سئو محتوا optimizing content for SEO

چگونه محتوای سایت را سئو کنیم؟

چگونه محتوای سایت را سئو کنیم؟ محتوای با کیفیت و سئو شده چه ویژگی هایی دارد؟ پارامتر های سئو محتوا چیست و چگونه محتوای سئو شده در سایت ووردپرسی خود آپلود کنیم؟

این سوالات اصلی ترین محور صحبت ما در این مقاله از سری مقالات آموزش سئو و بهینه سازی سایت هستش و میخوایم بطور کامل پارامتر ها و فاکتور هایی که در خصوص سئو محتوا وجود داره رو بررسی کنیم تا پس از مطالعه این مقاله قادر باشیم براحتی یک محتوای استاندارد و صحیح رو داخل وب سایتمون قرار بدیم.

سئو محتوا optimizing content for SEO

سئو محتوا optimizing content for SEO

چی شد که محتوا انقدر مهم شد؟

قصه از جایی شروع شد که در سال 2011 گوگل الگوریتمی به نام پاندا بر روی موتور جستجوی خود اعمال کرد و طبق این الگوریتم سایت هایی که کپی میکردند به شدت مورد برخورد منفی و جریمه گوگل واقع شدند.

اتفاقی که افتاده بود این بود که وقتی کاربر موردی رو جستجو میکرد، چند نتیجه اول یک محتوای خوب ولی کپی بودند و این موضوع باعث افت محبوبیت گوگل میشد و به اعتبار اون لطمه جدی وارد میکرد و خب این موتور جستجو برای مرتفع کردن این ایراد و اعتبار سنجی صحیح تر میون اسناد موجود در فضای اینترنت، تصمیم بر این گرفت تا با ارائه الگوریتمی به اسم پاندا، سایت هایی که محتوای بدردبخور کاربر را ارائه میکنند تشویق کنه!

از اون پس همه به فکر تولید محتوا افتادند و به دنبال روش هایی آسان تر و البته کاربردی تر برای تولید محتوای مناسب گشتند.

خلاصه که شرکت هایی با عنوان فعالیت تولید کننده محتوا هم وارد بازار اینترنت شدند و راهکار های زیادی برای بدست آوردن محتوا، هرچند معمولی به وجود اومد…

محتوای سئو شده چیست؟

اما پس از مدتی مفهومی به اسم سئو محتوا یا محتوای سئو شده مطرح شد که طبق اون صرف تولید محتوا کافی نبود و برای بدست آوردن نتیجه مطلوب، سایت ها می بایستی محتوای با کیفیت و البته بهینه سازی شده داخل وب سایتشون قرار میدادند.

حالا محتوای سئو شده به چه مطلبی گفته میشه!؟ محتوای سئو شده محتوایی هستش که با رعایت یک سری استاندارد ها و قواعدی که گوگل طبق اون ها محتوای وبسایت رو بررسی میکنه، همخوانی داشته باشه و اصطلاحا بهینه سازی شده باشه.

اگر شما محتوای خودتون رو سئو کنید ربات گوگل با توجه به شاخص هایی که برای اون تعریف شده، به شکل راحت تری متوجه موضوع مورد صحبت در وبسایت شما میشه و نتیجه این کار بدست آورن رتبه بهتر، جایگاه مطلوب تر و در نهایت بازخورد مناسب تر از وبسایت هستش.

چگونه محتوای سایت را سئو کنیم؟

حالا سوال اصلی که وجود داره اینه که چگونه محتوای سایت را سئو کنیم؟ چه فاکتور ها و پارامتر هایی برای سئو محتوا وجود داره که باید اون هارو در نظر بگیریم و طبق اون موارد محتوا رو بهینه سازی کنیم!؟

در اینجا میخوایم قدم به قدم مهم ترین پارامتر های سئو محتوا رو بررسی کنیم و ببینیم چطور میتونیم به بهترین شکل از اون ها بهره ببریم:

1- عنوان سایت یا عنوان سئو

مورد اول که مهم ترین مورد در سئو محتوا به حساب میاد، عنوان سایت یا عنوان سئو شماست که در html همون تگ title هستش و عنوان سئو هم که گفتیم برای دوستانی هستش که با سیستم وردپرس و افزونه یواست سایت خودشون رو سئو میکنند.

