افزایش نرخ ماندگاری کاربر داخل سایت – کاهش نرخ پرش از سایت

سلام عرض میکنم خدمت کاربران محترم سایت خدمات سئو توی این مقاله قصد دارم در خصوص افزایش نرخ ماندگاری در سایت و اهمیتش توی سئو باهاتون صحبت کنم.

اول از همه اینکه اگر تازه شروع به مطالعه مقالات و آموزش های سئو کردید پبشنهاد می کنم حتما مقاله مثلث سئو بخونید یه سر نخ کامل از کلیت سئو و بخش های اصلیش بهتون میده..

بعد از اون سراغ یکی از مهم ترین موضوعات مطرح شده بخصوص توی سال های اخیر در حوزه سئو حرفه ای میریم یعنی افزایش نرخ ماندگاری در سایت.

نرخ ماندگاری در سایت چیست؟

دوستان و عزیزان، سایت الکسا توی یکی از قسمت هاش ۳ فاکتور بسیار مهم برای رنک و رتبه سایت رو اندازه میگیره و براش خیلی اهمیت داره که این ۳ بخش شامل:

الکسا خدمات سئو

 • بونس ریت ( Bounce Rate )
 • دیلی پیچ ویزیتور ( Daily Pageviews per Visitor )
 • دیلی تایم آن سایت ( Daily Time on Site )

هستش و همونطور که از اسمش مشخصه ما توی این مقاله به دیلی تایم آن سایت یا زمان ماندگاری در سایت بیشتر توجه می کنیم.

زمان ماندگاری در سایت

این فاکتور به معنی میانگین زمان ماندگاری کاربران سایت شما داخل سایت هستش و خب با توجه به نوع کاربری سایت و شرایط رقیب هاتون توی این فاکتور شما هم می بایست به اون توجه ویژه داشته باشید.

افزایش نرخ ماندگاری در سایت هم موجب بالا رفتن میزان دیلی تایم آن سایتتون میشه که هرچی جلو تر میریم اهمیت این موضوع برای گوگل بیشتر و بیشتر میشه و دلیلش هم اینه که اگر اون سایت محتوای آزار دهنده ای داشت خود کاربر سریع اون رو می بست و اینقدر داخلش نمیموند.

پس در واقع این فاکتور نشون دهنده کیفیت محتوای موجود در مقاله های شماست.

افزایش نرخ ماندگاری کاربر در سایت

از اونجایی که تمام سعی گوگل نشون دادن محتوا های با کیفیت توی رتبه های بالاست، به این سایت ها خیلی ارزش میده.

یکی دیگه از اهمیت های بارز نرخ ماندگاری داخل سایت، قدرت مند بودن سایت توی رتبه بندی الگوریتم رنک برین گوگله که توی صفحه ۱ گوگل و بخصوص توی کلمات پر رقابت بسیار بسیار مطرحه و اگر میخواید واقعا از سایتتون نتیجه بگیرید مجبورید حتما به این الگوریتم یه توجه ویژه داشته باشید.

پکیج آموزش سئو 

در چکیج آموزش سئو که شامل مجموعه های آموزشی رایگاه و غیر رایگان است، جدید ترین روش های سئو سایت را برای شما جمع آوری کرده ایم.

رنک برین چیست و چکار میکند؟

الگوریتم رنک برین به طور تخصصی به سایت های صفحه اول گوگل توی هر جستوجو توجه میکنه و رتبه بندی اون ها رو بر اساس زمان مانگاری کاربر داخل سایت انجام میده.

همونطور که قبلا راجبش صحبت کردیم گوگل همواره سعی داره بتونه با کیفیت ترین نتیجه رو کاربرانش نشون بده و روز به روز در حال ارتقائ دادن هوش ربات ها و الگوریتم های خودش هست.

با توجه به این که کاربران اصولا سایت های بهتر رو بیشتر باز نگه میدارند و یا برای مطالعه مطالب اون ها بیشتر داخلشون میمونند، این موضوع میتونه نشون دهنده کیفیت محتوای داخل اون وب سایت باشه که بر اساس اون رتبه بندی های سایت های صفحه اول جا به جا میشه.

دلیل اینم که بیشتر به صفحه اول گوگل توجه میکنه، اینه که بازدید ها معمولا معطوف به سایت های بین رتبه 1 تا 10 میشه و خیلی کم پیش میاد که کاربران برای بدست آوردن نتیجه بهتر به صفحات بعدی گوگل هم مراجعه کنند.

افزایش نرخ ماندگاری کاربر در سایت

افزایش نرخ ماندگاری کاربر داخل سایت

خب برای افزایش نرخ ماندگاری کاربر داخل سایت چه کار هایی باید بکنیم؟

بیشترین و بهترین فاکتور برای موندگاری بیشتر کاربر داخل سایت شما، کیفیت محتوای تولیدی توسط شماست که هم گوگل همیشه به اون تشویق میکنه و هم کاربر دقیقا دنبال اونه؛ اما راهکار های دیگه ای هم برای بیشتر نگهداشتن کاربر داخل سایت وجود داره :

 • از تصاویر متحرک و gif ها داخل محتواتون استفاده کنید تا توجه کاربر رو به خودش جلب کنه.
 • استفاده از انیمیشن های css و java هم میتونه برای کاربر جالب باشه و باعث بشه بیشتر داخل سایت شما بمونه
 • پیشنهاد به کلیک روی صفحه های دیگه که ممکنه برای کاربر ( با توجه به موضوعی که دنبال کرده داخل سایت ) جاب باشه.
 • استفاده از ویدیو های 2 یا 3 دقیقه ای برای افزایش مونگاری کاربر داخل سایت شما خیلی موثر به علاوه اینکه از نظر محتوایی هم قدرت صفحه شما رو به شدت افزایش میده.
 • استفاده از جداول قیمت و تعرفه برای کاربران جذاب هستش و معمولا برای دونستن اون قیمت ها زمان قابل توجهی رو توی سایتتون سپری میکنن. پس میتونید از اطلاعات جدولی هم برای بیشتر نگه داشتن کاربر استفاده کنید؛ با اینکه گفته میشه محتوای جدول تاثیری روی سئو نداره

علاوه بر موضوعات با کلا استفاده از جلوه های ویژه و متمایز با رقبا خیلی به افزایش نرخ ماندگاری کاربر داخل سایت شما کمک میکنه.

افزایش نرخ مانگاری کاربر در سایت

بطور کلی تولید محتوای با ارزش و اون چیزی که کاربر واقعا میخواد، بهترین راه سئو محسوب میشه و راهکار های فیک و آزار دهنده برای کاربر الان دیگه هیچ جایگاهی توی سئو نداره. اگر میخواید توی تولید محتواتون بهتر و موثر تر عمل کنید مقاله تولید محتوای حرفه ای رو بخونید که خیلی میتونه کمکتون کنه.

مشاوره سئو و بهینه سازی سایت

از مشاوره کارشناسان خدمات سئو بهره ببرید تا با کم ترین هزینه به مطلوب ترین جایگاه برسید.

کاهش نرخ پرش از سایت

یکی دیگه از مزایای بالا بردن زمان مانگاری کاربر داخل سایت شما کاهش نرخ پرش از سایت هستش که توی الکسا به عنوان Bounce Rate بررسی میشه و هر چقدر میزان درصدش کمتر باشه نشون دهنده محتوای بهتر شماست و تاثیر مستقیم روی رنک الکسا و در ادامه رتبه گوگل شما داره.

ایرادی که توی بازدید های خریدنی و فیک وجود داره کاهش میانگین این زمان موندگاری داخل سایته که موجب میشه تاثیر منفی هم روی رتبه سایت شما داشته باشه. بازدید ها یا ورودی گوگل هایی که خریده میشه موجب میشه ctr شما افزایش پیدا کنه و به گوگل بگه که Title و Meta Desciption خوبه ولی وقتی سایت سریع بسته میشه Bounce Rate میبره بالا  و نتیجه عکس میده.

البته الان ویژگی مشخص کردن زمان ماندگاری هم داخل این سایت ها در نظر گرفته شده و من با اینکه کلا مخالف این روش ها هستم ولی پیشنهاد میکنم بیشتر زمان رو افزایش بدید تا تعداد بازدید.

توضیحات کامل در خصوص کاهش نرخ پرش در مقاله کاهش bounce rate داده شده است.

بونس ریت

بطور کلی برای بالا بردن بازخورد از وبسایتتون شما مجبور هستید رتبه های اول گوگل باشید و وقتی میزان رقابت توی کسب و کار شما زیاد باشه، این زمان ماندگاری کاربر داخل سایته که میتونه شما رو به جایگاه های خوب برسونه پس به عنوان یکی از موثر ترین مفاهیم سئو، بهش توجه ویژه داشته باشید.

همیشه همراه شما هستیم

اگر توی هرجا از فرایند سئو سایتتون به مشکلی برخوردید میتونید با پشتیبانی خدمات سئو تماس بگیرید و مشاوره های این گروه جهت افزایش بازدهی سایتتون استفاده کنید؛ همچنین میتونید سئو سایتتون رو به بصورت کامل به این مجموعه بسپارید.

4 پاسخ
 1. شیوا
  شیوا می گوید :

  با قسمت جدول قیمت به شدت موافقم.
  تجربه ای که بنده هم تو زمینه افزایش زمان ماندگاری در سایت داشتم، قرار دادن جدول قیمت و کلا جدولی که اطلاعات رو بطور شفاف و دسته بندی شده به کاربر بده خیلی تو زمان موندگاری اون توی سایت موثره و میتونه به کل قدرت و میزان جذب بازدید کننده های یک صفحه رو افزایش بده.
  در مورد نادیده گرفتن جدول توی سئو هم مطالبی خوندم ولی اینجا استفاده از اون صرفا برای بیشتر نگه داشتن کاربر داخل سایت هستش که نظر من کارشو دریت انجام میده…

  پاسخ
  • سیاوش پیری
   سیاوش پیری می گوید :

   بله در حال حاضر بهتره توجه اصلی به الگوریتم رنک برین باشه که نگهداری کابر داخل سایت از فاکتور های مهم اون هستش.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =