روانشناسی تولید محتوا و شرح تئوری عجیب سیاه و سفید!

تا به حال به این فکر کرده اید که نزدیک ترین “چیز” در دنیا در همین زمانی که در آن هستید چه چیزیست؟لطفا همین حالا مکث کنید و جواب های خود را از ذهن بگذارانید،وقت کافی دارید!

خانواده یا همسر؟!می توانید بگویید همسر و یا خانوادتان چند ساعت از روز را با شما می گذرانند؟ 8 ساعت؟! 10 ساعت؟!

نظرتان راجع به نزدیک ترین دوستتان چیست؟! بله آن ها به شما نزدیکند اما نه به نزدیکی جیبتان!!!

اجازه بدهید از تایید شما کمک بگیریم و بگوییم که نزدیک ترین “چیزی” که این روز ها به شما و ما و همه نزدیک است گوشی های همراه و تمامی ابزار شبیه به آن مثل لپتاپ است! ما همه خواب هستیم و الان برای چند دقیقه تا انتهای این مطلب بیدار خواهیم شد و دنیای عجیب جدید را از دیدگاهی دیگر می بینیم و می بینیم که روان انسان به نظر نقطه قدرت و نقطه ضعف او است و یاد می گیریم که روانشناسی تولید محتوا از کجا آمده و ما را به کجا می برد؟!

حقیقت آنست که همه ما تنبل شده ایم!

چند بار شنیده اید که عصر جدید،عصر بمباران تبلیغاتیست. بیایید از جایی که در این لحظه و در حال خواندن هستید شروع کنیم!

احتمالا در خانه، یا محیط کار و یا در مسیر هستید.هر کجا هستید دور و اطراف را (ببینید) و سعی کنید فقط (نگاه نکنید)!

بمباران در خانه!

خانه شما جعبه جادویی دارد!وسیله ای مردم 134 سال پیش فکر می کردند جادو می کند و درست هم فکر می کردند!هنوز هم جادو می کند.

پیام بازرگانی:می دانم موضوع راجع به روانشناسی تولید محتواست و شاید حس کرده اید که از موضوع منحرف شده ام اماقول می دهم این یک روایت جالب است.پس لطفا ادامه دهید.

خب حرف از جادو شد.پیام های بازرگانی با لوگوی شبکه یک با یک منظره آبی پشت آن را بیاد می آورید.چقدر واضح می توانید این صحنه را تجسم کنید؟این جادوی تلویزیون است!بمباران در برنامه های مختلف که این بمباران ها با هر فرمتی که باشند به هر صورت محتوا هستند و صد البته روانشناسی شده.

بمباران تبلیغاتی در تلویزیون

بمباران تبلیغاتی در تلویزیون

بمباران در محیط کار

برای یک شرکت خاص کار می کنید؟پس بمباران همان شرکت و تبلیغات آن هستید!همکارتان از برند موبایلی که خریده است تعریف می کند؟ باز هم که تبلیغات!!!

ایمیلتان را باز کنید! سلام آقای فلانی ما فلان شرکت هستیم و فلان خدمات را ارائه می کنیم!آیا هیچ توجه می کنید؟!محتوا را پشت سر هم و البته روانشناسی شده!

بمباران ایمیلی!

بمباران ایمیلی!

بمباران در مسیر

در خیابان راه می روید و فروشگاه ها درصد های تخفیف روانشناسی شده در نظر گرفته اند و با اسم های رنگارنگ جلب توجه می کنند!خسته می شوید و به آسمان بدون تبلیغ نگاه می کنید و تابلو های تبلیغات محیطی سطح شهر را می بینید که (جدیدا) مطالب عجیبی روی آن نوشته شده که

تا دقایقی بعد به آن فکر می کنید!

این مقدمه داستان بود!دیدید که چه اتفاقاتی بدون آنکه بدانید هر روز در اطرافتان رخ می دهد!

یک بار دیگر اهمیت محتوا و تولید روانشناسی شده آن را مرور کنیم

دقت کردید که منتهی هر کدام از مسیر های تبلیغاتی به تولید محتوا می انجامد.تبلیغات تلویزیون از هر نوع باشد، سناریویی نوشتاری پشت آن است.تبلیغات محیطی و تابلو های غول پیکر سطح شهر محتوای کوتاه اما شدیدا نفوذی در اذهان دارند و تبلیغات اینترنتی و مطالب وبسایت ها،ایمیل های روزانه و هر چیز دیگری که در اطراف می بینید تولید می شوند و به آن ها محتوا می گویند.

به نظر می رسد معجون تبلیغاتی صرف تولید محتوا،به مزاج افراد نمی سازد.

طبیعت ذهن انسان از نظر علم روانشناسی بدین صورت است که برای فرار از دیوانگی،99 درصد اطلاعات را نادیده می گیرد.

همین حالا توجهتان را به سمت صدای بوق اتومبیل ها معطوف می کنم.قطعا آن را خواهید شنید در صورتی که قبل از توجه،ذهن شما آن را نادید گرفته بود.

پس کاری کنید روی ذهن دیگران هک شوید!

تکنیک هایی که افراد خاص می دانند!

دوستان خیلی از تصمیم های زندگیتان،ناخوآگاه اتخاذ می شوند.در واقع به نظر می رسد روان به طور کلی یک موتور کنترل کننده فعالیت انسان است به طور مثال همین حالا شما به حالت نشستنتان به صورت ناخودآگاه شکل داده اید.

به نظر می رسد امپراتور های تبلیغات در جهان از این نقطه عطف استفاده می کنند و خود را در معرض ناخودآگاه مشتریان قرار می دهند.آن ها استاد شناخت خود حقیقی مشتریانشان هستند و استفاده از این تکنیک ها نتایج سرسام آوری در نتیجه کار خواهد داشت.در ادامه یکی از عجیب ترین تئوری های تولید محتوای روانشناسی شده را بررسی کنیم.

تئوری سیاه و سفید و استفاده از contrast!

تئوری بسیار کاربردی با ماهیت ایجاد تناقض (contrast) در ذهن افراد و با هدف درگیر کردن فرد مشاهده گر تبلیغات و یا یک محتوا است.در علم روانشناسی به مبحثی در زمینه کنترل ذهن بر میخوریم که به نکته ای جالب اشاره می شود!

تئوری سیاه و سفید در روانشناسی تولید محتوا

تئوری سیاه و سفید در روانشناسی تولید محتوا

ذهن انسان با استفاده از تناقض هایی که در زندگی روزمره پیش می آید،احساس نیاز می کند.مثال تشنگی و در جستجوی آب گواه بر این مسئله است.

نظرتان درباره این جمله چیست که از دیدگاه روانشناسی رنگی، رنگ قرمز فرد را هیجانی می کند،رنگ سبز حس امنیت ایجاد کرده و رنگ زرد به نحوی گیچ کننده است و قدرت تصمیم گیری لحظه ای را مختل خواهد کرد.

درک این خط احتمالا برایتان کمی غیر قابل هضم است!در مرحله بعدی شما سعی دارید با آن درگیر شوید و مرحله بعدی خودکار انجام می شود!

این جمله اکنون در ذهن شما تثبیت شده است.

 

تکنیک های خاص تولید محتوا با رعایت اصول روانشناسی را در آموزش تولید محتوا ببینید!

نمونه هایی از استفاده از تئوری سیاه و سفید در محتوا

این یک تکنیک محتوا نویسیت.در بسیاری از مطالب وبسایت های حرفه ای دیده ام که از این تکنیک استفاده کرده اند و اتفاقا محتوای ذکر شده در جایگاه بسیار خوبی هم قرار گرفته!

اگر بخواهیم به چند نمونه از آن ها اشاره کنیم می توانم مقاله ای را مثال بزنم که همان ابتدای مقاله و در شروع جمله “لطفا به یک سیب قرمز که از سقف آویزان شده است،فکر نکنید!” بدیهی است که به همین سیب قرمز با همه جزئیات فکر خواهید کرد!

نمونه ای دیگر از استفاده از این تکنیک می توانم به محتوای بسیار روانشناسی شده یک برند تولید فرش که در برهه زمانی خاص تخفیف ویژه ای(فروش محصولات با یک سوم قیمت) برای محصولات خود در نظر گرفته بود. محتوای در نظر گرفته شده روی بیلبورد این برند به این صورت بود “به یک سوم قیمت فکر نکنید!”

Impact of contradiction

Impact of contradiction

این تکنیک را به کار ببندید و نتایج را ببینید!

در فرآیند تولید محتوا سعی کنید در حاشیه و جدا از متن اصلی و با استفاده از ایجاد تجارب متناقض سعی کنید در ناخودآگاه مشتریانتان چراغ خود را روشن کنید!

نگاهی بیاندازید و ببینید نظرتان راجع به این خط چیست؟

چگونه می توان با خرید ورود گوگل آبروی سایت خود را ببریم؟!

عموما کسانی که قصد خرید ورودی گوگل برای وبسایت خود را دارند،این کار را برای پیشرفت وبسایت خود انجام می دهند.چرا باید با این کار آبروی سایت برود؟این یعنی ایجاد تناقض به شیوه ای استادانه!

نتیجه آن که در بین شرکت هایی که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت دارند،گوگل جایگاه اول یا لینک اول را در صورت جستجوی “خرید ورودی گوگل”،به خدمات سئو داده است!

این مورد مربوط به سئو و تکنیک های مربوط به آن است که در آموزش سئو به تمام آن پرداخته ایم.

به هر حال تصمیم با کاربر است!

سعی کنید فقط به یک فرمول بسنده نکنید.پیشنهاد ما این است که ابتدا ساختار را خوب بشناسید و سپس ساختار شکن باشید!

با استفاده از ایجاد تناقض و تئوری سیاه و سفید صرفا نمی توانید در ذهن کسی جا باز کنید و بلعکس گاها استفاده بی مورد از یک تکنیک به صورت مزرعه ای(تکرار یک عمل غیر اصولی با تکرار مکرر در یک وبسایت) نتیجه را وارونه تحویلتان خواهد داد.

اما به هر حال تصمیم با کاربر است به چه معناست؟

در نظر داشته باشید که افرادی که قصد فروش محصول،ارائه خدمات و یا هر عمل دیگری را دارند،سعی دارند محتوای خود را به نوعی ارائه کنند که منجر به خرید شود؛غافل از اینکه به کاربر این حس را تزریق کنند که مختار است و تصمیم با خود اوست!

از نظر روانشناسی هر انسانی آزادی عمل را دوست دارد و چه بهتر که به او این حس را القا کنید!باور کنید در این صورت بیشتر جذبتان خواهد شد.

راز های نحفته در شغل تولید محتوا که به شما نمی گویند را مطالعه کنید!

خود مختاری نیز به نوعی ایجاد تناقض و تفاوت است

چرا؟خوب بهتر است خودتان ببینید!وقتی هر وبسایتی را مشاهده می کنید متوجه می شوید که نویسندگان شما را یمیاران می کنند و سعی دارند به شما بفهمانند که شما نمی دانید پس باید حرف ما را گوش بدهید!

و این ساختار مرتب و تکرار شونده فضای وب فارسی است؛بنابراین برگ برنده دست شماست!

همانطور که ذکر شد،شما اکنون ساختار را شناخته اید و سپس آن را شکسته اید.پس کاری کنید که کاربر بعد از این همه مقاومت در برابر متقاعد شدن،کمی هم این احساس را داشته باشد که “آزاد است که متقاعد شود یا خیر!”

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.