عنوان سئو محتوا title of website

عنوان سئو محتوا title of website

عنوان سایت شما دقیقا اون چیزی هستش که در موتور جستجو معرفی سایت شما خواهد بود و کابر با توجه به اون عنوان وارد سایت شما میشه. برای اینکه عنوانی مناسب و استاندارد برای مقاله یا صفحه خودمون بنویسیم این 5 مورد رو باید در نظر بگیریم:

 1. نهایت طول عنوان 50 الی 60 کاراکتر هستش که بسته به بزرگ یا کوچیک بودن حروف، متغیره و بهتره که از 40 کاراکتر اون حداقل استفاده بشه و سعی کنیم از 50 کاراکتر هم تجاوز نکنیم که یک بخش از عنوان ما با “…” نمایش داده نشه!
 2. سعی میکنیم شروع عنوان ما با کلمه کلیدی اصلی ما باشه.
 3. همواره سعی بر این داریم که عنوان صفحاتمون نسبت به رقبا متفاوت و خاص باشه.
 4. بین عبارات مختلفی که در عنوان استفاده میکنیم از separator یا جدا کننده بهره می بریم. ( – برای جدا کردن عبارات کلیدی در عنوان و | برای جدا کردن برند از عبارات کلیدی بهترین انتخاب هستش که البته باز هم این موضوع سلیقه ایه )
 5. از عناوین جذاب با نرخ تحریک مناسب استفاده می کنیم که امکان کلید بر روی عنوانمون رو افزایش بدیم.

2- توضیحات سئو یا meta description

بخش دومی که به محض منتشر شدن یک مطلب توجه گوگل رو به خودش جلب میکنه توضیحات سئو، متای توضیحات یا meta description هستش.

توضیحات سئو meta description

توضیحات سئو meta description

متای توضیحات همون توضیحاتی هستش که در نتایج گوگل زیر عنوان شما به نمایش در میاد و یکی از مهم ترین پارامتر های سئو محتوا محسوب میشه.

6 قاعده مهم در نوشتن توضیحات سئو:

 1. طول متای توضیحات 150 تا 160کاراکتر هستش که همانند عنوان برای حروف بزرگ و کوچیک متغیره چون اندازه اون از نظر میزان پیکسل هم مهمه؛ سعی میکنیم از همه این فضا به درستی استفاده کنیم.
 2. مثل عنوان ترجیحا با کلمه کلیدی شروع شود.
 3. این متن را غنیمتی برای تبلیغ کانتنت خود بدانید و بهترین استفاده تبلیغاتی ( با حفظ اعتدال ) رو از اون داشته باشید.
 4. از نوشتن کلمات کلیدی پشت سر هم در متا دیسکریپشن جدا خودداری کنید!!!
 5. متنی که برای متا دیسکریپشن در نظر میگیرید حتما داخل سایت استفاده کنید و ترجیحا محل استفاده از اون بالای محتواتون باشه.
 6. همه توضیحات سئو های داخل سایت باید با هم متفاوت باشند. ( 2 صفحه با meta description ضعف بزرگی به حساب می آید )

3- سرتیتر های محتوا headings tags

سرتیتر های شما هم برای کاربر و هم برای گوگل بسیار مهم است و وقتی وارد صفحه شوند اولین چیزی که مشاهده می کنند سرتیتر های محتوای شماست.

سرتیتر ها در سئو محتوا headings

سرتیتر ها در سئو محتوا headings

headings یا همان تگ های h1 تا h6 یکی دیگر از پارامتر های اصلی سئو محتوا یا on page شما هستند.

همانطور که گفتیم 6 عدد سرتیتر برای استفاده داخل محتوا در اختیار دارید و می بایست با توجه به اهمیت سر تیتر آن ها را برای ساختار صفحه خود برگزینید.

سرتیتر اول یا h1

سرتیتر اول یا همون h1 مهم ترین و در واقع تاثیر گذار ترین تیتری هستش که داخل هر صفحه استفاده میشه و ترجیحا اون رو به عنوان همان عنوان سئو یا title صفحه در نظر می گیرند تا به شکل یکپارچه ای موضوع اصلی بحث را به گوگل بفمونه! و نکته مهمی ه در مورد h1 در سئو محتوا وجود دارد، مقدار استفاده از اون هستش که حتما بایست فقط 1 عدد باشه.

