بازاریابی سئو چیست؟

وارد دنیای بازاریابی سئو شوید!

سلام به دنیای بازاریابی سئو خوش آمدید. ما اینجا هستیم تا نگاهی به فرایند پیچیده بازاریابی داشته باشیم… اما این بار از طریق سئو و بهنیه سازی سایت

اگر به دنبال روشی کم هزینه با بازدهی خارق العاده هستید، احتمالا بتوانم در این مقاله صحبت های خوبی را برایتان داشته باشم! با من همراه باشید…

بازاریابی سئو چیست؟

بازاریابی سئو یا فروش از طریق سئو، یکی دیگر از روش های دیجیتال مارکتینگ است که در سال های اخیر جایگاه با ارزش خود را بدست آورده و موجب بروز تحولات بسیار شگرف در کسب و کار های بسیار شده است.

قصد نداریم به تعریف سئو و موارد مقدماتی مشابه آن بپردازیم؛ موضوع ما بازاریابی است اما اینبار تنها از یک کامل آن هم قرار گرفتن در بزرگ ترین ویترین دنیا یعنی گوگل!

در همه جای دنیا زمانی که برای افراد سوالی پیش بیاید، نیاز به خدمات یا محصولی داشته باشند یا حتی قیمت چیزی را بخواهند، ابتدا در گوگل نیاز خود را جستجو می کنند.

چرا گوگل؟

چرا گوگل؟

چرا گوگل؟

بزرگ ترین و معتبر ترین موتور جستجو در دنیا گوگل نام دارد که امروز از موفق ترین شرکت های دنیا هم محسوب می شود.

گوگل متشکل از خبره ترین برنامه نویسان و تحلیل گران سیستم های جستجو است و به وسیله آن ها هدفی را محقق نموده که ثمره آن شناخته شدن به عنوان پر مصرف ترین بستر اینترنتی است.

وظیفه گوگل چیست؟

وظیفه گوگل این است که با استفاده از هر ابزار یا هر طریقی، نیاز کاربران را آنالیز کند و با توجه به آن اسناد برطرف کننده نیاز او را بیابد.

سپس با اعتبار سنجی آن اسناد ( از طرق مختلف ) آن ها را رتبه بندی کرده و به ترتیب اعتبار بالا به پایین به کاربر نمایش دهد.

خب تا به حال که کار خود را درست انجام داده و باعث شده انقدر جایگاهش در زندگی ها با اهمیت باشد که تقریبا میتوان گفت امروز دیگر زندگی بدون گوگل بسیار دشوار است.

از طرفی بدلیل این موفقیت و فراهم شدن این فضای پر رفت آمد، تبلیغات و بازاریابی هم وارد شد!

طبیعی است؛ وقتی این همه دیده شدن وجود داشته باشد، چرا استفاده تبلیغاتی نشود!؟ این همه ثروت در تبلیغات نهفته شده که با وارد کردن آن به این فضای اینترنتی، برای هر دو طرف تبلیغ کننده و تبلیغ گذارنده برد-برد خواهد بود.

بازاریابی از طریق سئو

بازاریابی سئو چیست؟

بازاریابی سئو چیست؟

یکی از اصلی ترین پلن های تبلیغاتی یا بازاریابی که پس از قدرت گرفتن گوگل به وجود آمد، بازاریابی از طریق سئو بود.

غیر از سئو روش های دیگری مثل گوگل ادوردز و … هم پا به میدان گذاشتند ولی هنوز هم سئو در بازار گوگل حرف اول را میزند!

دلیل اینکه بازاریابی سئو پس از گذشت تنها چند سال انقدر مهم و جدی شد، افزایش چشم گیر کاربران گوگل و موفقیت های این شرکت بود.

مثلا شرکتی که پخش کننده یک محصول بود، با ایجاد یک سایت ( با هزینه بسیار پایین ) در صدر نتایج گوگل قرار می گرفت  و سالانه سفارش های بسیار زیادی را از سایت دریافت می کرد که تراکنش مالی آن گاها بیشتر از همه روش های بازاریابی دیگر بود.

روش هایی که شاید هزینه های بسیار هنگفتی هم برای آن ها انجام می شد.

چالش های ابتدایی بازاریابی سئو

البته که در ابتدای کار چالش های بسیاری هم برای بازاریابی از طریق سئو وجود داشت که مهم ترین آن ها عدم اعتماد به وبسایت ها بود.

این عدم اعتماد هم بخصوص در ایران از زمانی به وجود آمد که تخلفاتی در آن صورت گرفت و تبلیغات منفی صدا و سیما هم چاشنی کار آن شد.

