برچسب گذاری در سایت

مطلبی مفصل در خصوص برچسب گذاری در سایت!

برچسب گذاری یا تگ tag از گذشته نقشی برجسته در تمامی سایت ها و فضا های فعال در اینترنت داشته است. امروز موضوع صحبتمان در دسته آموزش تولید محتوا و سئو، استفاده یا عدم استفاده از برچسب است!؟

شاید با شنیدن عدم استفاده از برچسب، شکه شده باشید و بگویید مگر ممکن است که tag را از فرایند تولید محتوای سایت حذف کنیم و انتظار سئو شدن سایت را هم داشته باشیم!؟؟ بله ممکن است. شاید اصلا بسیاری از ایراداتی سایت ها در سئو دارند، زیر سر همین برچسب گذاری ها باشد که اغلب با اثرات منفی همراه می شود تا مثبت!

خب بحث کمی تخصصی تر و طولانی تر است… حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید که  10 دقیقه زمان گذاشتن برای آن در مقابل اطلاعاتی که بدست می آورید، چیزی به حساب نمی آید.

اصلا چرا برچسب گذاری می کنیم؟

برچسب گذاری در سایت

برچسب گذاری در سایت

برچسب یا tag باعث می شود که رویه ای برای دسته بندی مطالب در سایتمان داشته باشیم. مثلا من در این مقاله با گذاشتن برچسب “سئو داخلی” آن را دسته بندی می کنم و هر کس با کلیک کردن بر روی آن می تواند وارد بخش مقالات مربوط به سئو داخلی شود.

از آن جایی که شما در حال حاضر این مطلب را برای مطالعه برگزیده اید، احتمالا مطالب مربوط به سئو داخلی هم برایتان جالب و خواندنی باشد!

یا اینکه مثلا در یک سایت موزیک، آهنگی از رضا یزدانی قرار داده شده که نام آن 15 سالگی است. حال در انتهای مطلب مربوط به آهنگ، برچسب “رضا یزدانی” زده می شود و چون شمایی که اقدام به دانلود آهنگ این خواننده کرده اید، تمایل به دیدن باقی کار های او هم دارید و احتمال کلید کردن و استقبال از مطالب دیگر هم توسط شما وجود دارد.

به این ترتیب می توان میزان ماندگاری کاربر در سایت و کلیک کردن او را افزایش داد و همچنین اینکه ما توانسته ایم نیاز و علاقه او را بشناسیم و به او پیشنهاد دهیم، باعث می شود در ذهن کاربر خاطره خوبی از سایت ما به جا بماند.

معرفی مطالب مرتبط در سایت های وردپرسی با برچسب

در سایت های وردپرسی، تنظیماتی وجود دارد که البته در همه آن ها نیست و بستگی به نوع قالب دارد؛ اما اکثرا دیده می شود که با برچسب گذاشتن برای یک مطلب، مطالب مرتبط به آن در انتهای مطلب به کاربر معرفی می شوند و این موضوع هم همانند بحث دسته بندی که در بالا به آن اشاره کردیم می تواند بسیار مفید واقع شود.

تگ گذاری در این قسمت باعث می شود لینک سازی داخلی بین مطالب مرتبطی اتفاق بیوفتد که به نظر علاقه مندی کاربر به آن ها زیاد است و احتمال کلیک خور بودن آن بالاست.

حالا ایراد برچسب گذاری در کجاست؟

خب در ابتدا صحبت هایی در مورد حذف کلی روش برچسب گذاری کردیم که با وجود این تعریفات پیشین شاید تا حدی برایتان عجیب به نظر برسد!

برچسب گذاری چه ضرری ممکن است برای سئو سایت داشته باشد؟ 

دوستان برچسب هایی که درج می شود، هر کدام به عنوان یک صفحه مجزا در گوگل ایندکس می شود. ( در نتایج گوگل نشان داده می شوند )

طبق صحبت هایی که در مطالب قبلی سایت داشتیم، ایندکس با کیفیت بسیار مهم تر از ایندکس زیاد است و ما باید سعی بر این داشته باشیم که صفحات ایندکس شده بی کیفیت خود را تا حد ممکن  کاهش دهیم.

اما مگر برچسب صفحه بی کیفیت است؟

بله، می تواند باشد! برچسب ها مطالب سایت شما را در خود فراخوانی می کنند و به کاربران نمایش می دهند.

حال اینکه این مطالب در صفحه “مقالات” یا “بلاگ” یا “اخبار” و غیره، خود یک بار فراخوانی شده اند و اگر نخواهیم بگوییم که این یک داپلیکت کانتنت ( duplicate content ) است، حداقل می توانیم این طور برداشت کنیم که خوب نیست!

حال اینکه در برخی از سایت ها امکان نوشتن متن و عنوان گذاری مجزا در صفحات برچسب وجود ندارد و این باعث می شود که ما امکان تقویت و پردازش بیشتر روی صفحه مربوطه را نداشته باشیم؛ از این صفحه ما باز هم یک ویژگی منفی به خود می گیرد.

البته این موضوع را در اکثر سایت ها می توان حل کرد و آن را مطرح کردیم که بدانید در صورت بودن این امکان، حتما از متن نوشتن در این صفحات استفاده کنید تا محتوای آن ها غنی تر و کامل تر شود.

اما این 2 مورد با وجود موثر بودن، به اندازه مورد سوم به ضرر ما تمام نمی شوند!

رقابت برچسب با صفحات داخل سایت

بسیار زیاد به چشم می خورد که افراد همان عنوان صفحه یا گاها کلمه کلیدی صفحه را به عنوان برچسب قرار می دهند.

تصور بر این که برچسب به معنی کلمه کلیدی است و باید حتما در انتهای مطلب گذاشته شود!!!

برچسب، سبکی برای دسته بندی مطالب است و زمانی که شما یک برچسب دقیقا برابر با کلمه کلیدی یک صفحه در آن قرار می دهید، باعث می شوید که صفحه ای دیگر با همان کلمه کلیدی در سایتتان متولد شود و در آینده به عنوان رقیبی که قدرت این صفحه می گیرد، مشغول فعالیت باشد.

چطور بازدید واقعی سایت را افزایش دهیم؟ 

تمام تکنیک های افزایش بازدید واقعی و با کیفیت وبسایت را در این مقاله خواهید یافت + ویدیو

از طرفی شما در برگه خود به آن صفحه ( صفحه برچسب ) لینک هم داده اید و چون این لینک سازی داخلی در بسیاری از مطالب سایتتان اتفاق افتاده است، نا خود آگاه قدرت قابل توجهی به صفحه برچسب انتقال خواهد یافت.

به این ترتیب است که در آینده گوگل در جستجوی کلمه کلیدی مربوطه، 2 نتیجه از سایت شما نشان می دهد؛ در حالی که اگر به جای آن یک نتیجه نشان داده بود رتبه بالا تری از آن شما بود.

راه حل این اتفاق در tag گذاری چیست؟

این اتفاق هم راه حل هایی دارد که می تواند این تاثیر منفی را تا حدی کاهش دهد اما قبل از بیان این راه حل ها، لازم است اشاره کنم که حتما مطلب را تا انتها مطالعه کنید!

یکی از راه حل هایی که وجود دارد این است که توسط robots.txt بیایم و دسترسی گوگل به این صفحات یعنی tag ها را بطور کلی ببندیم.

به این صورت نگران ایندکس شدن آن ها در گوگل نمی شویم و خیالمان راحت است که رقیبی هم در کار نخواهد بود.

اما من خودم به شخصه این روش را تایید نمی کنم!

روش بهتر این هستش که اگر نمی خواهیم از استفاده کردن از tag خودداری کنیم، اسم اون ها رو مخالف اسم هر صفحه در سایت انتخاب کنیم و به آن ها به عنوان یک دسته بندی نگاه کنیم که از پیش در خصوص مطلب نویسی برای آن ها برنامه ریزی کرده ایم.

مثلا همان مثال سایت آهنگ را در نظر بگیرید:

برچسبی به نام “رضا یزدانی” ثبت کردیم. حال دیگر صفحه ای به این نام نمی سازیم و هر چه می خواهیم در مورد این خواننده بگوییم، در همان صفحه قید می کنیم و دیگر نمی آییم “دانلود آهنگ جدید” را به عنوان یک برچسب دیگر مطرح کنیم! زیرا صفحه اصلی سایت ما بر روی این کلمه کلیدی سئو شده است ( مثلا )

برچسب گذاری بهتر است یا دسته بندی!؟

category دسته بندی

category دسته بندی

بسیار بسیار سوال مهمی است که لازم است حتما به آن بپردازیم چون احتمالا در حینی که راجب فواید و مضرات برچسب صحبت می کردیم، ذهنتان به سمت دسته بندی یا category هم رفته است.

تقریبا هیچ فرقی بین این دو وجود ندارد و مهم ترین موضوع در خصوص آن ها این است که از یکی از آن ها استفاده شود.

ما گفتیم که سعی می کنیم از برچسب به عنوان دسته بندی استفاده کنیم تا مشکلی برای سایت به وجود نیاید. حالا خود دسته بندی را چه کنیم!؟

چطور در سئو کلمات پر رقابت پیروز شویم؟

همه در جریان این موضوع هستید که سئو کلمات پر رقابت همیشه برای ما یک سری یورپراز ها داره و این اتفاق برای همه افتاده که بعضی کار ها هیچ نتیجه مثبتی نشون نمیده! اینجا موضوع صحبتمون شکل کار تو این فضاست و یکمی به ریزه کاری های سئو عبارات سنگین می پردازیم.

خب همینجاست که ما تصمیم می گیریم از برچسب استفاده کنیم یا خیر.

  1. هر کدام که شرایط متن نوشتن در آن وجود دارد و امکانات طراحی صفحه بهتری دارند، گزینه بهتری هستند.
  2. آن موردی که باعث می شود مطالب مرتبط در پایین مطلب نمایش داده شود، انتخاب بهتری است.

این دو موضوع را در نظر بگیرید و انتخاب کنید که برچسب گذاری کنید یا نیازتان را با دسته بندی برطرف سازید.

حال اگر که می بینید هر کدام در یکی از موارد حضور دارند، بنده موردی را انتخاب می کنم که شرایط نوشتن متن در آن وجود داشته باشد و مطالب مرتبط را بصورت دستی در خلال متن اصلی صفحه معرفی می کنم.

تعداد برچسب ها در هر مطلب

افرادی که قصد دارند برچسب گذاری کنند، سوالی دارند که معمولا بین همه آن ها مشترک است و به دنبال عددی مطمئن هستند که طبق آن روال برچسب گذاری را انجام دهند.

عددی که بنده به سلیقه شخصی خودم به شما عزیزان پیشنهاد می کنم، بین 1 تا 5 عدد است که 3 عدد برچسب به نظر ایده آل ترین آن هاست.

دلیل اینکه تعداد برچسب ها را به نظر کم گفتم، این است که اولا مطابق با موضوعی که برای دسته بندی گفتیم، بیشتر از 3 دسته برای هیچ مطلبی در نظر نمی گیریم و تعداد برچسب ها هم با توجه به دسته بندی ها نباید خیلی زیاد باشد.

دلیل دوم این است که من با رویکردی که در لینک سازی داخلی یافته ام، ترجیح میدهم که تعداد لینک معقولی را از هر صفحه خارج کنم و اگر بخواهیم مثلا 20 برچسب برای یک صفحه بگذاریم، قدرت بسیار زیادی توسط این لینک ها، از مطالب ما خارج می شود و این از نظر من مطلوب نیست.

خسته نباشید و مرسی

خسته نباشید و ممنون که بنده رو مفتخر کردید و تا اینجای مقاله با من همراه موندید تا هر چیزی که در خصوص برچسب گذاری در سایت می دونستم رو در اختیارتون قرار بدم و امیدوارم که این مقاله لیاقت وقتی که برای اون گذاشتید رو داشته باشه.

با هم به مجله آموزش سئو ما سر بزنید و باعث افتخار ماست که مطالب مفید و کارآمدی رو تقدیم شما استادان عزیز کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.