سرتیتر دوم یا h2

h2 شما درجه دوم اهمیت در بیت سرتیتر ها رو داره و بهتره حداقل یکی از h2 های شما با عبارت کلیدی شروع بشه و بقیه حول محور عبارت کلیدی باشند.

دقت کنید که چون اهمیت زیادی داره دلیل بر این نیست که شما 3 سر تیتر دقیقا مطابق با عبارت کلیدی صفحه برای اون در نظر بگیرید و انتظار داشته باشید قدرت صفحه زیاد بشه! همیشه در عملیات سئو محتوا باید اعتدال رو در نظر بگیریم تا گوگل فعالیت های ما رو به عنوان تقلب یا حساس سازی بر روی یک عبارت در نظر نگیره و به شکل ارگانیک محتوای ما رو شناسایی کنه.

استفاده از سرتیتر دوم محدودیتی نداره ولی اصولا در صفحات 1000 کلمه ای 2 تا 5 عدد استفاده از h2 عادی و قابل قبول هستش.

سرتیتر سوم و چهارم

آخرین سر تیتر هایی که گوگل به اون ها توجه میکنه سرتیتر سوم و چهارم شماست و پس از اون h5 و h6 جایگاه ویژه ای در سئو محتوا ندارند.

بقیه تیتر هایی که به اندازه h2 مهم نبودند ولی باید به عنوان تیتر مطرح می شدند را به عنوان h3 و h4 در نظر میگیریم.

در اینجا من،  سر تیتر های محتوا headings tags رو به عنوان h3 قرار دادم و سرتیتر سوم چهارم رو h4 در نظر گرفتم.

4- url یا آدرس صفحات

یکی دیگر از فاکتور های سئو محتوا url یا آدرس صفحات شماست که می بایست متناسب با کلمه کلیدی خودتون اون هارو انتخاب کنید.

url

دو روش برای انتخاب url وجود داره:

 1. url فارسی و دقیقا کلمه کلیدی: بسیار بهینه ولی طولانی، که طولانی بودن یک ویژگی نسبتا منفی برای طول url محسوب میشه
 2. url انگلیسی و معادل کلمه کلیدی: بهینه ولی نه به اندازه url فارسی، طول کوتاه تر و مناسب تر

ما خودمون از ترکیب این دو روش استفاده میکنیم و آدرس صفحات رو گاهی فارسی و گاهی هم انگلیسی در نظر میگیریم هر دو هم میتونند url های موفقی باشند و نکته اصلی اون ها مطابق کلمه کلیدی بودن، هستش.

5- سئو محتوای متنی

اما رسیدیم به محتوای متنی و پاراگراف های صفحه؛ سئو محتوا با وجود رعایت کردن همه موارد بالا در صورتی که یکسری قوانین رو در محتوا نویسی مون رعایت نکنیم، به هیچ وجه به نتیجه نخواهد رسید!

برای سئو محتوای متنی موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • حتما محتوای صفحه منحصر به فرد باشد و کپی متنی از صفحه دیگه ( چه در داخل سایت و چه در خارج از سایت ) نباشد.
 • حداقل 600 کلمه برای محتوای متنی که در نظر میگیرد، هزینه کنید.
 • بخش ابتدایی محتوای شما مهم ترین بخش متن هستش پس باید حتما شامل کلمه کلیدی باشد.
 • تمرکز کلمه کلیدی رو سعی کنید در کل متن روی محتواتون حفظ کنید.
 • محتوای متنی رو کاربر محور بنویسید و فقط به فکر بهینه کردن اون برای گوگل نباشید.

6- سئو محتوای تصویری

سعی کنید حتما از حداقل 1 عدد تصویر برای هر صفحه استفاده کنید و صفحه ای بدون عکس داخل وب سایتتون نداشته باشید. البته که تصاویر هم بهتره منحصر به فرد باشند و از یک تصویر برای 3 صفحه خودمون بهره نبریم!

برای سئو محتوای تصویری 4 شاخص خیلی مهم وجود داره که حتما باید برای تصاویر سایتمون لحاظ بشه!

 1. شاخص عنوان یا title: عنوان تصاویر ما رو به گوگل و کاربران نشون میده و زمانی که موس رو روی تصویر نگه میداریم، مقدار اون نمایش داده میشه. سعی می کنیم برای همه تصاویر سایتمون شاخص تایتل رو داشته باشیم و ترجیحا مقدار اون رو چیزی نزدیک به کلمه کلیدی صفحه یا گاها خود کلمه کلیدی در نظر بگیریم.
 2. شاخص نام جایگزین یا alt: زمانی که تصویر داخل سایت شما لود نشه و نمایش داده نشه، مقداری که برای شاخص آلت در نظر گرفتید جای اون به نمایش در میاد که نشون بده اینجا تصویری با این عنوان قرار داشته؛ این مقدار رو هم برابر با تایتل در نظر می گیریم.
 3. نام فایل تصاویر: یکی دیگر از پارامتر های سئو محتوای تصویری نام فایل اون هاست که میبایست با مقدار هایی مفهوم دار و مربوط به عنوان صفحه ای که میخواد داخلش آپلود بشه یا محتوای خود تصویر در نظر گرفته بشه. انتخاب نام فایل به عهده خودتون و سلیقه ای هستش اما نکته ای که مهمه اون رو با مقادیر بی معنا مثل: a.jpg یا sdakjkjh.png یا مقدار های عددی بی معنا پر نکنیم.
 4. مورد چهارم که در واقع نکته مهم در مورد استفاده از تصاویره، حجم اون هاست. توجه کنید که تصاویری که استفاده میکنید رو حتما بهینه سازی کنید و با کم ترین حجم ممکن داخل سایت آپلود کنید. من خودم معیارم تصاویر با حجم زیر 100 کیلوبایت هستش ولی این معیار برای من کاملا شخصیه و شما هم میتونید با توجه به سایز تصویری که استفاده می کنید اون رو تا 30 کیلوبایت هم کاهش بدید.

7- سئو ارتباطی محتوای سایت

مفهومی به اسم لینک سازی داخلی وجود داره که به وسیله اون میتونیم بین محتوای های سایت ارتباطی موثر برقرار کنیم. هم از نظر قدرتمند سازی صفحات بسیار کارآمد هستش و هم برای فاکتور های دیگر که این تکنیک یک مقدار تخصصی تر از موارد دیگه سئو محتواست و من پیشنهاد می کنم حتما برای اینکه از اون استفاده کنید به مقاله اصول و قواعد لینک سازی داخلی سر بزنید و چند دقیقه زمان برای مطالعه اون بگذارید که خیلی باارزش هستش.


سئو محتوا در وردپرس

خب این 7 موردی که بهش پرداختیم مهم ترین و اصلی ترین پارامتر هایی بود که برای سئو محتوا نیاز داشتیم که اون هارو بشناسیم و بشکل درست ازشون بهره ببریم. سعی کردیم در توضیح دادن هر کدام از این موارد، اون اصطلاحی که افزونه یواست وردپرس هم ازش استفاده میکنه رو بیاریم که وردپرس کار ها هم بتونن از این مقاله استفاده کنند.

سئو محتوا در وردپرس یواست

سئو محتوا در وردپرس یواست

دوستان چراغ هایی که یواست در انتهای صفحه به شما نشون میده و طبق اون ها کیفیت محتواتون رو میسنجه هم همین موارد بودند که شما اگر همین موارد رو رعایت کنید اصلا نیازی به اون نخواهید داشت چون اصلا الزامی به استفاده از افزونه های سئو وجود نداره! جالبه این نکته رو هم بگم حالا که صحبت سئو محتوا هستش و خیلی از دوستان هم سایتشون وردپرسه بد نیست بدونند:

این افزونه در زبان فارسی دارای باگ ها و مشکلاتی هستش که بخصوص در قسمت خوانایی کاملا مشخصه و خیلی خودتون رو برای سبز کردن اون به زحمت نندازید چون اصلا اون ایراداتی که گرفته میشه منطقی نیست و گاها اشتباهه

در مورد قسمت سئو هم میخوام بگم که خودتون رو برای سئو کردن محتوا در چارچوب این افزونه قرار ندید و فکر نکنید حتما باید این چیزی که یواست میگه رعایت بشه تا سایت بالا بیاد! مثلا در قسمت عنوان سئو یواست میگه حتما با کلمه کلیدی شروع کنید ولی وقتی چند مورد رو سرچ کنید متوجه میشید که حتی توی سنگین ترین رقابت ها هم مواردی رتبه های بالا رو دارند که عنوانشون با کلمه کلیدی آغاز نشده!!! ولی متنی جذاب برای اون در نظر گرفتن و میزان کلیک افراد روی اون ها بسیار خوبه.

خب از یواست بگذریم و مروری داشته باشید به مهم ترین بخش هایی که برای سئو محتوا با اون ها در این مقاله آشنا شدیم:

 1. عنوان سایت
 2. متای توضیحات
 3. سرتیتر ها
 4. url یا آدرس صفحات
 5. سئو محتوای متنی
 6. سئو محتوای تصویری
 7. ارتباط سازی میان محتوا ها

این بحث ارتباط سازی مون چون یک مقدار تخصصی بود من ترجیح دادم با مفاهیم این مقاله قاطی نشه و چون خیلی مهم هم هستش در مقاله ای دیگه بطور مفصل به اون بپردازیم.

تولید محتوای فوق حرفه ای

برای دوستان و عزیزانی که علاقه مند به موضوع تولید محتوا هستند و میخوان سطح محتوا های تولیدی شون رو ارتقائ بدند پکیجی آماده کردیم که همه مفاهیم تولید محتوا از 0 تا 100 و بر اساس اصول 2019 داخل اون بصورت ویدیویی آموزش داده شده و اگر دوست داشتید با مراجعه به صفحه آموزش تولید محتوا میتونید اطلاعات کامل در خصوص اون رو بدست بیارید.

منابع مفید برای مطالعه بیشتر در خصوص سئو محتوا

https://searchengineland.com/complete-guide-optimizing-content-seo-checklist-269884

https://www.searchenginejournal.com/best-seo-content-tips/284899/

 

9 پاسخ
 1. رمضانی
  رمضانی می گوید :

  ممنون از این همه زمانی که گذاشتید و این مطلب کامل رو آماده کردید.
  کامل ترین مقاله ای که بود که در خصوص سئو محتوا مطالعه کرده بودم…

  پاسخ
 2. موسی
  موسی می گوید :

  مطلب کامل و دقیقی بود. اما سوالی که دارم اینه که با وجود بروز تر شدن الگوریتم های موتور جستجو آیا نیاز به این استاندار سازی ها وجود داره ؟ یا صرفا زیبا نوشتن میتونه رتبه های بالا را به ارمغان بیاره؟

  پاسخ
  • سیاوش پیری
   سیاوش پیری می گوید :

   بله سوال بسیار خوبی بود. زیبا نوشتن اصل اول تولید محتوای با کیفیت هستش و در مرحله بعد این نوع استاندارد سازی ها که سئو محتوا گفته میشه مطرح می شوند.
   ما این قاعده ها را در نظر می گیریم که گوگل زودتر و سریع تر بتواند نوع و موضوع محتوای ما را شناسایی کند. اگر این موارد در نظر گرفته نشود هم محتوا های زیبا خود به خود سئو می شوند اما موضوع زمان همیشه برای سئو کار ها مهم است.

   پاسخ
 3. وحید کاملی مفرد
  وحید کاملی مفرد می گوید :

  آقای پیری سئو کردن محتوا برای محصولات سایت فروشگاهی هم به همین شکل است یا این مقاله فقط برای سئو قسمت بلاگ سایت کاربرد دارد؟

  پاسخ
  • سیاوش پیری
   سیاوش پیری می گوید :

   فرقی نمیکنه هر جایی که باکس متن یا محتوا وجود داشته باشه، این قاعده ها اصول ها وجود دارند.

   پاسخ
 4. شادی حسینی
  شادی حسینی می گوید :

  مرسی استاد مقالات کامل و کاربردی شما باعث شده که من دیگه جستجوی انگلیسی نکنم.
  ممنونم واقعا

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + سه =