بک لینک با کیفیت چیست؟

بک لینک با کیفیت چیست؟

بک لینک چیست؟

بک لینک و لینک سازی حرف اصلی مفهوم سئو خارجی است. یکی از 3 تاثیر گذار ترین فاکتور های سئو بک لینک است و با استفاده از آن میتوانیم سایت خودمان را به عنوان سایتی قابل اعتماد و معتبر به گوگل معرفی کنیم.

در واقع لینک سازی و ایجاد بک لینک، روشی حساس و تاثیر گذار برای معرفی بیشتر سایت به موتور جست و جو است.

اینکه چقدر وب سایت به شما لینک داده باشند و موضوعی در مورد شما را مطرح کرده باشند، نشان از معروف بودن و محبوب بودن وب سایت شماست.

حالا فاکتور ها و موارد بسیار زیادی وجود دارد که به این بک لینک ها ارزش و امتیاز می دهد. برای مثال معرفی شدن شما از سوی یک سایت قدیمی و معتبر، با معرفی شدن شما از سوی یک وبلاگ تازه تاسیس نمیتواند یکسان باشد.

اینجاست که بحث بک لینک با کیفیت و تاثیر گذار مطرح می شود.

افراد و شرکت های مختلفی به منظور انجام سئو سایت خود از روش های لینک سازی بهره می برند و امروز دیگر دریافت بک لینک به تعداد زیاد برای صفحات مختلف مطرح نیست! نکته مهم تر در تاثیر گذاری سئو خارجی کیفیت بک لینک های شماست.

حال در این مقاله از مجموعه مطالب آموزش سئو بررسی خواهیم کرد که بک لینک با کیفیت چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

 

 

انواع بک لینک و روش های ایجاد آن

روش های بسیار زیادی برای لینک سازی در سطح اینترنت وجود دارد و بک لینک ها به شکل های مختلفی به سایت ارجاع داده می شوند. برای معرفی چند نمونه از این روش ها به موارد زیر اشاره می کنیم:

بک لینک با کیفیت چیست؟

بک لینک از فوتر

نوعی بک لینک که در قسمت پایین وب سایت ها قرار دارد، بک لینک فوتر گفته می شود. برای مثال میتوانید سایت های شرکتی معمولی را مشاهده کنید که در انتهای آن شرکت طراحی کننده وب سایت به خود بک لینک داده است.

بک لینک در کامنت

افرادی با نظر دهی و کامنت گذاری زیر مطالب مختلف، به سایت خود لینک می دهند. به این نوع بک لینک ها کامنتی گفته می شود که تاثیر چندانی در سئو سایت ندارد.

بک لینک در محتوا ( content )

بک لینک هایی که در محتوای اصلی صفحه قرار میگیرد بهترین نوع بک لینک و سنگین ترین آن هاست. برای گرفتن این نوع بک لینک یا خریداری آن از خدمات رپورتاژ آگهی استفاده می شود.

بک لینک در پروفایل

بک لینک هایی که با پروفایل سازی در شبکه های اجتماعی یا سایت های شامل خدمات عضویت و صفحه ساز هستند، بستر ایجاد این نوع بک لینک ها می باشند.

به لینک هایی که شما در قسمت “آدرس وب سایت” در زمان ثبت نام وارد می کنید و لینک آن در صفحه قرار می گیرد بک لینک پروفایلی گفته می شود.

این نوع لینک سازی منابع بسیار زیادی دارد و خود یک روش کامل برای بک لینک سازی خوب محسوب می شود.

دریافت بک لینک با تبلیغات بنری لینک دار

نوعی دیگر از بک لینک، به صورت تبلیغات بنری در سایت های پر بازدید قرار می گیرد. این نوع بک لینک ها هم ویژگی های مختص خود را دارند و میزان کلیک روی آن ها بسیار زیاد تر انواع دیگر است.

روش ایجاد این نوع بک لینک اصولا خرید آن است.

بک لینک با کیفیت

علاوه بر موارد بالا راه ها و روش های بسیاری برای تولید بک لینک وجود دارد که صحبت در مورد آن ما را از موضوع اصلی بحث دور می کند. اگر علاقه مند به مطالعه بیشتر در این خصوص هستید به مطلب لینک سازی حرفه ای و بهترین روش های لینک سازی سری بزنید.

بک لینک با کیفیت چیست؟

در این میان بک لینک با کیفیت چیست؟ بک لینک با کیفیت و معتبر باید چه ویژگی هایی را داشته باشد؟ با ما همراه باشید.

پیشتر گفتیم که بک لینک ها با توجه به میزان کیفیتی که دارند ارزش گذاری می شوند و روز به روز بک لینک های کم ارزش، تاثیر گذاری خود را از دست می دهند.

از این رو باید توجه ویژه ای به تولید یا خرید بک لینک با کیفیت داشته باشیم.

در ابتدا به چند مورد زیر توجه کنید:

اعتبار سایت بک لینک دهنده

ابن که چه سایتی به شما لینک می دهد بسیار در ارزش گذاری بک لینک شما موثر است. کمی قبل تر هم به آن اشاره کردیم که معرفی شدن توسط یک فرد معتبر، با معرفی شدن توسط یک فرد معمولی بسیار متفاوت است.

گوگل این الگوریتم را در نظر می گیرد که یک سایت توسط چه منابعی مورد لینک دهی قرار می گیرد یا در واقع سایت هایی که به شما لینک می دهند، خودشان چقدر مورد تایید گوگل هستند!؟

از این رو سعی کنید همواره از بهترین ها لینک بگیرید و به تعداد آن توجه نداشته باشید.

به همین بحث اضافه می کنم که بهتر است بک لینک شما خودش هم بک لینک داشته باشد.

موضوعی به اسم بک لینک سازی مرحله ای وجود دارد.

یعنی شما برای بک لینک هایی که مثلا از یک وبلاگ دریافت می کنید هم بک لینک بزنید.

بصورت پیش فرض و مثال، زمانی که شما یک وبلاگ در سایت rozblog می سازید، url rating صفحه ای اکه از آن بک لینک می گیرید، 10 است اما زمانی که برای همان صفحه هم یک لینک بزنید، ممکن است این نمره اعتبار تا 20 هم برسد که خوب کیفیت بک لینک شما را از این رو به آن رو خواهد کرد.

ارتباط موضوعی سایت بک لینک دهنده با شما

این که سایتی که به شما بک لینک می دهد چقدر از نظر موضوعی به شما نزدیک باشد، یکی دیگر از معیار های بک لینک با کیفیت است.

سعی کنید از سایت هایی بک لینک بگیرید که از نظر موضوعی به شما ربط داشته باشند. مثلا سایتی که با موضوع سازه های ساختمانی و ویژگی های آن ها فعال است، بک لینک گرفتن از مراجع پزشکی که در خصوص مباحث مربوط به ژنتیک صحبت می کند، خیلی از نظر گوگل جالب به نظر نمی آید.

اگر چه ممکن است سایتی که از آن لینک میگیرید معتبر و قوی باشد ولی بی ارتباط بودن آن با شما موجب کمتر شدن ارزش بک لینک شما می شود.

پس اگر قصد لینک سازی در فروم ها، انجمن ها، مجله ها و غیره را دارید، سعی کنید به سایتی رجوع کنید که بیس اصلی صحبت آن، به موضوع مورد بک لینک مرتبط باشد.

کیفیت بک لینک

میزان کلیک روی بک لینک

گوگل به دنبال جلب رضایت کاربران خود است. همان طور که در مقاله گوگل چه سایتی را دوست دارد؟ اشاره کردیم، گوگل همواره به رضایت مندی کاربران خود توجه می کند و اگر اتفاقی بازتاب دهنده رضایت کاربران باشد، از آن اتفاق پشتیبانی می کند.

 

اگر بک لینک شما به شکلی باشد که بیشتر روی آن کلیک شود، بدین معناست که این لینک مورد توجه کاربران است و کاربران آن را دوست دارند! یکی دیگر از ویژگی های بک لینک با کیفیت میزان کلیک روی آن است.

خیلی مواقع پیش میاید که بک لینک هایی که تولید می شود، مورد واکشی ( fetch ) گوگل قرار نمیگیرند! یکی از اصلی ترین دلیل های این موضوع کلیک نشدن بر روی آن لینک است.

پس اگر سعی کنید از نظر مفهومی با سایت لینک دهنده ارتباط داشته باشید و سایت لینک دهنده هم پر بازدید و معتبر باشد، میزان کلیک روی لینک شما هم افزایش پیدا می کند.

انکر تکست لینک متنوع و مناسب باشد

کلمه یا عبارتی که با آن به شما لینک داده می شود، انکر تکست آن لینک نامیده می شود.

برای یک لینک سازی استاندارد و اصولی، باید سعی کنید انکر تکست هایی را انتخاب کنید که هم در بر دارنده کلمه کلیدی باشند، هم مرتبط باشند، گاهی وقت ها اسم برند باشند، با url لینک بدهید.

افرادی هستند که سعی می کنند تمامی بک لینک های خود را با کلمه کلیدی اصلی بگیرند و این باعث می شود گوگل کار فیک لینک سازی آن ها شناسایی کند و معمولا رتبه آن ها را در سرچ آن کلمه پایین بیاورد.

اگر قصد دارید بک لینک با کیفیت برای خود تولید کنید، سعی کنید از انکر تکست های متنوع و کاملا معمول استفاده کنید.

نکته دیگری که در خصوص انکر تکست جالب است بدانید

بک لینکی طبیعی و با کیفیت می باشد که با یک انکر تکست منطقی باشد.

انکر تکست منطقی برای یک صفحه چیست؟

ببینید مثلا  همین صفحه با کلمه بک لینک با کیفیت باید سئو شود اما خب با این کلمه مثلا صفحه 3 گوگل قرار دارد.

اما با سرچ کلمه بک لینک با کیفیت چیست؟ رتبه های اول گوگل است.

پس انکر تکست منطقی برای این صفحه همان مورد دوم یعنی “بک لینک با کیفیت چیست؟” می باشد.

یا مثال دیگر یک مقاله با عنوان “چطور محتوای سایت را سئو کنیم؟” نوشته بودم که الان با سرچ چطور سایت را سئو کنیم رتبه های اول گوگل است.

کلمه کلیدی هم که برای این صفحه در نظر داشتم، سئو محتوای سایت بود.

اما لینک سازی برای آن با انکرتکست چطور محتوای سایت را سئو کنیم؟ انجام شد زیرا با این عبارت رتبه اول  گوگل بود.

پس بهتر است که شما هم قبل از ساخت بک لینک، تحقیق کنید که با چه کلمه یا عبارتی رتبه های اول گوگل هستید و با همان عبارات انکرتکس لینک های خود را مشخص کنید.

به این شکل بک لینک شما برای گوگل قابل قبول تر خواهد بود.

لینک سازی و ساخت بک لینک با کیفیت

صفحه لینک دهنده خیلی لینک نداشته باشد!

توجه کنید که هر لینکی که از صفحه خارج می شود، با خود میزانی از اعتبار آن صفحه را خارج می کند. از این رو مفهومی به نام مزرعه لینک به وجود آمده است و به صفحاتی نسبت داده می شود که میزان لینک خروجی از آن خیلی زیاد است.

یکی از دلایل کم ارزش بودن بک لینک های کامنتی، همین موضوع است. صفحاتی که در کامنت های زیاد لینک خروجی دارند، اعتبار خود را از دست می دهند و بک لینک گرفتن از آن ها تاثیر چندانی بر رتبه سایت نخواهد داشت.

پس سعی کنید لینک گرفتن از فوتر سایت هایی که به همه لینک می دهند را هم کم کم فراموش کنید. همچنین این موضوع نشان دهنده کم ارزش شدن تبلیغات متنی است. ( سایت های پر بازدید در سایدبار خود به سایت های زیادی با کلمه کلیدی لینک می دهند و ماهیانه از آن هزینه دریافت می کنند. )

بک لینک با کیفیت بک لینکی است که از صفحه ای کم لینک و بکر بدست بیاید. البته منطور از بکر کم بازدید نیست!!

خرید بک لینک

بک لینک بخریم یا نه؟ بهترین راه خرید بک لینک، روش های درست اقدام به خرید بک لینک و … این مقاله را مطالعه کنید.

وزن لینک و تاثیر آن بر کیفیت بک لینک

لینک های زیادی در هر صفحه از سایت وجود دارد که تعدادی از آن ها خارجی بوده و اکثر آن ها داخلی هستند.

مکانی که بک لینک شما قرار می گیرد یکی از موارد تاثیر گذار در کیفیت بک لینک شماست.

لینک های واقع در کامنت ها، از سبک ترین نوع لینک هستند و ارزش چندانی برای آن ها وجود ندارد. در مرحله بعد لینک های موجود در فوتر ( ناحیه پایین سایت ) قرار می گیرند که این مورد هم از لینک های بسیار سبک سایت محسوب می شود.

پس از کامنت ها و فوتر، هدر ( header ) است که به عنوان مکانی سبک برای بک لینک در نظر گرفته می شود. البته این منطقه نسبت به فوتر و کامنت باز هم سنگین تر است.

به همین دلیل است که اصولا اکثر لینک های سایت در این مناطق قرار می گیرد که لطمه چندانی به صفحه وارد نکند.

لینک های موجود در سایدبار سایت هم همانند هدر و فوتر وزن چندانی ندارند و اگر می بینید سایت ها معمولا برای تبلیغات متنی، لینک شما را در این مناطق می گذارند، به آن ها خیلی اعتماد نکنید و تاثیر چندانی را برای شما به دنبال نخواهد داشت.

سنگین ترین نوع لینک

سنگین ترین و با ارزش ترین نوع لینک در content یا همان متن اصلی محتوای صفحه است. برای لینک سازی داخلی و رپورتاژ آگهی اصولا از متون این بخش دبرای لینک دهی استفاده می شود و این موضوع دلیل بر کیفیت بک لینک های موجود در این ناحیه است.

اگر بتوانید از سایتی بک لینک بگیرید که در محتوای اصلی صفحه خود به شما لینک بدهد، با کیفیت ترین و سنگین ترین بک لینک را مال خود کرده اید.

حال شاید متوجه کیفیت و تاثیر گذاری زیاد لینک سازی های داخلی شوید! که تماما از داخل محتوا انجام می شود. البته توجه کنید که این نوع لینک هم می بایست به تعداد استاندارد از صفحه خارج شود و اگر خیلی از آن استفاده کنید، درواقع انرژی آن صفحه را خالی کرده اید.

با رعایت این موارد، خواهید توانست بهترین و با کیفیت ترین بک لینک ها برای سایت خود تولید کنید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید و رضایت بخش بوده باشد و مرسی که برای مطالعه این مقاله زمان گذاشتید.

2 پاسخ
  1. شیوا
    شیوا گفته:

    مرسی مطلب خوبتون
    نظرتون در مورد سایت هایی که رایگان بک لینک جنریت میکنند چیه؟ آیا ضرری داره استفاده کردن از اون ها ؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.