اما خب هیچ کس نمیتوانست جلوی این اتفاق را بگیرد و افراد به فکر برطرف سازی این چالش ها افتادند:

 • ایجاد درگاه های بانکی معتبر
 • پرداخت درب منزل
 • صدور مجوز فروش به وبسایت ها ( نماد اعتماد الکترونیک )
 • به وجود آمدن سایت هایی که فرایند فروش را درست انجام دادند و اعتماد کاربران را کسب کردند ( مثل دیجیکالا )

و موارد بسیاری دیگر که کم کم فضای تجارت در اینترنت را فراهم تر از قبل می نمودند.

شاید تا سال ها پیش هم هنوز اعتماد کامل برای کاربران به وجود نیامده بود و افراد بسیاری ترجیح میدادند گران تر بخرند ولی اینترنتی خرید نکنند… اما روز به روز از تعداد این افراد کاسته شد.

تا امروز که شما اگر آمار های میزان جستجوی کلمات کلیدی مختلف را ببینید، میزان آن در 2 سال گذشته به شدت افزایش یافته است.

چالش امروز بازاریابی از طریق سئو

چالش های بازاریابی از طریق سئو

چالش های بازاریابی از طریق سئو

امروز میتوان گفت تقریبا از چالش های ابتدایی گذر کردیم و با استفاده از یکسری ابزار ها میتوانیم اعتماد کاربر را به خود جلب کنیم.

اما خب چالش های جدیدی به وجود آمد تا افرادی که میخواهند از طریق سئو فروش و بازاریابی کار خود را انجام دهند، میبایست با آن ها هم سر و کله بزنند!

چالش اول میزان رقابت زیاد

اولین چالشی که امروز را از دیروز بازاریابی سئو جدا می کند، افزایش بسیار زیاد رقابت های سئو است.

به دنبال برطرف شدن چالش های ابتدایی، خب طبیعتا افراد بسیاری رو به بازار اینترنت و بازاریابی از طریق سئو سایت آوردند و این باعث شد که دیگر مثل سال های قبل نشود تنها با انجام دادن یکسری کار های کوچک به رتبه های اول گوگل رسید.

مثلا خود مجموعه ما سال های گذشته فرایند بسیار ساده تری را برای سئو کردن سایت داشتیم و تنها با ایجاد صفحات استاندارد و تولید محتوای حداقلی، میتوانستیم برای مشتری ها رتبه های اول را به ارمغان بیاوریم؛

این در حالی است که امروز کار سخت تری را برای رسیدن به این هدف داریم و گاها نیاز به انجام هزینه هایی است که کمی سرعت را برای رسیدن به آن بیشتر کند و مشتری سریع تر نتیجه کار خود را ببیند.

الته که این اتفاق همراه خود میزان جستجو های بیشتر را هم آورد و این بدین معنی است که اگر رتبه های اول بدست آید، نتیجه بازاریابی سئو بسیار متفاوت تر از سال های قبل خواهد بود و بازدهی آن به شکل خارق العاده ای زیادتر شده است.

چالش دوم هزینه بالاتر

همانطوری که گفتیم برای برطرف سازی چالش اول شرکت های سئو مجبور شدند هزینه هایی را هم برای تبلیغات پروژه های خود در نظر بگیرند.

علاوه بر بحث هزینه، کار سئو تخصصی تر و حرفه ای تر می شد و دیگر افزایش رتبه سایت در کلمات کلیدی سنگین، کار هر سئو کاری نبود!

سئو کار های حرفه ای، حقوق های حرفه ای تری هم می گیرند؛ بعلاوه هزینه تبلیغات هم به آن اضافه می شود و موجب ایجاد چالش اصلی برای شرکت هایی بود که قصد داشتند اقدام به بازاریابی سئو کنند.

در ادامه این چالش ها پیشرفت چشم گیر الگوریتم های گوگل اتفاق افتاد که هم میتوان به آن مثبت نگاه کرد و هم منفی!

دید مثبت به آن از جایی گرفته می شود که اگر به رتبه های بالا دست پیدا کنید، دیگر هر کسی با انجام کار های فیک و تقلبی نمیتواند جای شما را بگیرد و اگر فرایند انجام سئو سایتتان را اصولی پیش بگیرید، قطعا ثبات بسیار خوبی در جایگاهتان خواهید داشت.

از طرفی هم خب شروع کردن کار و وارد شدن به یک رقابت سنگین، نیازمند هزینه و انرژی بیشتری است که بتوان با استفاده از آن، مراحل بازاریابی سئو را اصولی و استاندارد، طی کرد.

با این اوصاف چرا اقدام به بازاریابی از طریق سئو کنیم؟

حالا سوال اینجاست که با وجود این چالش ها آیا برای ما صرفه اقتصادی دارد که وارد دنیای بازاریابی از طریق سئو شویم!؟

بله؛ نکته جالب اینجاست که با وجود اینهمه رقابت امروز سایت هایی که قصد دارند وارد فضای سئو شوند، بسیار زیاد شده و این بدلیل همان بازدهی خارق العاده ای است که در مورد آن صحبت کردیم.

از طرفی هم شرکت ها با روش های بازاریابی دیگر مقایسه می کنند و می بینند که در هیچ روشی نمیتوان با این مقدار هزینه، مثلا 200 نفر مشتری در روز جذب کرد.

اینجاست که امروز بازاریابی از طریق سئو به عنوان یکی از تخصصی ترین و مهم ترین روش های بازایابی در ایران مطرح شده و در حال حاضر شما هم به دنبال کسب اطلاعات در خصوص آن هستید.

چند دلیل دیگر هم برای محبوبیت این سبک بازاریابی وجود دارد که بد نیست آن ها را هم مطرح کنیم:

 1. بازاریابی از طریق سئو، به مشتری شما حس بهتری می دهد؛ به دلیل آن که خودش به دنبال شما می گشته و در بستری معتبر به نام گوگل شما را یافته است. این نوع دیده شدن با روش هایی مثل بازاریابی تلفنی یا اس ام اس های آزاردهنده و موارد دیگر قابل مقایسه نیست.
 2. بازاریابی سئو به شخص بازاریابی کننده، اعتماد به نفس بیشتری می دهد. چون مشتری است که به دنبال او آمده و نه او به دنبال مشتری… اگر کمی بازاریابی کرده باشید، دقیقا این نکته را درک می کنید.
 3. داشتن رتبه های اول گوگل علاوه بر جنبه های بازاریابی که دارد، موجب کسب بسیار زیادی هم برای کسب و کار ها میشود و برای آن ها نوعی افتخار است ککه گوگل به عنوان اولین نفر در اینترنت، آن ها را در کسب و کار مربوطه معرفی کند.
 4. شرایط همگام بودن با علم روز مارکتینگ را فراهم می کند. مثلا زمانی که یک شرکت بزرگ بخواهد کاری را انجام دهد، به یک بازاریاب تلفنی سخت تر اعتماد می کند تا کسی که در گوگل رتبه اول ارائه کننده آن خدمات است! علاوه بر آن موضوع آینده دار بودن این سبک بازاریابی، باعث می شود تمایل بیشتری به وارد شدن در این فضا میان صاحبان کسب و کار وجود داشته باشد.

و موارد دیگری از این دست که میتوان از آن ها به عنوان مزایای بازاریابی سئو یاد کرد.

ریزه کاری های بازاریابی سئو در عصر جدید

اما اینکه افراد زیادی وارد دنیای بازاریابی سئو شدند، دلیل بر این نیست که ما هم وارد آن شویم! خیلی از این افراد در مسیر  با شکست مواجه می شوند.

عده ای هم که هزینه های زیادی برای آن کرده بودند، بازخوردی که انتظار داشتند را نمی گیرند!

امروز ریزه کاری وجود دارد که باعث می شود شما با رویکرد دقیق تری قدم به دنیای بازاریابی سئو بگذارید:

1- بازاریابی سئو به سمت کلمات کلیدی تخصصی می رود

بازاریابی سئو با کلمات کلیدی کلی مثل:

 • خودرو
 • کتاب
 • گاز
 • موبایل
 • و ….

تقریبا بی ثمر ترین نوع بازاریابی با در نظر گرفتن زمان هزینه مورد نیاز آن محسوب می شود.

امروز می بایست دقیق ترین نیاز کاربر را در نظر بگیرید و در خصوص آن بازاریابی انجام دهید.

 • اجاره خودرو برای عروسی در تهران
 • قیمت خودرو بنز s500
 • دانلود کتاب الکترونیکی رایگان
 • قیمت موبایل سامسونگ مدل j7
 • تولید کننده گاز صنعتی

این موارد ورژن تخصصی تر کلمات بالا هستند که نیاز دقیق کاربر را مشخص می کنند و با آن ها می توان در زمان کمتر، رتبه بهتری را بدست آورد و هزینه کمتری را هم نیاز دارند.

اگر با این رویکرد کلمات کلیدی خود را انتخاب کنید، موضوعات بسیار بیشتری را برای بازاریابی سئو پوشش خواهید داد.

بازاریابی سئو به سمتی رفته است که باید عبارات بلند تر را پردازش کنید و سعی کنید در آن ها اول شوید.

2- در عصر جدید سئو، تولید محتوا حرف اول را می زند.

در مقاله چطور با خرید بازدید گوگل آبروی سایت خود را ببریم؟، به یکی از روش های تقلب در گوگل اشاره شده است که چطور آن را شناسایی می کند و شما می توانید این موضوع را به تمامی فعالیت های تقلبی و اصطلاحا کلاه سیاه بسط دهید.

امروز اگر میخواهید وارد دنیای بازاریابی از طریق سئو شوید، بیشترین هزینه خود را برای تولید محتوا در نظر بگیرید و سعی کنید حرفه ای ترین افراد را برای انجام این کار برگزینید.

گوگل علاقه مندی شدید به محتوا های با کیفیت دارد؛ محتوا هایی که توسط نویسندگان حرفه ای نوشته می شوند و کاربران را مجذوب خود می کنند.

بازاریابی محتوا هم بخشی از بازاریابی سئو شما خواهد بود که میبایست هم راجب آن اطلاعات کسب کنید و هم پایه و اساس کار را بر روی آن قرار دهید.

3- برای بازاریابی از طریق سئو، باید اورجینال باشید!

استفاده از روش هایی که بنای آن بهره گیری از اطلاعات کپی است، امروز دیگر هیچ اتفاق مثبتی را در فرایند بازاریابی سئو، برای شما به ارمغان نخواهد آورد.

اورجینال بودن شرط اول پذیرفته شدن نزد گوگل است.

اگر میخواهید سبک بازاریابی خود را به بهره گیری از خدمات سئو تغییر دهید، باید این موضوع را بدانید، گروهی برای تولید متون و تصاویر منحصر به فرد برای سایت خود نیاز خواهید داشت و از همین الان به فکر ترتیب دادن این گروه باشید.

تبلیغات برای خرید اعتبار و زمان

اگر فکر می کنید رقیبان قدرتمندی دارید، این را بدانید که نیاز به تبلیغات خواهید داشت. در سئو امروز، تبلیغات امری ضروری است بخصوص در رقابت های سنگین تر!

تبلیغات برای دستیابی سریع تر به اعتبار لازم انجام می شود و بهره گیری از آن هم باید با نظر یک متخصص سئو و در زمان مناسب باشد.

از 1 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان میتواند هزینه تبلیغات شما در فرایند سئو باشد.

باید قبل از شروع کار مقداری برای آن در نظر بگیرید که در حین اجرا، سورپرایز نشوید! برخی مجموعه ها در فاکتور سئو اعلامی خود، هزینه های تبلیغات را در نظر نمی گیرند و این در حالی است که پس از گذشت زمانی از شروع اجرای پروژه به آن نیاز پیدا می کنند.

سعی کنید هم راجب آن با گروهی که میخواهید فعالیت را شروع کنید صحبت کنید و هم از قبل خودتان کمی اطلاعات در خصوص تبلیغات سئو کسب کنید.

آموزش و یادگیری بازاریابی سئو

اگر هم میخواهید خودتان وارد این عرصه شوید و در دنیای آن قدم بگذارید، میتوانید به صفحه آموزش سئو سایت در وب سایت ما بروید و هم بسته های آموزشی را ببینید، هم از مقالات و راهنما های رایگان وب سایت بهره ببرید.

برای گرفتن یک زمان آموزش خصوصی هم میتوانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا در خصوص تعداد جلسات لازم، هزینه و زمان لازم راهنمایی شوید.

امیدوارم توانسته باشم در این مقاله هر آنچه در خصوص بازاریابی سئو به آن نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهم و از زمانی که برای مطالعه این مطلب گذاشتید هم راضی بوده باشید.

 

3 پاسخ
 1. نیما راد
  نیما راد گفته:

  دلیل اولی که برای پاسخگویی روش بازاریابی از طریق سئو گفتید فکر می کنم به تنهایی برای رو آوردن به این روش کافی باشد. چون همانطور که می دانید امروز بازاریابی فقط به سمت و سوی ایجاد حسی خوب در بازار هدف است و وقتی این روش باعث می شود افراد خود به سمت یک وبسایت بیایند و نیازشان را مطرح کنند، اختلاف بسیار زیاد قدرت و آینده این سبک بازاریابی نسبت به روش های دیگر را نشان می دهد.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.