم باشه، خودش به آموزش هایی که تو شرکت داده میشه محدود نمیکنه.

میگم که من خودم بعد 6 ماه از نمونه کار هایی که خود مدیر شرکت سئو کرده خود ایراد می گرفتم یعنی اصلا اطلاعاتی که بدست آورده بودم بیشتر از اون چیزی بود که استادم میدونست.

و این هم اصلا کاری نداره! کلی سایت مثل سایت ما هستند که آموزش های سئو می گذارن و بهتر از اینا هم سایت ها و مقاله های خارجی هستش که میتونه روز به روز شما رو تو سئو پخته تر کنه.

واقعا من به چسم دیدم هم دختر و هم پسر هایی که واقعا تو کارشون جدی بودن و بعد یکی دو ماه شرکت دوست داشت نگهشون داره اما پیشنهاد های درآمد بالایی از شرکت های دیگه مثل علی بابا گرفتن و برای تیم سئو یا تولید محتوای اون شرکت ها استخدام شدن.

من هم که خودم این سایت خدمات سئو دات کام رو گرفته بودم و با همون مقاله هایی که گاهی داخلش میگذاشتم بدون نیاز به شرکت به اندازه خودم پروژه می گرفتم و این استقلال باعث میشد که همیشه به چشم یه نیروی مهم و حرفه ای باهام برخورد بشه.

وگرنه اگر من هم چشم میدوختم به چندرغاز پولی که از مدیر شرکت بگیرم، این وابستگی من اونا باعث میشد همیشه استرس از دست دادن درآمد رو داشته باشم و نتونم با اعتماد به نفس تو شرکت ظاهر بشم.

بعلاوه اینکه همین تلاش های تو حاشیه و همین سایتی که امروز هم دارم داخلش می نویسم، من رو واقعا بلند کرد و باعث شد خودم تنهایی جسارت این رو پیدا کنم که بدون داشتن سرمایه دفتر کار و بعد شرکت خودم رو راه بندازم.

آیا تو دوره کارآموزی سئو همه چیز رو یاد میدن؟

خیر؛ تقریبا جوابش رو توی قسمت های قبل مقاله دادیم و مطمئنا باید اینو بدونید که نه زمان این هستش که یک نفر همه سئو رو به شما یاد بده و نه کار هوشمندانه ای برای شرکت محسوب میشه!

اما برای اینکه خودشون بتونن به اهدافشون برسن، اصولا پایه های سئو رو به شما یاد میدن و سر نخ تمام تکنیک ها دستتون میاد و فقط کافیه بتونید مثل گوگل فکر کنید و مطالعه و آزمون/خطا داشته باشید تا تو زمان 1 سال به مرحله بسیار خوبی تو برسید.

و اینو باز هم بهش اشاره کنم که ایران نیاز به متخصص های حرفه ای تو زمینه سئو داره چون بر خلاف طراحی سایت، سئو کار های حرفه ای و کاربلد کمی تو ایران داریم.

پله های کارآموزی سئو تا تخصص

بعد از چقدر کارآموزی سئو میتونم خودم شرکت بزنم؟

و اما سوال آخر اینکه بعد از چقدر کارآموزی میتونید شرکت سئو خودتون رو راه بندازید و از پس مدیریت کردن اون بر بیاید.

اول از همه این رو بهتون بگم که مهم ترین چیزی که برای مدیریت یک شرکت نیاز دارید، پروژه هستش.

شاید دوست داشته باشید: چطور پروژه سئو بگیریم؟

سعی کنید یا از طریق طراحی یک سایت برای خودتون تو حین دوره کارآموزی سئو، یا اینکه گرفتن ارتباطات خوب، زمینه پروژه گرفتن رو برای خودتون فراهم کنید.

آموزش دیدن سئو بطور حرفه ای و با جزئیات، عملی اجرا کردن اون ها تو دوره کارآموزی، تشکیل یه تیم خوب تو دوره کارآموزی و جمع کردن کمی پول برای گرفتن دفتر و تحیز کردن اون موارد دیگه ای هستش که باید به پروژه گرفتن اضافه بشه تا بتونید یک شرکت سئو رو به خوبی راه اندازی و مدیریت کنید.

جمع آوری همه این موارد با در نظر گرفتن این که شما هم از نظر مالی صفر هستید و هم از نظر فنی، به نظر من حدود 1 سال حداقل  زمان نیاز داره گرچه برای من 3 سال طول کشید اما خب من میتونستم از نظر جمع کردن پول خیلی بهتر عمل کنم و ولخرجی کمتری داشته باشم.


واقعا ممنونم از اون دسته عزیزانی که کارشون انقدر براشون اهمیت داشت که زمان گذاشتن و کل این مقاله رو مطالعه کردن.

برای یادگیری سئو به صفحه آموزش سئو وردپرس مراجعه کنید تا مقالات و ویدیو های آموزشی رایگان سئو مکمل مسیر شما باشند.

4 پاسخ
 1. لیلا
  لیلا says:

  سلام ممنون ازتون واقعا عالی بود این مقاله خیلی ب دردم خورد منم دقیقا دنبال طراحی سایت با وردپرس بودم و تو مصاحبه های کاراموزیم با سئو اشنا شدم و با یکم تحقیق الان دنبال اینم که وقت و انرژیم رو بزارم برای شروع سئو
  هرچند یکم سخته ب هدفی که داشتم یعنی طراحی سایت پشت کنم:)

  پاسخ
  • سیاوش پیری
   سیاوش پیری says:

   ایشالا که سمت هر کدام سئو یا طراحی سایت رفتید، موفق و سربلند باشید و از انتخابتون رضایت کامل داشته باشید در آینده.

   پاسخ
 2. عطیه اصفهانیان
  عطیه اصفهانیان says:

  سلام ممنون از مطالب عالیتون. آیا برای شروع یادگیری سئو لازمه که من وردپرس یا چیز دیگه ای بلد باشم؟ ینی آیا پیش نیازی لازم هست؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =