شغل تولید محتوا

شغل تولید محتوا

تولید محتوا واقعا،واقعا و واقعا شغل شگفت انگیزی است!!!مطمئنا وقتی واقعا راه های رسیدن به درآمد لذت بخش از طریق این شغل را بدانید،هیجانتان شما را وا می دارد تا بلافاصله بعد از خواندن این مقاله،شروع کنید و اولین مقاله خود را بنویسید.مطمئنا بسیاری از روش ها و اصولی که در حال خواندن آن هستید را در وبسایت های دیگر مشاهده نخواهید کرد و نخواهید خواند.پس خط به خط،کلمه به کلمه را به دقت بخوانید،تفسیر کنید و با حقیقت موجود درون ذهنتان مقایسه کنید.

این عالیست!چرا که در همین لحظه اولین قدم خود را در این شغل برداشته اید.

شغل تولید محتوا،شغل شماست!

شغل تولید محتوا،شغل شماست!

دستورالعمل! بعد از مطالعه این مطلب متوجه وجود یک “هزارتو” از راه های کسب درآمد از شغل تولید محتوا می شوید و آموزش تولید محتوا حکم “نقشه” این هزارتو را دارد.پس اول جای هزارتو را ببینید،موقعیت هایش را بسنجید و بعد به کمک نقشه وارد آن شوید و به سرعت پیش بروید!

هزاتوی کسب درآمد از شغل بازاریابی با تولید محتوا

هزاتوی کسب درآمد از شغل بازاریابی با تولید محتوا

برای موفقیت قابل لمس در شغل تولید محتوا می بایست اول بتوانید سایر محتوا ها را ببینید،بخوانید،تحلیل کنید و بتوانید تشخیص دهید دلیل موفقیت یک نویسنده همیشه در صدر چه بوده و مهمتر آنکه چرا نویسندگان دیگر موفق نشده اند؟

قبل از شروع باید بدانید تعریف محتوا در ذهنیت بسیاری از افراد تعریف بسیار محدود و یا گاها غلط است!پس قبل از اینکه بدانید تولید یک پدیده چگونه است،باید بدانید آن مقوله چیست تا بتوانید آن را تولید کنید و در مراحل بعدی در ازای آن پول دریافت کنید!

یک بار برای همیشه،محتوا چیست؟

برای درک بهتر خط بعدی،لطفا،ابتدا پاراگراف بعد از آن را مطالعه کنید!

 • “محتوا ارائه اطلاعات در یک زمینه خاص با هدفی مشخص،در بستر یک فضا یا کانال و در فرمتی خاص است”
 1. محتوا ارائه اطلاعات است: اطلاعات (information) در واقع داده های خامی هستند که در ارتباط با یکدیگر قرار می گیرند،تجزیه و تحلیل و طبقه بندی می شوند و فرم و معنا می گیرند.برای راحت تر شدن درک آن کتاب آشپزی را در نظر بگیرید!
  کلمات داده های خامی هستند که هر کدام معنای خاصی دارند اما در حالت کلی و بدون ساختار،هیچ معنایی ندارند.این کلمات به صورت درست در کنار یکدیگر قرار گرفته و ارتباط بین آن ها حلقه های معنایی ایجاد کرده و در نهایت اطلاعات معنا داری درباره دستور پخت غذایی خاص (به طور مثال خورش نه چندان دوست داشتنی کرفس!) به شما ارائه می کند.

  تولید محتوا،ارائه اطلاعات است

  تولید محتوا،ارائه اطلاعات است

 2. محتوا ارائه اطلاعات در یک زمینه خاص است: برگردیم به مثال کتاب آشپزی! در دستورالعمل پخت کرفس هیچگاه درباره علت جدایی برانکو از تیم پرسپولیس مطلبی ننوشته اند!بنابراین زمینه ارائه اطلاعات موضوع معینی به نام “آشپزیست”.اگر تمایل دارید درباره دلگیری برانکو از مدیران تیم پرسپولیس و در نتیجه جدایی او بنویسید،در واقع وارد فضای نوشتاری در زمینه ورزش شده اید!

  زمینه تولید محتوا

  زمینه تولید محتوا را انتخاب کنید

 3. محتوا ارائه اطلاعات در زمینه خاص با هدفی مشخص است:هدفتان از تولید محتوا چیست؟ آیا مثل وبسایت های ورزشی،رویداد های بازی های ورزشی را ارائه می کنید و در واقع خبر می نویسید یا دوست دارید درباره آشپزی و دنیایش بنویسید و به مخاطبانتان آموزش دهید؟
  می توانید محتوا را به قصد معرفی محصولی خاص مانند یک کتاب تولید کنید که هدف از آن فروش است.پس شغل تولید محتوا با اهداف مختلفی معنا میابد.در ادامه به روش های شگفت انگیز کسب درآمد از هرکدام از اهداف ذکر شده اشاره می کنیم.

  هدف تولید محتوای دیجیتال

  هدفتان از تولید محتوا چیست؟

 4. محتوا ارائه اطلاعات در زمینه خاص با هدفی مشخص در بستر یک فضا یا کانال است:فضایی که در آن محتوای خود را روی پرده نمایش می برید دقیقا کجاست؟!دقت کنید محتوا فقط در وبسایت های اینترنتی تولید نمی شود.
  امروزه بخش پردرآمدی از شغل تولید محتوا مربوط به تولید دیجیتالی محتوا برای شبکه های اجتماعی (Social Networks Content) می باشد.حتی اپلیکیشن های آموزشی نیز نیاز به تولید محتوا دارند اما همچنان و با اقتدار پردرآمدترین بخش این شغل،خلق محتوا و بازاریابی محتوایی برای وبسایت های اینترنتیست!

  فضا یا کانال محتوای خود را انتخاب کنید

  فضا یا کانال محتوای خود را انتخاب کنید

 5. محتوا ارائه اطلاعات در زمینه خاص با هدفی مشخص در بستر یک فضا یا کانال و در فرمتی خاص است: فرمت محتوا (Content Format) یا نوع محتوا (Cntent Type) عبارتست از یک چهارچوب استاندارد جهت نشان دادن محتوا و نحوه قرار گیری اطلاعات و داده هاست.فرمت های رایج محتوا شامل عکس،متن،کلیپ و ویدئو(به طور مثال موشن گرافیک)،اینفوگرافیک ها(نمایشگر تصویری اطلاعات و داده ها) ،کتاب الکترونیک،رپرتاژ،پادکست ها،وبینار ها،پرسش و پاسخ ها و انجمن،خبرنامه ایمیلی و غیره می شوند.

  پاسخ متفاوتی به پرسش محتوا چیست؟

  پاسخ متفاوتی به پرسش محتوا چیست؟

بیایید جریان را عوض کنیم!

بازاریابی دروغین محتوا

بازاریابی دروغین محتوا

خب منظورم از عوض کردن جریان در اینجا به طور خاص عوض کردن لحن صحبت برای درک بهتر و تثبیت مفاهیم در درجه اول؛ و در درجه دوم اینکه راحت تر باشیم هست!اگر روزی همکار شدیم سعی کنید از این تکنیک یعنی”عوض کردن جریان” در نقاط عطف تغییر حال و هوای مقالتون استفاده کنید.

در ادامه قصد دارم مثل یک حاجی بازاری درباره چگونگی پول در آوردن کف بازار داد و ستد دیجیتال صحبت کنم و خودتون بهتر می دونید برای یاد گرفتن مثلا فروش،دو ساعت صحبت با یک کننده کار بهتر از 20 ساعت آموزش تئوری فروش در دوره هایی با عنوان هایی مثل “جادوگر فروش معجزه آسای صاعقه ای شوید” هست!از اینجا به بعد داستان رو شدیدا دریابید.

کروکی ایستگاه های شغل تولید محتوا به مقصد موفقیت

ایستگاه موفقیت در شغل تولید محتوا

ایستگاه های موفقیت در شغل تولید محتوا

صحبت از کروکی شد و لازم شد عرض کنم که منظور از کروکی همون نقشه راه هست که در انتها به مقصد معینی ختم میشه.در اینجا منظور از موفقیت در شغل تولید محتوا رو برداشت شخصی شما و هدفی که مد نظرتونه می سازه.

اما در هر حال مسیر مشخص هست و مسلما هر هدفی که داشته باشید بدون شک محقق خواهد شد و شرط اصلی ثابت قدمی هست.اما در نهایت بریم سر معرفی راه های کسب پول و در حالت کلی رسیدن به موفقیت در همه ابعاد کاری.

ایستگاه اول؛خانه اول هر نویسنده محتوا، وبلاگ نویسیست.

درست مثل خونه اول هر بازیگر که تئاتر هست،به نظر میاد که خونه اول هر نویسنده هم وبلاگ نویسی هست.بسیاری از افراد سرشناس و نویسنده های قوی حاضر در شغل تولید محتوا از سیستم های وبلاگ نویسی شروع به وارد شدن به عرصه نویسندگی شدند.این سیستم ها یک پنل مدیریت محتوا و البته به صورت رایگان در اختیار شما می گذارند و شما می تونین از اون استفاده کنید.

تولید محتوا از طریق وبلاگ نویسی

با وبلاگ نویسی به دنیای دیجیتال وارد شوید!

طرفدار ها و دنبال کنندگان وبلاگ ها می دونند که علی رغم وجود وبسایت های معتبر اینترنتی در تمامی حوزه ها،وبلاگ کردی یه تجربه ی متفاوت و نوستالژی به همراه داره!هر چند من هنوز هم بر این باور هستم که گاها مطالبی رو می تونین از وبلاگ ها استخراج کنید که حتی در وبسایت های معتبر در همون زمینه نمی شه مثلش رو دید.پس وبلاگ ها نابن!این رو هم ذکر کنم که مخاطبین خاص خودشون رو دارند.

وبلاگ نویسی رو از کجا شروع می کنید؟

خب بسیار سادست.یک زمینه خاص رو انتخاب کنید که میدونید اطلاعات یونیک (unic_یکتا و به معنای غیر کپی) در اون زمینه دارید.شروع به تولید محتوا با عنوان های جذاب کنید!
در سیستم های وبلاگ دهی معمولا بعد از تولید محتوا از هر وبلاگی در صورت اعتبار و عدم لینک سازی زیاد،در صفحه اصلی اون وبلاگ نمایش داده می شه و اگر به قدر کافی خوشنویس باشید،کاربر ها به وبلاگ شما سر خواهند زد و اگر تجربه کاربری (User experience) خوبی برای مخاطبانتون بسازید،باز هم به وبلاگ شما سر خواهند زد و به مرور زمان طرفداران محتوای شما افزایش پیدا خواهد کرد.

تجربه کاربری در شغل تولید محتوا

تجربه کاربری در شغل تولید محتوا

چطور از وبلاگ نویسی پول بسازید؟

 1. دوستان عزیزم بعد از مدتی که وبلاگ شما معتبر شناخته شد(هم از نظر موتور های جستجو و هم از دید کاربران)،کم کم رتبه وبلاگ شما بالا خواهد رفت و میتونین به یک سری وبسایت های حوزه ی خودتون لینک بدین(یعنی یه جورایی معرفیشون کنین) و در ازای اینکار پول دریافت کنید.
  این کار به وبسایت معرفی شده از طرف شما بسیار کمک خواهد کرد.چون این کار به معتبر شدن وبسایت مد نظر از دیدگاه موتور جستجو کمک خواهد کرد و هواداران وبلاگ شما ممکنه به وبسایتی که شما معرفی کردید سر بزنند و از خدماتش استفاده بکنند.
 2. راه دوم آموزش هست.شما در چه حوزه ای محتوا تولید می کنید؟مطمئنا در هر حوزه ای که باشید می تونید یک سری آموزش ها درست کنید و از طریق وبلاگتون اون ها رو به مخاطبانتون عرضه کنید.
 3. راه سوم ساخت جریان برای رفت و آمد کاربران هست!به طور مثال فرض بگیرید که شما در کنار وبلاگ،صفحه اینستاگرام و یا کانال یوتیوب هم دارید و قصد دارید ویدئو هاتون هم بازدید قابل قبولی داشته باشند.در این حالت به سادگی می تونین در وبلاگتون و در آخر یکی از مقالهاتون،لینک یوتیوب،اینستاگرام و یا کانال های اجتماعی دیگرتون رو معرفی کنید و به قدرت راه های دیگر ارتباطیتون در فضای مجازی بدون صرف هزینه کمک کنید.

بعضی از معتبرترین سرویس های وبلاگ دهی ایرانی

 1. www.blog.ir
 2. www.persianblog.ir
 3. www.blogfa.com
 4. www.parsiblog.com

سرویس هایی که معرفی شدند از معتبرترین سرویس های وبلاگ دهی ایرانی با آتوریتی (عددی برای سنجش اعتبار یک سایت) بالا هستند.می تونین به آسونی در این سیستم ها ثبت نام کنید.

ایستگاه دوم؛یک وبسایت جدید=یک دفتر کار جدید

یک دفتر کار جدید(وبسایت)بسازید

یک دفتر کار جدید بسازید

ایستگاه دوم برای کسانی هست که کمی نسبت به دوستانی که هیچ پیش زمینه ای از دنیای دیجیتال ندارند،اطلاعات بیشتری دارند و گاها کار هایی هم در گوشه کنار فضای تحت وب انجام دادند.مثلا قبلا ایستگاه اول که وبلاگ نویسی بود رو گذروندن،بر روی یک وبسایت خاص کار کردند و حداقل 50 نمونه از کار تولید محتوای متنی رو انجام دادند.

وبسایت ها هر روز بستر گذر جریان میلیون ها و میلیارد ها کاربری هستند که دارن دنبال یک چیز خاص می گردند.همین حالا که این مطلب رو مطالعه می کنید به دنبال این بودید که بفهمید شغل تولید محتوا چیه و چجوری می شه از این کار درآمد زایی کرد درسته؟

پس همیشه یک سایت رو یک دفتر کار در کشور اینترنت و در شهر بزرگ وب در نظر بگیرید.این ایستگاه از شیرین ترین و البته پر جزئیات ترین روش های کسب درآمد از شغل تولید محتوا هست پس با دقت رصدش کنید.

چطور یک سایت جدید درست می کنید؟

خب در سال های اخیر استفاده از سیستم های مدیریت محتوای وردپرس، هم به دلیل آماده بودن پلتفرم های طراحی و هم رایگان بودن و راحتی کار کردن باهاش،بسیار مورد استفاده قرار گرفته.پس اگر قصد دارید سایت جدید درست بکنید بهونه گرفتن رو کنار بذارید و خودتون شروع کنید به طراحی سایت خودتون!

اگر هم احساس می کنید هنوز از نظر فنی اونقدر ها نمیتونید روی خودتون حساب باز کنید،بهتره این کار رو به یک طراح بسپارید و تمرکزتون رو از کار های فنی روی تخصص خودتون بزارید.لازمه که بگم قیمت طراحی یک وبسایت با سیستم وردپرس خیلی زیاد هم نیست که نتونید از پسش بر بیاید.

یک تکنیک ساده را به کار ببندید

وقتی وبسایت رو آماده به کار دیدید،وقتشه شروع کنید به گشتن در فضای موتور های جستجو تا ببینید کاربران راجع به کسب و کار و یا تخصصی که دارید چجوری سرچ می کنند؟با یک مثال قضیه رو براتون تشریح می کنم؛

قدم اول

فرض بگیرید شروع کردید و یک وبسایت را موضوعیت روانشناسی توسعه ی فردی اجتماعی راه اندازی کردید.حالا می خواهید برای وبسایتتون تولید محتوا انجام بدید و اتفاقا می خواهید پروژه تولید محتوای سایت رو از روانشناسی بهبود روابط خانوادگی شروع کنید.پس گام اول رو فهمیدید!

قدم دوم

دومین قدم اینه که گزاره بهبود روابط خانوادگی رو در موتور جستجو بسنجید.پس برای این کار این گزاره رو سرچ کنید.عناوین سایت هایی که روی این کلمه کار کردند رو مطالعه کنید.خوب به تیتر ها توجه داشته باشید و سعی کنید خط فکری مقاله ها رو بررسی کنید و از ترکیب همه اون ها طرز فکر خودتون رو بسازید و اطلاعاتی یکپارچه با نظم و انسجام با چاشنی جذابیت و جلوه گری بصری(محتوای تصویری جذاب) تحویل کاربر بدید.

چجوری از وبسایت پول در میارید؟

وبسایت های معتبری که به صورت حرفه ای و با رعایت تمامی اصول مقوله “تجربه کابری” پیش میرن به جرات و با صراحت میتونن بسیار پولساز باشند.در ادامه به معرفی چند روش درآمد زایی از شغل تولید محتوا در وبسایت های شخصی اکتفا می کنم.

روش اول

 • در روش اول اگر سررشته ای از کار خاصی دارید،میتونید بصورت بسیار قوی تبلیغ کسب و کار خودتون رو بکنید.به طور فرض اگر نجار هستید می تونید با تولید محتوا در همین زمینه کابرانی رو از موتور جستجو به وبسایت خودتون بکشونید و مهمتر این که اون کاربر ها به زور وارد وبسایتتون نشدند درسته؟
  پس اولین پله در فروش سنتی(یعنی پرزنت کردن مشتری) رو رد کردید و فقط باید بتونید با محتوای به درد بخور و جذاب کاربر رو با تکنیک های روانشناسی محتوایی،سوق بدید به سمتی که متمایل بشه پل ارتباطی بین خودش و شما رو برای اولین بار تجربه کنه.و ارتباط بیشتر با مشتریان بیشتر=فروش بیشتر.

روش دوم

 • در روش دوم خیلی از دوستان میپرسند آقای امیدی من هیچ کسب و کار و یا محصولی ندارم که بتونم براش تبلیغات کنم و پول در بیارم.خب…پس چطوری می شه!در جواب به این دوستان باید بگم که اگر برای خودتون تبلیغ کنید پول خوبی در میارید اما تا به حال فکر کردید که چه چیز هایی دارید و چه چیز هایی ندارید؟
  خب بچه ها اگر کسب و کاری ندارید و وقت دارید،برای کسانی تبلیغ کنید که کسب و کار دارند و وقت ندارند!مطمئن باشید اگر شما کسی رو به پول برسونید،خودتون هم به پول می رسید.لازمه بگم این کار رو هم میتونید برای یک کسب و کار انجام بدید و هم برای چندین کسب و کار که در زمینه وبسایت شما فعالیت می کنید.

روش سوم

 • روش سوم هم رویه ایه که بسیاری از وبسایت های معروف مثل وبسایت چطور،زومیت،پدال و غیره در پیش گرفتند.این وبسایت ها در همه حوزه ها تولید محتوا انجام میدن.به طور مثال چه در موتور جستجو سرچ کنید “موفقیت” و چه سرچ کنید “چطور بی حوصلگی را رفع کنم؟”
  وبسایت چطور رو مشاهده می کنید که در این حوزه ها تولید محتوا کرده.خب به همین واسطه و محتواهای جالب برخی از مردم پای ثابت این وبسایت ها هستند و بدون اینکه به دنبال موضوع خاصی باشند به این وبسایت ها مراجعه می کنند تا ببینن چه مطالب جدیدی بارگذاری شده!جالب نیست؟
  بله و به این طریق شروع به فروختن انواع کتاب های صوتی،آموزش های تصویری و مقالات می کنند و تبلیغات کسب و کار های دیگه رو هم می کنند که در اصطلاح بازار دیجیتال به ریپورتاژ آگهی معروفند!لازمه ذکر کنم این روش کمی زمانبر هست و به نظر می رسه حداقل یک سال زمان نیازه تا وبسایتتون به اصطلاح پا بگیره.

ایستگاه سوم؛استخدام شوید!

ایستگاه اول و دوم مخصوص دوستانیه که کم جسور ترند و دوست دارن برای خودشون کار کنن.اما ایستگاه سوم استخدام به عنوان یک تولید کننده محتواست.همین حالا برید به بخش استخدام کارشناس تولید محتوا جابینجا و ببینید که چقدر فرصت شغلی در همه استان ها و شهر های کشور برای این کار هست!این شرکت ها معمولا در فضاهای مختلفی فعالیت دارند.بعضیاشون بزگ و بنام هستند و بعضی دیگه شرکت های کوچک و استارتاپی هستند.

استخدام در شغل تولید محتوا

کارشناس تولید محتوا شوید!

سعی کنید برای شرکت های بزرگ رزومه بفرستید و در شرکت های اینچنینی استخدام بشید.چرا؟چون از لحاظ مالی بیشتر به کارمند هاشون میرسند و اینکه همه چیز در این شرکت ها مکانیزم رو به رشد خودش رو داره و به طبع تجربه کار با شرکت های بزرگ تری رو هم خواهید داشت و نظم رو یاد می گیرید.حدود حقوق کارشناس تولید محتوا در این شرکت ها بین 2 تا 3 میلیون با بیمه هست.

سعی کنید برای شرکت های تازه تاسیس رزومه بفرستید و در اون شرکت ها پا بگیرید!!!چرا؟چون در این شرکت ها فرصت دارید کارها و مسئولیت هایی رو که در شرکت های بزرگ هیچ وقت به شما داده نمیشن رو بر عهده بگیرید.هرچند شاید وضع مالیتون در حین کار در این شرکت ها زیاد خوب نباشه اما ارزش تجربه ای که بدست می آرید خیلی زیاد هست.در این شرکت ها ممکنه در بسیاری از جایگاه ها قرار بگیرید و همه چیز رو همه جانبه بسنجید،این موضوع بعدا خیلی به کارتون میاد.

بالاخره کدوم؟

دوستان عزیزم این موضوع کاملا به شما و نحوه نگاهتون به زندگی شغلیتون داره.اگر خودتون رو پشت میز ریاست یک شرکت که اتفاقا مال خودتون هست تصور می کنید،نظر شخصی من اینه که در شرکت های نوپا استخدام بشید و این به این معنی نیست که چنانچه در شرکت بزرگی استخدام شدید دیگه باید فکر کارآفرین شدن رو از سر بیرون کنید!

اما اگر امنیت مالی براتون خوشایند هست و بازار غیر امن مشاغل آزاد رو دوست ندارید که خودتون میدونید چکار بکنید!

ایستگاه چهارم؛سوشیالیست شوید!

خب البته امیدوارم فکرتون به سمت جامعه گرایی نره!اون سوسیالیسم هست!در این مورد خاص منظورم شبکه های سوشیال هست.به نظرم اومد در جریان قرار بگیرید که شغل تولید محتوا فقط برای وبسایت ها و وبلاگ ها نیست.شبکه های سوشیال مثل اینستاگرام،مثل لینکدین و مثل فیس بوک هم بستر های بسیار پولسازی برای افرادی که به دید کاری به این شبکه ها نگاه میکنند،میتونه باشه!بله وقتی شما آموزش تولید محتوا می بینید،مطمئنا برای این شبکه ها هم میتونید تولید محتوا انجام بدید.

تولید محتوا در شبکه های سوشیال

تولید محتوا در شبکه های سوشیال

چجوری social activity رو شروع می کنید؟

به سادگی!کافیه انتخاب کنید در کدوم شبکه سوشیال قصد دارید فعالیت کنید؟بعد از انتخاب کافیه در این شبکه ثبت نام کنید و سپس شروع کنید!در نظر داشته باشید برای کار کردن در این شبکه ها علاوه بر اهمیت محتوای متنی،محتوای صوتی و تصویری هم از اهمیت بالایی برخوردار هست.برای شروع حتما برای آموزش نرم افزارهای ویرایشگر تصویر مثل فوتوشاپ،اقدام کنید.

چطور از شبکه های سوشیال پول بسازید؟

من شبکه اینستاگرام که به نظر شناخته شده ترین شبکه اجتماعی هست رو به عنوان مثال براتون تشریح میدم.آیا اینفلوئنسر های اینستاگرام مثل محمد امین کریمپور،دکتر محسن چاوشی(organic mind) و پیج های پر بازدید مثل پیج اینستاگرامی بابای پولدار رو تا به حال دیدید؟

خیلی خلاصه خدمتتون عرض کنم که تمامی این افراد و یا پیج های شناخته شده ، در واقع تنها دارن تولید محتوا انجام میدن!این دیدگاه کمکتون می کنه از زاویه دیگه ای هم به موضوع نگاه کنید.حتما میدونید شناخته شده های اینستاگرام چه درآمد های سرسام آوری دارند!پس شغل تولید محتوا از پر درآمدترین شغل های حال حاضر کشورمون هست و البته رقابت هم در این کار رقابت سنگینی هست.

و اما… در پایان!

در پایان امیدوارم از خوندن این مقاله لذت کافی رو برده باشین.قبل از نوشتن این مطلب دوست داشتم مقاله ای رو آماده کنم که جدای از توصیه ها و نکات پیش پا افتاده در این حوزه،بتونه واقعا بهتون کمک کنه و تمام مسیر هایی رو که در این مطلب خوندید رو هم دیدم و هم درون خیلی ازونا کار کردم.

به عنوان نکته آخر دوست داشتم این رو بدونید که مطالبی که خوندید خیلی نزدیک به حقیقت هست و تنها مانع سر راهتون خودتون هستید.بله راه باز هست و جای پیشرفت تا هر جایی که بخواین گسترده است.

گنج خواهي در طلب، رنجي ببر
خرمن ار مي بايدت، تخمي بکار

حالا میتونید به صفحه آموزش تولید محتوا و یاد بگیرید!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 4 =