چقدر طول میکشه سئو را یاد بگیرم؟

چقدر طول میکشه سئو را یاد بگیرم؟

یادگیری سئو چقدر زمان می بره و دقیقا چقدر طول میکشه تا من از نقطه صفر به نقطه درآمد زایی برسم؟

این مقاله کوتاه رو تا انتها مطالعه کنید تا دقیقا بهتون توضیح بدم که یادگیری SEO از طرق مختلف چقدر زمان میبره.

همین ابتدا اشاره کنم که من با انرژی مثبت چیزی رو نمیگم و سعی می کنم با توجه به تجربه ای که با شاگرد ها و کارآموز ها داشتم آمار دقیق و منطقی بهتون بدم که روش برنامه ریزی کنید.

افراد چطور سئو را یاد می گیرند؟

معمولا افراد به 3 طریق میتونن حرفه سئو را یاد بگیرند و اصطلاحا یک متخصص سئو یا سئوکار شوند:

 1. شرکت در دوره های آموزشی یا تهیه پکیج های آموزش سئو
 2. گذراندن دوره های کارآموزی در شرکت ها و یادگیری عملی سئو
 3. استارت با یک پروژه و مطالعه مقالات رایگان فارسی و انگلیسی

حالا اینکه کدوم این روش ها برای شما مناسب تر هستش، به نظرم بسته به روحیات و حوصله شما داره اما خود من با دوره کارآموزی سئو رو یاد گرفتم و مشکلاتی که تو کارآموزی وجود داره رو هم اینجا میخوام بهش اشاره کنم.

از اونجایی که وقتی تو شرایط شما بودم، دیدن این لفظ “یادگیری عملی” تو دوره کارآموزی سئو خیلی جذبم کرد و بعد با موارد خاصی رو به رو شدم، بد نیست شما رو هم در جریان قرار بدم که قبل از شروع دید درستی داشته باشید.

حالا مرحله به مرحله میگیم که یادگیری سئو با هر روش، چقدر زمان میبره و بهترین روش برای یادگیری عمیق مفاهیم و زودتر رسیدن به درآمد کدوم مورد هستش.

پیشنهاد می کنم مقاله شغل سئو رو هم هر زمان وقت داشتید مطالعه کنید که راهنمای خیلی مفصلی راجب فضای کار این شغل، درآمد اون، چالش ها و … هستش که مطمئنم خیلی به دردتون میخوره.

یادگیری سئو با دوره ها یا پکیج های آموزشی

یادگیری سئو با دوره ها یا پکیج های آموزشی

اولین مورد دوره ها و پکیج های آموزشی هستند که هم خود ما در صفحه آموزش صفر تا صد سئو داریم و هم همکاران زیادی این پکیج ها رو ارائه می کنن.

از طرفی دوره ها و کلاس های آموزشی سئو هم کم نیستند و میبینم که همکاران قابل احترامی دست به برگذاری این دوره ها کردند و میتونید از اون ها هم استفاده کنید.

اما نکته هایی که باید راجب یادگیری سئو از این طریق بدونید:

 • با دیدن 10 ساعت فیلم شما سئو کار نمیشید حتی اگر آموزش ما رو تهیه کنید.
 • پکیج های آموزشی میتونن مراحل کار رو بصورت منظم و دقیق به شما آموزش بدن که مسیر نا درست نرید.
 • دوره های سئو و فیلم های آموزشی روند یادگیری شما رو به شدت سرعت میدن.
 • باید راجب کسی که ازش آموزش تهیه می کنید تحقیق کنید و ببینید که خودش چند مرده حلاجه! (چون آموزش سود داره و همه میخوان بفروشن)
 • پکیج ها و دوره ها نیاز به یک مکمل دارند که یادگیری شما رو تثبیت کنند.
 • آموزش های بروز و جدید تهیه کنید چون سئو روز به روز در حال پیشرفته
 • آموزش تصویری و عملی سئو خیلی بهتر از آموزش هایی هستند که یک نفر نشسته و داره براتون حرف میزنه!

کتای های آموزشی سئو رو هم تو همین مجموعه در نظر بگیرید.

یادگیری سئو به این روش چقدر طول میکشه؟

همونطور که گفتیم یادگیری سئو به این روش نیاز به یک مکمل داره و خب اون خیلی توی زمان موثره.

مکمل چیه؟

راه اندازه یک سایت، یک وبلاگ، یک پروفایل داخل سایت هایی که میتونید بنویسید مثل ویرگول یا اینکه از سایت ساز های رایگانی مثل سایت ساز گوگل استفاده کنید.

همه اون مفاهیم و تکنیک هایی که یاد میگیرید رو توی یکی از این بستر ها اجرا کنید.

از دیدن آموزش تا اجرای اون داخل یک سایت بصورت عملی کلی راه هستش و زمانی که شما این کار رو انجام میدید، دقیقا متوجه میشید که چه روش هایی تو چه زمان باید انجام بشن و چقدر زمان می بره تا کار هایی که ما روی سایت انجام میدیم، به ثمر بشینه.

حالا با توجه به این موضوعاتی که گفتیم، 1 الی 2 هفته برای یادگیری از طریق پکیج آموزش سئو میگذاریم و 2 ماه هم برای یادگیری  از طریق دوره های پیوسته سئو اما اصل کار اجرای اون پروژه ای هستش که شما دست می گیرید و قراره اولین نمونه کار شما برای وارد شدن به بازار کار باشه؛

حداقل 3 و حداکثر 7 ماه هم برای اون در نظر می گیریم که شما کاملا با فضای کار سئو آشنا بشید و اصطلاحا بتونیم شما رو سئوکار بشناسیم.

برای کسب اطلاعات در خصوص پکیج جامع آموزش سئو وردپرس هم میتونید به این لینک مراجعه کنید و از آموزش های رایگان این صفحه هم بهره مند شوید.

یادگیری سئو در دوره کارآموزی

کارآموزی سئو

و اما دوره کارآموزی سئو که حتما آگهی های زیادی از اون توی سایت های جابینجا، دیوار و … دیدید که شاید اولین انتخاب شما برای وارد شدن به فضای کار این شغل باشه.

دلیل اینکه همواره شرکت های زیادی کارآموز سئو میگیرن رو بهتون توضیح بدم که احتمالا جالب باشه براتون:

کار سئو به این شکل هستش که بخشی از فعالیت ها نیاز به تخصص خیلی بالا داره و بخش دیگه ای از اون کار ساده ای هستش که به راحتی میشه تو 2 روز به هرکس یاد داد.

معمولا شرکت ها برای اینکه هزینه ای به کارمند برای اجرای این کار ساده ندن، میان کارآموز استخدام می کنن.

شاید روزانه 1 ساعت یا کمتر برای آموزش یک موضوع بگذارن و بعد 4 5 ساعت انتظار کار از شما داشته باشن.

این روال تو اکثر شرکت ها وجود داره و همین باعث میشه 80 درصد کارآموز های سئو با تنفر از این شغل خارج بشن.

اینکه گفته میشه 1 ماه یا 2 ماه هم زمان برای یادگیری سئو تو کارآموزی کافیه؛ کاملا حرف غیر منطقیه چون یک پروژه رو هم که شما بخواید سئو کنید تو اون دوره، حداقل 6 ماه زمان لازمه.

همچنین شاید دوست داشته باشید:

اما کارآموزی چه فایده هایی داره؟

راجب فایده های کارآموزی هم بهتون بگم که با وجود طاقت فرسا شدن اون تو میانه های دوره، فایده های زیادی برای افراد علاقه مند داره و خود من هم تو یک دوره کارآموزی وارد این فضای کار سئو شدم:

 • شما تو فضای شرکت قرار می گیرید و همین آشنا شدن با شکل کار هر شرکت برای شما که تازه کار هستید، اتفاق بسیار مهمیه که بعدا اهمیت اون رو متوجه میشید.
 • گرچه شاید روند رشد شما کند باشه، اما این روند بصورت عملی و استاندارده چون شرکت مجبوره که پروژه رو تو زمان معین به مشتری تحویل بده و شما ابزار به نتیجه رسوندن این پروژه هستید.
 • ارتباطات خوبی تو دوره کارآموزی پیدا می کنید که ممکن از طریق همون افراد بعدا پروژه بگیرید یا اینکه همکاری های خوبی داشته باشید.
 • پس از دوره کارآموزی، کسانی که مستعد و علاقه مند باشن، معمولا توسط شرکت جذب میشن و خودد من هم تو همین روال بعد 1 سال از کارآموز به مدیر سئو یک شرکت تبدیل شدم.

از کارآموزی تا گرفتن حقوق و کسب درآمد

از کارآموزی تا رسیدن به نقطه کسب درآمد و یا گرفتن حقوق تقریبا 6 ماه زمان هستش که شما باید تو این مدت به اندازه یک کارمند تلاش کنید و چشمتون رو روی دریافت بازخورد مالی ببندید.

اما اگر با این دید وارد کار بشید و این موضوع رو با خودتون حل و فصل کنید، قطعا بعد 6 ماه به جایگاه خیلی خوبی تو این شغل می رسید.

استارت یک پروژه و مطالعه مقالات سئو

یادگیری سئو

عده  ای از افراد هستند که از همون ابتدا دست به کار شدن و یک سایت برای خودشون ساختند.

حالا قصد دارند راجب سئو هم مطالعه کنند و خودشون این سایت رو به صفحه اول گوگل برسونن که تو این روال هم سایتی داشته باشن که بازدهی مالی میرسه و ازش درآمد کسب میشه؛

هم اینکه سئو رو بصورت عملی یاد بگیرن.

من قصد بی احترامی به هیچ رویه و روشی ندارم اما مثل همیشه سعی می کنم با کسانی که وقت میگذارن برای مطالعه مطالب، صادق باشم.

70 درصد پروژه های ما و کسانی که برای خرید پکیج آموزشی سئو یا مشاوره سئو تماس میگیرند همین افراد هستند که کار رو استارت زدن و دیدن که نه با خوندن چنتا مقاله نمیشه یک پروژه درست و حسابی رو سئو کرد.

دوستان این موضوع رو به جد در نظر بگیرید که سئو یک حرفه تخصصی و بعضی مواقع واقعا سخته! اینطور نیست که هرکسی به راحتی بتونه یک سئوکار حرفه ای بشه و از پس هر پروژه ای بر بیاد.

ایرادات یادگیری از این روش

شاید تصور کنید که مطالعه کردن تو اینترنت هم مثل دیدن پکیج های آموزشی یا شرکت توی دوره های آموزشیه سئو هستش و دوره ها جمع آوری شده تمام اطلاعات موجود در اینترنت هستند.

بله تا حدی با این تصور موافقم اما نکته منسجم بودن و مرحله به مرحله بودن آموزش های دوره ای و پکیجیه.

شما دقیقا می دونید که مثلا تو شروع پروژه باید چه کار هایی انجام بدید و بعد از گذروندن چه روالی مثلا شروع به بک لینک سازی کنید.

از  اونجایی که بعضی فعالیت ها تو سئو می تونن به جای تاثیر مثبت، باعث از دست رفتن کلی رتبه یک سایت بشن، نوع اجرا و زمان اجرای اون ها بسیار مهمه.


مثلا نوع url گذاری برای صفحات سایت موضوعی هستش که همون ابتدا قبل از زدن 1 صفحه داخل سایت، باید در نظر گفته بشه.

چون اگر بعد 2 ماه کار کردن روی یک سایت بفهمید که url ها (آدرس صفحات) استاندارد نیست، تغییر دادن اون ها میتونه شک خیلی بدی به سایت وارد کنه همین 1 ماه شما رو عقب بندازه. (تازه اگر دقیقا تحقیق کنید که چطور باید url رو عوض کرد)


چقدر زمان میبره با مطالعه و آزمون و خطا، سئو را یاد بگیریم؟

اما اگر به هر ترتیب قصد داشته باشید با این روش کارتون رو انجام بدید، از نظر من باید 1 سال برای این پروسه وقت کنار بگذارید و از قبل با خودتون عهد کنید که ممکنه مسیری به اشتباه رفته بشه و من مجبور بشم که کار هایی رو دوباره انجام بدم و این نباید باعث نا امیدی من تو این مسیر باشه.

مطالعه و آزمون و خطا، بخش جدا نشدنی از زندگی هر سئو کار هستش و درست نیست که بگیم با شرکت تو یک دوره آموزشی دیگه این اتفاق برای شما نمیوفته.

شما برای پیشرفت توی کار سئو و رقابت تو فضای بین المللی، باید مدام مطالعه داشته باشید و تکنیک های خلاقانه ای ابداع کنید که اجرای اون ها توام با آزمون و خطاست.

اما با این اتفاق در شروع کار یک مبتدی موافق نیستم و به نظر بهتره که تو یک فضای درست، اصول و قواعد کار رو فرا بگیرید و تو مرحله بعد با مطالعه، شاخ و برگ های مهارتتتون رو بیشتر و بیشتر کنید.


خب با این اوصاف از 5 ماه تا 1 سال، زمان لازم برای یادگیری سئو تو بد بینانه ترین حالت ممکن هستش.

در مورد اینکه تا چقدر میشه از این شغل کسب درآمد داشت یا اینکه راه های درآمد زایی از طریق سئو چیه، میتونید تو مقالات دیگه سایت اطلاعات کسب کنید.

برای مشاوره در خصوص یادگیری سئو یا انجام هر پروژه هم پشتیبانی وب سایت در صفحه مشاوره سئو در خدمت شماست و 24 ساعته پاسخ گوی شما خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هفت =