استراتژی محتوا Content strategy

بهترین استراتژی تولید محتوا چیست؟

بهترین استراتژی تولید محتوا چیست؟ یک استراتژی پر بازده برای تولید محتوا چه ویژگی هایی دارد؟ رویکرد ما در تولید محتوا چطور باشد که هم خوب سئو شویم و هم خوب فروش داشته باشیم؟

فکر میکنم سوالات جذابی بود که پاسخ دادن به اون ها میتونه سطح عملکرد وب سایت ما رو دگرگون کنه! این سوالات موضوع اصلی مقاله امروز ماست که قصد داریم به اون ها بپردازیم و یک استراتژی مناسب جهت ساخت محتوا های باکیفیت رو به شما معرفی کنیم.

بهترین استراتژی تولید محتوا

بله بهترین استراتژی تولید محتوا اون هستش که سوالات کاربر رو شناسایی کنه و سپس با مطرح کردن اون سوالات و پاسخ دادن به اون ها، رضایت اون رو جلب کنه. اما موضوع به این کوتاهی و متخصری نیست و با من همراه باشید تا این موضوع مهم رو بشکافیم و به بهترین نتیجه های لازم برسیم!

 اولا استراتژی تولید محتوا چیست؟

اول از همه باید بدونیم منظور ما از استراتژی تولید محتوا چیه و چطور میخوایم با در نظر گرفتن اون به محتوا های با کیفیت تر برسیم!؟ استراتژی به معنی رویکرد و برنامه ما برای اجرای یک عملیات هستش. ما برای اینکه فرآیند سئو و فروش سایت رو بصورت منسجم پیش ببریم و همه کار ها رو برنامه ریزی شده انجام بدیم باید یک استراتژی و یک رویکرد ویژه را دنبال کنیم.

حتما شنیدید که گفته میشه سئو کار های مختلف استراتژی مخصوص به خودشون رو برای کار دارند و طبق اون پیش میرن. مهم ترین ویژگی پیش برد اهداف با یک استراتژی خاص، منظم بودنه! نظم و چارچوب عاملی هستش که باعث میشه بین سئو کار های حرفه ای و معمولی که اطلاعات خوبی هم دارند، تمایز وجود داشته باشه.

اما موضوع ما استراتژی تولید محتوا هستش و ما میخوایم با ارائه یک چارچوب صحیح و استاندارد، شروع به اجرای فعالیت های مربوط به تولید محتوا کنیم.

تولید محتوا مهم ترین فاکتور سئو هستش و علاوه بر اون میتونه مهم ترین فاکتور تبدیل هم باشه! یعنی هم ترافیک برای شما به وجود بیاره ( بازدید کننده از طریق گوگل ) و هم بازدید کنندتون رو به خریدار تبدیل کنه یعنی فروشتون رو افزایش بده. بازاریابی محتوا یعنی همین! به دلیل ما باید برای تولید محتوا هم یک استراتژی ویژه و منسجم در نظر بگیریم.

طراحی استراتژی محتوا

برای طراحی استراتژی محتوا ما باید نیاز های کاربر را بشناسیم و با توجه به اون نیاز ها پلن خودمون رو طراحی کنیم. چرا میگیم نیاز کاربر رو بشناسیم؟؟

استراتژی محتوا Content strategy

استراتژی محتوا Content strategy

کاربران نیاز خودشون رو در اینترنت جستجو میکنند و به دنبال کسانی می گردند که برطرف کننده این نیاز برای اون ها باشند. ما باید با توجه به اون نیاز ها اقدام به تولید محتوا کنیم و در محتوا های تولیدی خودمون به اون ها پاسخ بدیم؛ این رویکرد اصلی ما در نوع محتوایی هستش که قصد داریم اون رو به کاربرانمون ارائه کنیم.

چطور این نیاز را شناسایی کنیم؟

حالا چطور دغدغه های کاربر یا در واقع بازار هدفمون رو بشناسیم؟ کاربران دغدغه هایی دارند ولی سوال اصلی اینجاست که چطور اون ها رو در اینترنت مطح میکنند!؟ برای پیدا کردن این نیاز ها اولا ما باید زبان مشتریان یا همون بازار خودمون رو بشناسیم و ببینیم اگر اون ها بخوان به دنبال ما ( محصولات یا خدمات ما ) در اینترنت بگردند، با چه واژه هایی اقدام به این کار میکنند؟

این موضوع مهم ترین مفهوم در شناخت کلمات کلیدی و در ادامه عنوان محتوا هایی هستش که قصد داریم تولید کنیم!

گوگل کیورد پلنر ابزاری بسیار کاربری هستش که با استفاده از اون میتونیم سرچ ها و جستجو هایی که در مورد فیلد کاری ما محبوب ترین هستش رو شناسایی کنیم.

گوکل کیورد پلنر

گوکل کیورد پلنر

علاوه بر اون میخوام بهتون یک راهکار راحت تر و سریع تر رو هم پیشنهاد کنم که به نیاز های کاربرتون دسترسی پیدا کنید؛ LSI

LSI چیست؟

LSI امکان دیگه هستش که گوگل به شما میده و با استفاده از اون میتونید در کم ترین زمان محبوب ترین کیورد هارو نسبت به یک کلمه منبع شناسایی کنید! LSI همون پیشنهاد هایی هستش وقتی عبارتی رو سرچ می کنید در انتهای صفحه به شما داده میشه و معمولا هم مطابق با نیازتون هستش.

با جستجو کردن کلمه کلیدی اصلی کارتون میتونید مهم ترین LSI های اون رو شناسایی کنید و در استراتژی محتوای خودتون از اون کیورد های بدست اومده استفاده کنید.

lsi

lsi

خب نیاز کاربر رو شناسایی کردیم، یک لیست کامل از هر آن چه به درد کاربرانمون میخوره بدست آوردیم و حالا میخوایم استراتژی اجرای محتوا هارو طرح ریزی کنیم.

استراتژی عنوان محتوا

مرحله بعد در فرآیند استراتژی تولید محتوا، عنوان نویسی برای نیاز های بدست اومده هستش و ما باید با انتخاب عناوینی تاثیر گذار و جذاب محتوا های خودمون رو به کاربران ارائه کنیم.

همونطور که در ویدیو گفته شد یکی از بهترین سبک های عنوان نویسی مطرح کردن یک سوال هستش که اتفاقا اون سوال، سوال اصلیه کاربر ماست! خب ما نیاز های اون رو شناسایی کردیم و حالا می دونیم که اون چه سوالاتی در این باره براش به وجود اومده… حالا زمان اون رسیده تا با مطرح کردن اون سوالات در عنوان محتوا، کاربر رو تحریک به کلیک کردن و وارد شده به محتوای خودمون کنیم.

علاوه بر عنوان اصلی محتوا، ما باید از تیتر هایی استفاده کنیم که میتونه اهمیت موضوع رو برای کاربر بیشتر کنه و اون رو کنجکاو تر برای مطالعه محتوای ما کنه! بهترین استراتژی برای تولید محتوا همین هستش که کاربر به مطالعه متن های علاقه مند بشه و تحریکی در اون به وجود بیاد که زمان بیشتری رو با ما همراه باشه. پس علاوه بر عنوان های ما که میتونه با سوال کاربر نوشته بشه، سرتیتر های درون محتوای ما هم میتونند سوال های زیر مجموعه اون رو پوشش بدهند.

استراتژی نقشه تولید محتوا

استراتژی نقشه محتوا

استراتژی نقشه محتوا

ما در استراتژی تولید محتوایی که پیش میبریم، باید نقشه ای داشته باشیم که چارچوب اصلی مسیرمون رو مشخص میکنه و طبق اون نقشه کار محتوا رو انجام بدیم.

این نقشه باید شکلی سلسله مراتبی داشته باشه و طبق اون از مزحله ای به مرحله دیگه راه پیدا کنیم و محتوا های سایت رو از هم جداسازی کنه! برای طراحی این نقشه:

 1. لیست نیاز هارو تهیه می کنیم.
 2. مهم ترین اون هارو مشخص می کنیم ( با توجه به میزان جستجو و محبوبیت کلمه )
 3. نیاز هارو دسته بندی می کنیم.
 4. برای هر دسته سطح های مختلف در نظر می گیریم. ( مهم ترین کیورد ها در سطوح بالا و به ترتیب به کم اهمیت ترین اون ها میرسیم )
 5. حالا کار عنوان نویسی رو با توجه به توضیحات بالا برای همه مقالا انجام میدیم.
 6. از بالا ترین سطح ها شروع به تولید محتوا میکنیم تا به پایین ترین سطح برسیم.
 7. محتوای دسته های مختلف باید از هم جدا باشند و به هیچ وجه برای بلند تر شدن طول مقاله از محتوا های دسته دیگه استفاده نمی کنیم!
 8. زمانبندی دقیق برای انتشار صفحات در نظر می گیریم.
 9. سعی میکنیم برای طول محتوا های تولیدی هم قانونی ایجاد کنیم که حداقل ها و حداکثر ها رو مشخص کنه
 10. طبق این استتراتژی، محتوا های سطح بالای ما باید قوی ترین محتوای های سایت باشند.

استراتژی زمان بندی محتوا

برای انتشار محتوا های تولید هم همانطور که گفتیم، باید تابع استراتژی خاصی باشیم و قانونی برای آن در نظر بگیریم.

گوگل با توجه به شناختی که نسبت به نظم تولید محتوا در یک سایت پیدا می کند، به آن سر میزند و این موضوع میتواند ایندکس محتوا های ما را به شدت بهبود ببخشد. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، نظم یکی از اصلی ترین اصول پیشبرد فرآیند تولید محتوا با یک استراتژی خاص است.

پس در مدل خود زمانبندی دقیقی هم برای انتشار صفحات در نظر می گیریم که همیشه در آن ساعت محتوای تولیدی خود را تحویل گوگل بدهیم.

استراتژی محتوای مناسبتی

یک استراتژی حرفه ای هم برای تولید محتوا وجود دارد که تحت عنوان استراتژی محتوای مناسبتی شناخته می شود و فرآیند آن به این شکل است که هر روز توجه به آماری که از پر سرچ ترین هشتگ های فضای اینترنت بدست می آید عناوین محتوا های تولیدی مشخص می شود.

استراتژی محتوای مناسبتی یک ضعف بزرگ دارد و آن هم بی ارزش بودن آن پس از گذشت آن مناسبت است ولی در زمان خود می تواند بهترین بازدهی را به همراه خود برای وبسایت داشته باشد! این استراتژی برای شرکت های بزرگ و مجله های حرفه ای بسیار کارآمد است که مثلا تاثیر قیمت دلار در بازار خودرو میتواند یکی از مطالب  باشد که در زمان شلوغی گفت و گو ها در خصوص قیمت دلار، هم میتواند ترافیک خوبی را به دنبال داشته باشد و هم موجب بروز نشان دادن وب سایت شما به کاربران و البته گوگل شود.

سبکی برای برندگان عرصه محتوا سازی

این استراتژی سبکی برای برندگان عرصه تولید محتواست؛ آن ها کلا با این استراتژی فعالیت های تولید محتوای خود را انجام می دهند و اگر زمان ارائه یک محتوا نباشد اصلا آن را منتشر نمی کنند تا در زمان مناسب بهترین بازدهی را از آن دریافت کنند.

مثلا برای ایام نوروز محتوا های خاصی را در نظر می گیرند، برای شب  یلدا به همین صورت و همچنین در ایام محرم و ماه رمضان هم محتوای های مربوط به آن زمان را تدارک می بینند.

استراتژی تولید محتوای ایده آل

استراتژی تولید محتوای ایده آل

چطور محتوا سایت را سئو کنیم؟

این موضوع بقدری مفصل و مهم هستش که ترجیح دادیم مطلبی دیگه با این عنوان تولید کنیم و پیشنهاد می کنم برای کامل شدن اطلاعاتتون در این زمینه مقاله سئو محتوا رو هم مطالعه کنید که نهایتا 10 دقیقه زمانتون رو میگیره.

یک استراتژی پر بازده برای تولید محتوا چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، یک استراتژی موفق برای تولید محتوا آن است که هم موجب سئو و هم موجب فروش شود و اگر ما بتوانیم رویکردی پیش بگیریم که این دو را باهم برای ما به ارمغان آورد، موفق خواهیم بود.

استراتژی که جهت ساخت محتوا در این مقاله به آن اشاره کردیم، شرایط محقق شدن هر دوی این موارد را فراهم می کند از این جهت که هم سوالات مورد سرچ از سوی کاربر را دنبال می کند و هم با پاسخ دادن به آن سوالات جلب اطمینانی در او به وجود آورد می نتیجتا میتواند راندمان فروش را افزایش دهد.

نکته مهمی که در این استراتژی تاثیر گذاری اصلی را دارد شناخت و پیدا کردن نیاست هاست؛ ما باید کامل  ترین لیست را برای پردازش تهیه کنیم و سپس شروع به کار نماییم.

برای اینه بتوانید فروشی حرفه ای تر داشته باشید بهتر است زمینه بازاریابی محتوا مطالعه کنید و اطلاعاتتان را در آن زمینه افزایش دهید. تکنیک ها ترفند های زیادی در آن خصوص وجود دارد که خارج از بحث اصلی ما بود و مطرح کردن آن فضای مطلب را تغییر می داد.

در انتهای این مطلب هم قصد دارم چند نمونه از استراتژی های رایج قدیمی و جدید برای تولید محتوا، خدمتتان معرفی کنم که آن ها را هم بشناسید و نگاه دقیق تری قبل از طراحی استراتژی محتوای خود داشته باشید.

5 مورد از استراتژی های قدیمی محتوا که منسوخ شده اند:

 1. ایجاد محتوای انبوه اما کپی و توسط  ربات های محتوا ساز: عده ای استراتژی محتوا خود را به این شکل در نظر میگیرند که با استفاده از ربات های یابنده محتوا، اقدام به ساخت صفحات کپی و انتشار آن ها نمایند که ایندکس وب سایت را افزایش دهند و سپس با استفاده از تکنیک های لینک سازی داخلی و ارتباط سازی میان آن ها قدرت سایت را افزایش دهند و بروزرسانی سایت را هم به گوگل نمایش دهند.
 2. ایجاد محتوا انبوه و کپی با استفاده از  ربات های ترجمه گر: عده ای دیگر که استراتژی محتوای خود را کمی پیچیده تر در نظر میگیرند و با ارائه کلمات کلیدی و یا url های دلخواه، ربات های ترجمه گر را به صفحات میفرستند و محتوای وب سایت های خارجی را بطور بی کیفیت ترجمه می کنند و با ایجاد صفحات یونیک داخل سایت قرار می دهند. ( این نکته قابل ذکر است که در هر کدام از این استراتژی ها لینک های داخلی سایت منبع، نوعی چالش هستند که گاها توسط انسان یا برخی ربات های پیشرفته از بین می روند. )
 3. یونیک سازی متون پر اهمیت سایت و کپی کردن قسمت های ضعیف تر: همانطور که میدانید برخی قسمت های محتوا مثل اول آن، اهمیت بیشتری دارند. عده ای استراتژی محتوا را بر این اساس طرح ریزی می کنند که با استفاده از متون کپی سرعت انتشار صفات و ایندکس را افزایش دهند و برای  افزایش قدرت صفحات، قسمت های مهم آن را بازنویسی کنند که کاملا کپی شناسایی نشود.
 4. استفاده از محتوای چند صفحه در یک صفحه ولی کپی: یکی از استراتژی های بی ثمر در تولید محتوا استفاده از محتوای چند صفحه است که همه را یک جا در یک مطلب فراخوانی می کند و با ایجاد یک مطلب کپی اما بلند، ایندکس خود را افزایش می دهند. این روش هم چون پایه آن کپپی است، شناسایی آن برای ربات های پیشرفته گوگل بسیار آسان بوده و موجب جریمه های سنگین می شود.
 5. محتوای یونیک ولی کوتاه و به تعداد خوب: استراتژی دیگری که از موارد فوق کمی بهتر عمل کرده، تولید محتوای یونیک ولی حدود 600 تا 900 کلمه است که توسط بازنویسان غیر حرفه ای تولید می شود تا هزینه کمتری را برای مجری به دنبال داشته باشد! این نوع محتوا ها هم امروز با توجه به رقابت های سنگینی که در کیورد ها به وجود آمده جزو استراتژی های منسوخ شده محتوا به حساب می آید.
بهترین استراتژی محتوا

بهترین استراتژی محتوا

4 استراتژی جدید محتوا که نتیجه مثبتی نشان داده است:

 1. سفارش محتوا به مجموعه های تولید محتوا در کیفیت بالا: مجموعه هایی هستند متشکل از جمعی نویسنده حرفه ای که کار تولید محتوا برای وب سایت ها را انجام می دهند و اطلاعات قابل قبولی در خصوص سئو محتوا هم دارند! سفارش محتوا به این شرکت ها در کیفیت بالا میتواند برای مجموعه هایی که فرصت تولید محتوا ندارند نتیجه مطلوبی داشته باشد. ( تعداد کلمه از 1000 به بالا ) که از نظر هزینه ای کمی از روش های سنتی پر هزینه تر است.
 2. تولید محتوا با کیفیت بالا ولی ایندکس پایین: یکی از استراتژی های مورد علاقه من ایجاد محتوا های قدرتمند و حرفه ای تعداد کم است که البته اگر شرایط تولید آن به مقدار زیاد هم وجود داشته باشد، ( از نظر هزینه و نیروی انسانی ) خب بهتر است و ایندکس هم به سرعت افزایش می یابد ولی بطور کلی میخواهم این موضوع را به شما بگویم که کیفیت محتوا بسیار مهم تر از تعداد محتوا های داخل سایت است. مقاله جالبی که در این زمینه مطالعه می کردم موضوعی به نام صفحات مریض را بررسی می کرد که در واقع ایندکس های ضعیف سایت بودند و نشان میداد این صفحات ممکن است باعث افت صفحات دیگگر هم بشوند.
 3. استراتژی ترجمه و نگارش: این مورد هم از استراتژی های مدرن و کارآمد تولید محتواست که طبق آن یک مترجم حرفه ای به همراه یک سئو کار حرفه ای محتوا های وب سایت را تولید می کنند و این تلفیقی از علم روز به همراه محتوای کاربر پسند است.
 4. تولید محتوا توسط صاحب کسب و کار: برخی  بر این اعتقادند که صاحبان کسب و کار، خودشان باید محتوای سایتشان را تولید کنند؛ چون شناخت صحیحی که نسبت به مشتریان و دغدغه های آن دارند در ارائه محتوای باکیفیت تاثیر بسیاری مثبتی خواهد داشت و این استراتژی هم که محتوا های تولیدی توسط صاحب کسب و کار انجام شود، بخصوص برای کار های یک فیلد تخصصی کارآمد است.

حالا که ساختار و استاندارد تولید محتوا را بدست آوردید برای ارتقائ سطح محتوا های تولید خودتان هم میتوانید به پکیج تولید محتوای فوق حرفه ای ما مراجعه کنید. در این پکیج همه آن چیزی که لازم است در خصوص تولید محتوا بدانید جمع آوری کرده ایم و نه تنها اطلاعات و تجربه کاربردی خودمان، بلکه محتوای آموزشی ارائه شده توسط معتبر ترین وب سایت های دنیا شاکله این آموزش را در بر گرفته است.

خب امیدواریم این مطلب برای شما جامع و مفید بوده باشد و توانسته باشد هر چیزی در خصوص استراتژی محتوا وجود دارد را در اختیار شما قرار دهد؛ با ما همراه باشید تا شما را مملو از سئو کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 5 =