طول محتوای متنی

طول محتوای متنی باید چقدر باشد؟

طول محتوای متنی باید چقدر باشد؟ چند کلمه محتوای متنی تولید کنیم؟ آیا طول محتوا در سئو تاثیر گذار است؟ آیا سایت های مختلف در تولید محتوای متنی با هم متفاوت هستند؟

این موارد سوالاتی است که اخیرا با توجه به اهمیت محتوا در سئو سایت، بسیار مطرح می شود و ما در این مقاله از مجموعه آموزش تولید محتوا قصد داریم بطور کامل در خصوص طول محتوا متنی با شما صحبت کنیم و ببینیم واقعا چقدر این موضوع برای سئو ما مهم است و چطور میتوانیم در این زمینه بهترین باشیم!

طول محتوای متنی

طول محتوای متنی

آیا طول محتوا در سئو تاثیر گذار است؟

بله قطعا و به شدت!! طول محتوای متنی یکی از مهم ترین فاکتور های سئو داخلی است که هم تجربه نشان گر این موضوع بوده و هم مقالات آموزشی وب سایت های معتبر دنیا در زمینه سئو، این موضوع را بازگو کرده اند.

منظور از طول محتوا متنی تعداد کلمه ای است که در متن استفاده شده و برای مشاهده آن میتوانید متن را به word ببرید و پایین آن را مشاهده کنید و هم اگر وب سایتتان وردپرسی است، پایین باکس متنتان را مشاهده کنید که نشان گر تعداد واژه های استفاده شده در مقاله یا صفحه شماست.

پس در مرحله اول این موضوع را در نظر میگیریم که گوگل بطور کلی مقالات بلند را دوست دارد و ترجیح میدهد مطلبی را در نتایج اول به کاربر خود نمایش دهد که بطور کامل و از همه جهات به موضوع مربوطه پرداخته است و تکمیل ترین مورد برای برطرف سازی نیاز کاربر می باشد.

آیا نمیتوانیم به جای متن از ویدیو و تصاویر استفاده کنیم؟

یکی از سوالاتی که در این خصوص پرسیده می شود این است که آیا با این وصف که تصویر و ویدیو کاربر محور تر هستند و کابر بهتر با آن ها ارتباط میگیرد، ما نمیتوانیم از آن ها بیشتر برای سئو صفحاتمان استفاده کنیم؟

این سوال بسیار خوب و بجاست! چون تصویر و ویدیو هم میتواند موجب زیبا تر شدن سایت شود و هم فضای جذاب تری را برای کاربر ایجاد کند؛ اما در پاسخ باید بگوییم خیر!

ویدیو و تصویر از موثر ترین محتوا های چند رسانه ای برای استفاده در محتوای سایت هستند ولی هنوز هم گوگل علاقه زیادی به محتوای متنی دارد و با توجه به پردازش دشوار ویدیو و کمی هم تصویر، با استفاده از محتوای متنی مناسب بسیار سریع تر میتوانیم موضوع اصلی محتوا را به گوگل بفهمانیم و سپس در مرحله بعد برای غنی تر کردن مطلب از تصاویر و ویدیو های مناسب هم استفاده کنیم.

پس با توجه به این موضوع، سعی میکنیم به هیچ وجه از محتوای متنی با کیفیت غافل نشویم زیرا پتانسیل بسیار خوبی در متن های وب سایت شما وجود دارد.

این مورد را هم بگویم که امروز در دنیای دیجیتال مهم ترین و قوی ترین نوع محتوا ویدیو است ولی با این وجود استفاده از آن به تنهایی در صفحات سایت توصیه نمی شود.

به موضوع اصلی صحبتمان که طول محتوای متنی بود باز می گردیم و حالا زمان آن رسیده که ببینیم برای بهترین بهره وری از محتوا متنی، چه مقدار از آن را برای هر صفحه لازم داریم!؟

طول محتوای متنی باید چقدر باشد؟

اندازه طول محتوا متنی موضوعی است که وبسایت های مختلف و زبان های مختلف با اعتقادات مختلفی برای آن معیار تعیین کرده اند ولی ما سعی کنیم با نگاهی کلی به هر چه در این زمینه گفته شده، عددی قابل اطمینان خدمت شما ارائه کنیم:

طول محتوا content length

طول محتوا content length

 • افزونه یواست سئو بیان می کند که طول محتوا متنی باید حداقل 300 کلمه باشد.
 • وب سایت های معتبر دنیا با ارائه آمار هایی جالب اعلام می کند که موفق ترین مطالب و صفحات در فضای اینترنت از 2000 تا 2500 کلمه محتوای متنی داشته اند.
 • برخی وب سایت ها اعتقاد دارند که مطالب کمتر از 500 کلمه به عنوان بلاگ موثر شناخته نمی شوند و نتیجه تاثیر گذاری برای شما به همراه ندارند.
 • عده ای بر این عقیده اند که این مقدار روز به روز در حال افزایش است پس ما برای اینکه در آینده نتایج خوبی را به خود اختصاص دهیم، باید معیار را بالای 2000 کلمه در نظر بگیریم!
 • عده ای هم معتقدند که طول محتوای متنی به اندازه کیفیت آن موثر نیست و ابتدا باید به ترمرکز آن اندیشید و سپس به طول آن!

 

بنده هم همه این نظرات را مطالعه کرده و با تلفیقی از این موارد و البته کمی هم بررسی و تفکر به نتیجه ای رسیدم که خدمت شما خواهم گفت…

بهترین مقدار محتوای متنی چند کلمه است؟

 1. اولا من از آن دسته افراد هستم که اعتقاد دارم تمرکز و کیفیت محتوا مهم تر از طول آن است و این موضوع اولین قانون من برای محتوا نویسی است.
 2. طبق تجربه بدست آمده هم محتوا های زیر 800 کلمه نتیجه خیلی خوبی را به دنبال نداشته و بخصوص در عبارات پر رقابت که به هیچ وجه نمیتوان روی آن حساب کرد! مگر بکار گیری تکنیک های دیگر در off page و لینک سازی داخلی که موضوع صحبت ما نیست.
 3. با آماری که وب سایت moz ارائه کرده موافقم ولی این موضوع را هم باید در نظر بگیریم که این آمار بیشتر برای وب سایت های انگلیسی زبان است و میدانیم که سئو در زبان انگلیسی بسیار پیرفته تر و سخت تر از زبان فارسی است.

با این تفاسیر می توانیم این برداشت را داشته باشیم که انتشار محتوا های 1500 تا 2000 کلمه ای، در صورت حفظ تمرکز بر روی کلمه کلیدی میتوانند بهترین نتیجه را برای ما به دنبال داشته باشند. ( در زبان فارسی )

آمار جالبی هم که میزان منتشر شدن صفحات در شبکه های اجتماعی را نشان میدهد تهیه کردیم که در پایین مشاهده می کنید؛ این آمار مبنی بر تعداد کلمه موجود در مطالب بدست آمده:

میزان انتشار در شبکه های اجتماعی بر اساس طول محتوا

میزان انتشار در شبکه های اجتماعی بر اساس طول محتوا

یک نکته مهم در مورد افزایش طول محتوا متنی

افرادی هستند که با توجه به این موضوع که گوگل محتوا های طولانی را بهتر رتبه می دهد، اقدام به تولید محتوا های 7000 کلمه یا بیشتر می کنند و تصور بر این دارند که این محتوا حتما رتبه اول گوگل خواهد بود! اما من سوالی که از شما دارد این است که همین الان بنده چقدر دیگر میتوانم راجب طول محتوای متنی مطلب بنویسم!؟؟؟

بله شاید بتوانم من هم تا 3000 کلمه دیگر در این خصوص صحبت کنم ولی باید بحث را به بیراهه بکشانم، موضوعی که لازم است در مقاله ای دیگر به آن پرداخته شود را مطرح کنم، موضوعات صفحات دیگر را دوباره باز کنم و به نوعی هم برای صفحه دیگر سایتم رقیب تراشی کنم و هم ممکن است به مشککل داپلیکیت کانتنت بر بخورم و ….

هر موضوعی پتانسیلی برای ارائه متن در آن خصوص دارد؛ می بایست بهترین استفاده را از آن پتانسیل داشته باشیم و فقط هم به اضافه کردن طول محتوای خود فکر نکنیم.

آیا سایت های مختلف در تولید محتوای متنی با هم متفاوت هستند؟

به عنوان آخرین سوال در خصوص محتوای متنی به این موضوع می پردازیم که آیا سایت های مختلف شرایط مختلفی برای تولید محتوا از نظر اندازه دارد؟ بله قطعا به همین صورت است. بهترین معیار برای بدست آوردن آمار مناسب بررسی 10 نتیجه اول در هر کیورد است که نشان میدهد در آن زمینه رقبا با ارائه چه میزان محتوای متنی موفق بوده اند و با کمی اضافه تر از آن ها کار را شروع کرد.

مثلا زمانی که شما سایت فروشگاهی دارید و میخواهید معیاری برای تعداد کلمه لازم در هر محصول بدست آورید، با یک جستجوی ساده خواهید یافت که مثلا با 800 کلمه تولید محتوا میتوان در این رقابت حضور داشت و سپس سراغ فاکتور های دیگر بروید.

مثلا اگر وب سایتتان در زمینه ای مثل سایت ماست، باید مقاله محور باشید و ارائه مطالبی کامل و کاربردی را الگوی کار خود بدانید.

آموزش سئو سایت

آموزش سئو سایت با استراتژی 2019 و سبک کلاه سفید بطور کامل در صفحه آموزش سئو برای شما آماده شده است که میتوانید از آن به منظور بهبود عملکرد وب سایت خود بهره ببرید.

 

3 پاسخ
 1. محمد انوری
  محمد انوری می گوید :

  سلام خسته نباشید …
  به نظرم طول محتوای تولید شده مستقیم به آتوریتی سایت و رقابت کلمات کلیدی هدف ربط داره. بودن محتواهای ۶۰۰ کلمه‌ای که رنک خوبی گرفتن…
  مقاله جامع و خوبی بود. ممنون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =