عنوان سئو

عنوان سئو در وردپرس چیست؟

عنوان سئو در وردپرس همان تایتل صفحه شماست که در افزونه سئو با نام عنوان سئو، مقدار دهی می شود. عنوان یکی از اصلی ترین و تاثیر گذار ترین معیار های کسب رتبه برای صفحات سایت شما محسوب می شود و امروز برای نوشتن آن تکنیک ها و روش های مختلفی به وجود آمده تا عناوین شما را تاثیر گذار تر و حرفه ای تر کند.

حتما این مطلب را تا انتها بخوانید تا نگاه شما نسبت به عنوان نویسی کاملا تغییر کند!

موضوع این مقاله ما در خصوص عنوان سئو است و سعی داریم در آن همه آن چیزی که راجب عنوان سئو به آن احتیاج خواهید داشت را در اختیار شما قرار دهیم.

عنوان سئو چیست؟

عنوان سئو

عنوان سئو در وردپرس

بطور کلی عنوان سئو معرف و تایتل صفحه شما در نتایج گوگل است.

هر عبارتی که در عنوان سئو بگذارید، دقیقا به همان شکل در نتایج گوگل دیده می شوید پس بسیار مهم است که در انتخاب عنوان بیشترین حساسیت را به خرج دهید.

یک عنوان خوب می تواند افراد زیادی را به کلیک کردن بر روی خود ترقیب کند و کلا مسبب بروز انقلابی در ترافیک سایت شما شود.

عنوان سئو اولین چیزی است که گوگل وقتی به سراغ شما می آید آن را میبیند و به آن توجه می کند… با بررسی آن و در نظر گرفتن برخی قوانین، شخصیت محتوا را از روی عنوان می خواند.

اما موضوع فقط گوگل نیست، درست است که هدف آخر ما رسیدن به جایگاه های اول در گوگل می باشد ولی بلاخره برای جلب رضایت کاربران هم باید بکوشیم چون هدف اصلی جذاب بودن در نگاه آن ها است نه گوگل!

یک عنوان حرفه ای میتواند از نظر روانشناسی موجب اتفاقات بسیار ویژه ای شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

عنوان سایت چند کاراکتر باشد؟

اولین سوالی که در خصوص عنوان سایت یا عنوان سئو به گوش می خورد، اندازه استاندارد آن است چون برخورد با یکسری ارور ها در افزونه سئو وردپرس باعث آزار عده شده است که بلاخره چقدر طول عنوان ما باشد که در بهترین حالت باشیم!؟

سایت moz طول عنوان سئو را در سال 2019 از 50 الی 60 کاراکتر نهایتا اعلام کرد که دلیل این بازه هم حروف بزرگ و کوچک در زبان انگلیسی است که موجب بزرگتر و کوچکتر شدن حجم عنوان می شود.

شما هم بهترین میزان را 50 الی 60 کاراکتر در نظر بگیرید و خیلی هم بر روی طول آن حساس نشوید که حتما این مقدار باشد! چون موضوعات مهمتری از طول عنوان وجود دارد که باید توجه اصلی بر روی آن ها باشد تا کیفیت عنوان افزایش یابد.

عنوان سئو در وردپرس حالی دارد که در زمان انتخاب به رنگ های نارنجی و سبز در می آید که در زمان سبز بودن آن، نشان از اوکی بودن تعداد کاراکتر های استفاده شده در آن است.

اما نکته ای را هم در خصوص این افزونه بگویم که سعی کنید طول عنوان را تا انتها پر نکنید چون تنظیمات این افزونه در زبان فارسی کمی ایراد دارد و تا انتها پر کردن آن باعث می شود در نتایج گوگل بخشی از عنوان شما بصورت … نمایش داده شود، که این نوعی ضعف در عنوان نویسی شما محسوب می شود.

آموزش تولید محتوای سایت

یک بسته ویدیویی کامل در خصوص آموزش تولید محتوای سایت از 0 تا 100 همه آن چیزی که در خصوص تولید محتوا به /ان احتیاج خواهید داشت.

انتخاب عنوان سئو ایده آل

عنوان سئو در گوگل

عنوان سئو در گوگل

برای انتخاب ایده آل ترین عنوان سئو، معیار هایی وجود دارد که باید به آن ها با دقت توجه کنیم و با در نظر گرفتن آن ها و همچنین به خرج دادن حساسیت زیاد، دست به قلم شویم.

1- ببینید مخاطبتان کیست و برای او عنوان بنویسید!

نکته بسیار ساده ای خیلی از افراد به آن به آن توجه نمی کنند و در نظر گرفتن آن میتواند شرایط عنوانشان را دگرگون کند، همین شناخت مخاطب است.

ببینید این موضوعی که الان در مطرح کردن آن هستم بکار گیری الفاظی از قبل تایین شده و ثابت نیست که با استفاده از آن بتوانید ذهن کاربر را درگیر خودتان کنید؛ بلکه شناخت است او و صحبت کردن طبیعی با اوست!

چقدر به کاربرانتان فکر می کنید؟ 

آیا تا به حال خودتان را جای آن ها زده اید که ببینید واقعا در چه حالی هستند؟ چند سال سن دارند؟ تفکرات آن ها چگونه است و چه چیزی هایی آن ها جذب می کند و البته چه چیز هایی آن را دفع؟

این نکته بسیار مهم است. البته که بعضی تکنیک ها از نظر روانشناسی در همگان تاثیر خود را دارد ولی شما نمیتوانید همه مطالبتان را هم به همان شکل عنوان سئو بگذارید!

این موضوع میتواند خود به تنهایی شما را از رقیبانتان جدا کند چون امروز در ایران و سایت های فارسی خیلی به آن توجه نمی شود:

یک جوان به دنبال عناوین موفقیت، ثروت، حرفه ای تر شدن، ارتقائ سطح و … است.

از طرفی عده ای دیگر که دانشجو هستند به دنبال کار می گردند و وعده هایی که مربوط به تحصیل بهتر و معتبر تر باشد آن ها را فراری می دهد.

این در حالی است که تحصیل خوب در یک جای معتبر برای دانش آموزان 16 الی 18 سال میتواند بسیار تاثیر گذار باشد.

از طرفی افرادی که سن بالای 40 سال دارند به هیچ وجه نباید با صحبت هایی مثل ثروت و موفقیت به سراغ آن ها رفت چون حس تنفر را نسبت خودتان در آن ها به وجود می آورد.

این موارد تنها مثال هایی بود که به شرایط مخاطبانتان بیشتر بیاندشید و بدانید که آن ها در چه فضایی هستند و دوست دارند که با چه زبانی با آن ها سخن گفته شود.

2- عنوان مطلب یک سوال جالب باشد!

سوال بطور کلی یکی از قدیمی ترین و موثر ترین روش ها برای شروع یک صحبت یا مطرح کردن یک عنوان است.

عنوان سئو هم می تواند سوال باشد! سوالی که اتفاقا سوال ذهن مخاطب شماست و دقیقا بخاطر آن سوال است که دست به جستجو زده است.

اما اگر میخواهید با سوال عنوان سئو بنویسد، بد نیست نگاهی به این چند نکته هم بیاندازید:

 1. سوالات تکراری سایت های دیگر را نپرسید که در این صورت اصلا عنوان سئو شما به چشم نخواهد آمد.
 2. الفاظ چطور و چگونه بیشترین آغاز کننده جستجو های افراد در گوگل است که میتواند انتخاب خوبی برای نوشتن شروع عنوان سئو شما باشد.
 3. چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد!؟ این یک عنوان سوالی و البته خاص است که هیچ معنی هم در نگاه اول نمیدهد ولی بدلیل منحصر به فرد بودن در ذهن مخاطب میماند. همانطوری که امروز در ذهم ما مانده است. و البته حتما با سرچ آن لینک اول را خواهد داشت که بهترین انتخاب برای نوشن عناوینی است که میتواند بازدید برگشتی برای شما داشته باشد.

مهم ترین موضوع در نوشتن عناوینی سوالی، تکراری نبودن آن است که حتما باید به آن توجه ویژه شود که دقیقا شبیه به سایت های دیگر ننویسیم؛ هر چقدر هم که خوب باشد!

آموزش سئو کلاه سفید

آموزش همه تکنیک های کلاه سفید، مسیر اول شدن در گوگل بصورت اصولی و استاندارد در صفحه آموزش سئو سایت

3- اعداد در عنوان سئو فوق العاده هستند.

عنوان سایت با عدد

عنوان سایت با عدد

این مورد را احتمالا قبلا هم میدانستید یا به چشمتان خورده بود ر=یا در مورد آن خوانده بودید که اعداد میتوانند در عنوان سئو شما معجزه کنند.

یکبار عبارت seo را در گوگل جستجو کنید؛ خواهید که بالای 50 درصد از نتایج صفحه اول گوگل را عناوین عدد دار تشکیل میدهند و این نشان میدهد نا خودآگاه انسان نمی تواند با این عدد مقابله کند و با وجود اینکه می داند موضوع چیست اما باز هم کلیک می کند.

این مورد میتواند انتخاب شما برای 50 درصد عنوان سئو های سایتتان باشد که از عدد استفاده کنید تا از نظر روانشناسی بیشتر کلیک شوید.

به همین سادگی!

4- استفاده از تاریخ و سال در عنوان سئو

اینکه من بگویم content lenght 2019 یعنی بروز ترین و جدید ترین اطلاعات در خصوص اندازه عنوان را برای شما آورده ام که دقیقا نیاز شماست.

شاید این مقدار در سال 2018 و 2017 هم همین عدد بوده ولی کابر و البته خود من ترجیح میدهم بر روی 2019 آن کلیک کنم تا با خیال راحت جدید ترین اطلاعات را بدست آورم.

این مورد تکنیکی است که بهترین سایت های خارجی هم از آن بهره میگیرند تا کاربران را جذب خود کنند.

همانطور که در قسمت طول عنوان سئو به آن اشاره کردم که سایت moz با همین عنوان مطلب خود را منتشر کرده بود.

علاوه بر این موضوع بسیاری از کاربران هستند که خودشان حتما 2019 را در انتهای سرچ خود می گذارند و آن که دیگر نزدیک ترین افراد برای ججذب بازدید کننده به سایتتان خواهند بود؛ اگر عنوان را به این شکل بنویسید.

5- یکی جذاب ترین عنوان ها هم آنهایی هستند که ترین دارند!

طبق تجربه لفظ ترین هم میتواند بسیاری از افراد را به خود جذب کند و انتخاب خوبی برای بکار گرفتن در عنوان سئو است.

 • مهم ترین
 • جدید ترین
 • حرفه ای ترین
 • کاربردی ترین
 • سریع ترین
 • ارزان ترین
 • بهترین
 • و ….

این موارد میتوانند ابزار های شما برای کار گذاشتن در قسمت عنوان سئو باشند که بیشتر به چشم بیننده عنوان بیایید و نرخ کلیک بر روی شما بیشتر شود.

جالب است این موارد هم گاها توسط کاربران سرچ می شود و می تواند علاوه بر تاثیر گذاری در افرادی که ساده جستجو می کنند، بازدید کننده های خودش را هم بدست آورد:

 • بهترین تالار عروسی در تهران
 • بهترین دکتر زیبایی
 • ارزان ترین شرکت طراحی سایت
 • و …

5 نکته بسیار مهم در انتخاب عنوان سئو را یاد گرفتیم و حالا قصد داریم به این موضوع بپردازیم که عنوان نویسی به این شکل از چه جهت برای ما مفید خواهد بود و چرا انقدر برای نوشتن یک عنوان سئو ایده آل، اسرار می کنیم!؟

تاثیر عنوان سئو در ctr

چیست؟ CTR

چیست؟ CTR

یکی از دلایل اصلی انتخاب عنوان سئو ایده آل، افزایش نرخ ctr است crt مخفف عبارت click through rate است.

این مقدار که بصورت یک درصد در کنسول وبمستر گوگل برای صفحات مختلف شما اعلام می شود، بیانگر نسبت تعداد کلیک بر روی عنوان شما، به میزان دیده شدن عنوان شما در گوگل است.

یعنی چند درصد کاربرانی که شما را میبینند، ترقیب می شوند که بر روی شما کلیک کنند.

از آن جایی که کلیک کردن در الگوریتم های جدید گوگل یکی از مهم ترین معیار های رتبه بندی و از پرامتر های رنک برین است، برای ما بسیار اهمیت دارد که تا جایی که ممکن است این درصد را افزایش دهیم.

رنک برین الگوریتمی است که با استفاده از هوش مصنوعی به رفتار کاربران با نتایج گوگل نگاه می کند و کلیک کردن هم یکی از رفتار های اصلی کاربران است که بطور جدی توسط این الگوریتم بررسی می شود.

گاها این اتفاق برای شما می افتد که مثلا یک مطلب شما میزان impression بسیار زیادی را دارد یعنی توسط کاربران زیادی دیده می شود ولی میبینید که میزان بازدید دریافت شده از آن خیلی ایده آل نیست!

اینجا شما با استفاده از یک عنوان نویسی حرفه ای میتوانید چند درصد میزان کلیک را افزایش دهید و این باعث خواهد شد که رتبه شما بالا تر رفته و اگر در چندین صفحه این اتفاق را رقم بزنید، شرایط ترافیک سایتتان دگرگون خواهد شد.

روش های قدیمی عنوان نویسی

روش هایی قدیمی هم برای عنوان نویسی وجود دارد که امروز دیگر هیچ جایگاهی در سایت موفق دنیا ندارند ولی گاها برخی آن را بسیار جدی می گیرند و البته که افزونه سئو وردپرس هم در بخش عنوان سئو هنوز آن را ایراد می گیرد:

کلمه کلیدی در ابتدای عنوان باشد

حتما با این خطا در عنوان سئو وردپرس مواجه شده اید که با انتقال کلمه کلیدی صفحه به ابتدای عنوان، آن را رفع می کند.

پیش تر اعتقاد بر این بود که برای سئو شدن بهتر صفحه بر روی یک کلمه کلید، حتما باید آن را در ابتدای عنوان قرار دهیم تا نتیجه آن بهتر باشد.

اما امروز واکشی محتوا توسط گوگل بشکل معنایی و مفهومی انجام می شود که اگر کلمه کلیدی را در هر کجای عنوان قرار دهید، و صفحه بطور کلی خوب بر روی کلمه کلیدی سئو شده باشد، با آن کلمه به جایگاه مطلوب خواهد رسید.

بطور کلی موضوعی که در تولید محتوای امروز مهم است، مفهوم محتوا های شماست که راجب چه موضوعی صحبت می کنید و حتی اگر از افزونه سئو هم استفاده نکنید، میتوانید جایگاه های خوب را بدست آورید.

طول عنوان باید سبز باشد

یکی دیگر از موضوعاتی که امروز اصلا مطرح نیست، سبز بودن یا اندازه دقیق طول عنوان سئو است که برخی به شدن بر روی آن حساس هستند که حتما آن را سبز کنند!

این هم از رویکرد های قدیمی است که البته از قدیم هم خیلی جایگاه خاصی نداشت و نیار نبود حتما تعدا کاراکتر شما مثلا به 50 برسد.

سعی کنید عنوان جذابی بنویسید و از کلمه کلیدی هم در آن استفاده کنید. 

این کل موضوع است و خیالتان را از بابت افزونه سئو راحت کنم که حساسیت به خرج دادن بر روی آن فقط زمان و انرژی شما را می گیرد و بهتر است به جای آن تمرکز خود را بر روی 5 نکته بالا قرار دهید تا ایده آل  ترین عنوان سئو را برای مطالب خود بنویسید.

ممنون از این که خواسته بنده را قبول کردید و تا انتها با من همراه بودید… امیدوارم این مطالب برای شما کاربرد و تازگی لازم را داشته باشند.

خدمات سئو سایت

انجام همه خدمات سئو در خدمات سئو دات کام؛ از مشاوره تا آموزش و اجرای پروژه های سئو در خدمت شما هستیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =