چگونه برای سایت محتوای بی ارزش تولید کنیم!؟

چگونه برای سایت محتوای بی ارزش تولید کنیم!؟

چگونه برای سایت محتوای بی ارزش تولید کنیم!؟ سلام عرض می کنم و آرزو می کنم که وقت و اوقات خوبی رو داشته باشید.

تو این مقاله از دسته مطالب آموزش تولید محتوای سایت قصد دارم فاکتور هایی در خصوص تولید محتوای بی ارزش رو خدمتتون معرفی کنم و ببینیم که با استفاده از این موارد چطور می تونیم بد ترین و بی فایده ترین مطالب رو داخل سایتمون قرار بدیم تا انرژی و زمانی که برای تولید محتوا گذاشتیم، کم ترین نتیجه و بازخورد ممکن رو برامون به ارمغان بیاره!

این مطلب رو حتما تا انتها دنبال کنید که نکته های کلیدی و مفیدی برای شما خواهد داشت.

محتوای بی ارزش یا Worthless content چیه؟

چگونه برای سایت محتوای بی ارزش تولید کنیم!؟

چگونه برای سایت محتوای بی ارزش تولید کنیم!؟

اول ببینیم محتوای بی ارزش چی میشه و چطور میشه یک محتوا رو در دسته مطالب بی ارزش قرار داد!؟ ببینید بطور کلی هدف ما برای تولید محتوا 2 مورد هستش:

 1. تولید محتوا برای سئو کردن صفحات دیگر
 2. تولید محتوا برای سئو کردن همان صفحه و در نتیجه فروش.

مثلا من در حال نوشتن این مطلب هستم و قصدم سئو کردن صفحه آموزش تولید محتواست که در همون خطر اول هم بهش لینک دادم.

من تو تولید این محتوا هیچ هدف فروش و کسب درآمدی بصورت مستقیم ندارم و قراره بصورت غیر مستقیم یکی از صفحات دیگه سایت من رو سئو کنه…

محتوای بی ارزش محتوایی هستش که هیچ یک از این موارد رو برای ما محقق نکنه و در واقع فقط وسیله ای برای گرفتن فضای هاست یا افزاش ایندکس بی کیفیت سایت بشه.

محتوای افتضاح رو هم بررسی کوتاهی بکنیم:

البته موضوع این مقاله ما محتوای افتضاح نیست! و می خوایم بین و بد و بدتر، به گزینه بد بپردازیم؛ وگرنه محتوا های افتضاحی هم وجود دارند که توانایی گرفتن کل انرژی سایت رو هم دارند و به اون ها zombie pages گفته می شه که قدرت صفحات خوب رو هم تحت تاثیر قرار می دن.

محتوا های کپی و تو برخی مواقع محتوا های نیمه کپی از این دست مطالب هستند که توسط برخی از رباط ها تولید میشن و بطور کلی هدفشون افزایش ایندکس وب سایت هستش.

دلیل اینکه به این کار می پردازند، ساخت صفحات خیلی زیاد هستش که با توجه به رقابت پایینی که تو برخی از کلمات و مباحث وجود داره، باعث افزایش بازدید کننده سایت بشن و یا از طریق اون ها کار لینک سازی داخلی انجام داده بشه و یک صفحه با قدرت زیاد سئو بشه، که در اکثر مواقع با شکت رو به رو میشن.

این که میگم اکثر مواقع به این دلیله که هنوز هم گوگل کاملا قابل اعتماد و مطمئن نیست و گاهی مواقع نشونه های نا درستی از خودش بروز میده که البته تا حدی طبیعی هستش و روز به روز هم در حال کم شدنه…

اما من این سبک روش های تولید محتوا و سئو سایت رو بشدت رد می کنم و ددلیلم هم نتایجی هستش که از وب سایت خودم دریافت کردم با داشتن ایندکس بسیار پایین نسبت به رقبا، به صفحات اول تو رقابت های بسیار سنگین دست پیدا کردم.

صحبت من در مورد تولید محتوای با کیفیت هستش، حتی کم!

فاکتور های اصلی محتوای بی ارزش

محتوای بی ارزش

محتوای بی ارزش

خب به سراغ فاکتور ها و معیار های اصلی محتوای بی ارزش بریم و با توجه به شناختی که از نتیجه این محتوا ها دریافت کردیم، ببینیم چطور می تونیم این سبک محتوا رو تولید کنیم؟

طول محتوای بی ارزش

منظور از طول محتوا دقیقا میزان متنی هستش که برای هر صفحه در نظر می گیریم و تعداد کلمات محتوای متنی ما طول محتوا رو تعیین می کنه.

حالا 2 تا موضوع در خصوص طول محتوای بی ارزش وجود داره که یک به یک به اون ها می پردازیم:

طول کم محتوا

خب اگر با وردپرس کار کرده باشید، حتما با افزونه yoast آشنا هستید دیدید که چطور در قسمت طول محتوا، اشاره به عدد 300 کلمه می کنه و صفحاتی که متن کمتر از اون رو داشته باشه، بهش چراغ سبز نمیده!

اما موضوع خیلی فراتر از 300 کلمه پیش رفته و گاها این موضوع مطرح میشه که مطالب زیر 500 کلمه ارزش بلاگی ندارند و توجه خاصی به  اونا نمیشه از طرف گوگل؛ از این رو من بخش اول این فاکتور از محتوای بی ارزش رو طول محتوای کم در نظر می گیرم و تعداد کلمه مربوط به  اون رو هم 700 کلمه می گذاریم که البته برای شخص بنده معیار هستش و عدد مطلقی نیست.

راه های کسب درآمد از شغل تولید محتوا

میخوام پیشنهاد خواندن یکی از بهترین مطالب وب سایت برای علاقه مندان به شغل تولید محتوا داشته باشم.

دلیل اینکه بیشتر از تعداد کلمه رایج در محتوا ها گفتم، پیشرفت روز به روز این قضیه در فضای تولید محتوا هستش و هر چقدر جلو تر میریم، محتوا های کامل تر بیشتری تولید میشن و خب با توجه به این که این محتوا ها رقبای ما هستند، ما هم برای داشتن محتوای با ارزش باید تعداد کلمات رو افزایش بدیم.

طول زیاد محتوا

یکی دیگه از فاکتور هایی که می تونیم با استفاده از اون محتوا های بی ارزش تولید کنیم، محتوا هایی با طول بسیار زیاد مثلا 5000 کلمه و … هستش که یجورایی میشه گفت از اون طرف بوم افتادن هستش و واقا دیدن این همه متن، برای چشم کاربر آزار دهنده است.

عده ای از افراد تصور می کننده که هر چقدر بیشتر بنویسند، بهتره و این موضوع رو در نظر نمی گیرند که با وجود با ارزش بودن محتوا های کامل، محتوایی که تعداد کلمه بیش از حدی داشته باشه، ممکنه ایراتی رو هم بروز بده:

 • معمولا تمایلی به مطالعه مطالب های بیش از 3000 کلمه وجود نداره و باعث سر رفتن حوصله کاربر میشه
 • یک محتوای 5000 کلمه ای بسیار بی ارزش تر از 2 محتوای 2500 کلمه ای خواهد بود.
 • گاها بدلیل زیاد بودن مطالب ممکنه مواردی مثل نزدیک به داپلیکیت کانتنت اتفاق بیوفته

عنوان گذاری محتوا های بی ارزش

بحث عنوان یکی از مهم ترین معیار های ارزشمندی یا عدم ارزشمندی محتوا محسوب میشه و میتونه تاثیر بسیار زیادی هم از سئو و هم از نظر بازاریابی محتوا داشته باشه.

خب حالا چجور عنوان هایی میتونن کم ترین ارزشمندی رو برای ما داشته باشند و محتوای ما رو تحت تاثیر منفی قرار بدند؟

عناوینی راجب خودمان

موضوعی در بازاریابی محتوا content marketing وجود داره که میگه برای کاربر بنویس یا برای کاربر بساز! کسانی که عناوین محتوا های خودشون رو سوالاتی میگذارن که اون ها ددر واقع سوالات و دغدغه های ذهن کاربر هستش، نمی تونند از بی ارزشی عنوان بهره ببرند.

از این رو باید به جای پرداختن به موضوعات مورد علاقه کاربر، به عناوینی بپردازیم که درباره خودمون صحبت میکنه مثلا:

 • مدیریت شرکت خدمات سئو دات کام
 • درباره خدمات سئو دات کام
 • زحمت هایی که ما کشیدیم!
 • اهداف مجموعه خدمات سئو دات کام
 • و …

برای شما جذاب نیست که ما چطور هستیم یا چکار کردیم یا چه برنامه ای برای آینده داریم! شما به دغدغه های خودتون فکر می کنید و این هم کاملا منطقی هستش.

من به عنوان یک نویسنده محتوا باید این مورد رو در نظر بگیرم و برای محبوب نبودن در دیدگان شما، به عناوینی بپردازم که در مورد خودم هستش و کمکی به شما نمی کنه!

عناوین سایت های رقبا رو عینا در سایت استفاده کنید

میتونیم برای عنوان نویسی به سایت های رقیبمون سر بزنیم و ببینیم که اون ها دارن راجب چه مواردی می نویسند و به جای اعمال کردن خلاقیت تو عنوان نویسی، دقیقا به همونا بپردازیم و دلیل ما هم برای این کار اینه که:

اگر به موضوعی پرداخته شده، حتما میزان جستجوی خوبی هم داره پس ما هم به جای اینکه مثلا بنویسیم ” چگونه برای سایت محتوای بی ارزش تولید کنیم!؟” بیایم و راجب محتوای با ارزشی صحبت کنیم که همه سایت ها به اون می پردازند.

این موضوع اخیرا تو فرایند سئو و بررسی سایت از طرف گوگل بسیار تاثیر گذار شده که اهمیت ویزه ای به سایت هایی داده میشه که تو عناوین منحصر به فرد به مطرح کردن محتوا های خودشون می پردازند و ما طبق فرمول خودمون باید از این موارد خود داری کنیم.

آموزش نوشتن عنوان سئو

عنوان سئو یا عنوان صفحات مختلف سایت یکی از مهم ترین فاکتور های جذب بازدید کننده برای مطالب وب سایت محسوب میشه؛ پس بد نیست که یذره برای بهتر نوشتناون وقت بزاریم و مطالعه کنیم!

عناوین کوتاه یا خیلی بلند

مثلا به جای اینکه عنوان ” سئو و بهینه سایت برای موتور های جستجو – seo سایت ” رو بکار ببریم، میتونیم فقط بگیم:

“سئو”

یا اینکه انقدر راجب سئو تو عنوان بنویسیم که شورش در بیاد و به عنوان یکی از بی ارزش ترین تیتر ها مطرح بشیم!

متن محتوای بی ارزش چگونه است؟

تولید محتوای بی ارزش bad content

تولید محتوای بی ارزش bad content

اما لازمه که کمی در مورد متن محتوا های بی ارزش و کم ارزش هم صحبت داشته باشیم و ببینیم چه متونی در محتوای های امروزیريال جزئی از دسته مطالب کم ارزش شده اند:

در مورد مطالب کپی و نیمه کپی صحبتی ندارم چون هم تو این مقاله بهش اشاره شد و هم دیگه بی کیفیتی این نوع مطالب از هیچ کس پوشیده نیست.

اما لازم میدونم موضوع بازنویسی مطلب رو براتون با حدی باز کنم…

باز نویسی محتوا با روش های قدیمی

میخوایم تولید محتوا کنیم، میریم سایت های همکار یا رقیب رو میبینیم، مطالبشون رو می خونیم و شروع می کنیم به همون شکل برای سات خودمون می نویسیم و فقط سعی می کنیم جمله بندی ها رو تا حدی تغییر بدیم و از کلمات متفاوت تر استفاده کنیم…

فکر می کنم اکثر نویسنده های سایت با این موضوع آشنا هستند و حتما این روند رو تو روال کاریشون طی کردند.

اما امروز الگوریتم های گوگل به قدری  هوشمند شدند که دقیقا تشخیص میدند این موضوع رو و نه به اندازه مطالب کپی، اما تا حدی نگاه منفی به این نوع مطلب نویسی ها دارند چون میدونند که کمکی به کاربران نمیکنه و مشکلی از دغدغه های اون ها رو حل نمی کنه!

پس اگر داریم تو سطح بالای رقابت فعالیت می کنیم، باید این رو بدونیم که وقت و انرژی که برای تولید 5 مقاله با این روش گذاشته می شه میتونه برای 2 مقاله با کیفیت تر و یونیک تر گذاشته بشه و در اون صورت کیفیت و ارزش کار بالا تر میره.

البته این موضوع رو نمیشه محتوای بی ارزش خطاب کرد چون واقعا بی ارزش نیست اما قطعا میتونم بگم که بازنویسی محتوا با روش های قدیمی، یکی از تکنیک های تولید محتوای کم ارزش هستش.

تولید صفحات مختلف برای موضوع یکسان

یکی دیگه از مواردی که کمک میکنه تا بهره وری ما از محتوا های تولیدی به حد چشم گیری کاهش پیدا کنه، تولید چند صفحه و تولید محتوا برای همه اون ها در شرایطی هستش که کلمه کلیدی و موضوع اصلی در اون ها یکسانه!

ببینید محتوا های ما هر چقدر هم که خوب و کامل باشند، باید از هم جدا سازی بشند تا از نظر سئو بازخورد بهتری داشته باشند؛ وقتی که برای یک کلمه کلیدی تو مثلا 5 صفحه مطلب تولید می کنیم و focus keyword رو برای هر 5 تا یکی در نظر می گیریم، قدرت اون کلمه کلیدی بین این 5 صفحه تقسیم میشه و این در حالی هستش که برای تولید مطالب با ارزش، گفته میشه باید تمرکز یک کلمه فقط روی یک صفحه باشه.

البته این نوضوع رو هم بهتون بگم که ایجاد مطالب مترادف و هم رده برای سئو سایت لازمه، مثل همین مطالبی که من در مورد تولید محتوا منتشر می کنم؛ اما اون موضوع جداسازی مطالب از هم باید صورت بگیره که گاها لینک سازی داخلی و خارجی و هم خیلی میتونه به این موضوع کمک کنه.

لینک دادن به مطالب ضعیف

به عنوان آخرین راهکار تولید محتوای بی ارزش، میخوام به موضوع لینک سازی ( link building ) چه داخلی و چه داخلی بپردازم که بحث جدا نشدنی از موضوع تولید محتواست و میتونه بشدت قدرت یک مطلب رو تحت تاثیر قرار بده.

یک مطلبی  که بسیار عالی و با کیفیت تولید شده، با لینک دادن به سایت ها و صفحات بی کیفیت، میتونه به شدت از قدرت و انرژی خودش بکاهه! مثلا این مطلبی که من تولید کردم، کامل و قابل قبول هستش، حالا اگر بیام با کلمه ” تولید محتوای بی ارزش ” به صفحه دیگه از سایت خودم یا سایت های دیگه ای که اعتبار و قدرتشون کمتر از منه لینک بدم، انرژی خیلی زیادی از این محتوایی که وقت گذاشتم و تولید کردمم خارج میشه.

حالا اگر ما بیایم تعداد لینک های خروجی صفحه رو بیشتر و بیشتر کنیم، میتونیم ارزشمندی محتوای این صفحه رو تا حد بسیار زیادی کاهش بدیم؛ البته این خیلی بستگی داره مقصد لینک ها؛ چون اگر لینک هایی که میدیم به سایت های خوب و معتبر و مرتبط با موضوع صحبتمون باشه، اتفاقا این کار ممکنه تاثیر گذاری مثبت هم بروز بده.

پکیج آموزش سئو وردپرس

این صفحه که به عنوان آخرین پیشنهاد این مطلب بهتون معرفی میشه، منبع تمام مقالات و ویدیو های آموزشی رایگان سئو سایت هستش که برای شما آماده شده

خسته نباشید و ممنون که وقتتون رو به بنده دادید

خب خیلی ممنون که وقت بارزش تون رو به من دادید و تا اینجا مطلب بنده رو دنبال کردید. موضوعات و مطالب دیگه ای هم بود که می شد تو این مطلب بهش پرداخت ولی سعی کردم که دیگه از حوصله خارج نشه و زیاد خسته تون نکنه.

امیدوارم که مقاله چگونه برای سایت محتوای بی ارزش تولید کنیم، برای شما مفید بوده باشه و افتخار این رو داشته باشم که باز هم خواننده مطالب بنده باشید.

1 پاسخ
 1. حسین
  حسین گفته:

  سلام و خداقوت،در قسمت عکسهای گوگل جستجو کردم چی تولید کنیم؟ که بخاطر عنوان سایتت که برام جالب و جدید بود واردش شدم،صداقتت در نوشتن قابل تحسینه و از اشتباهات تایپی میشه گذشت،تشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.