سبک تولید محتوا و نویسندگی سایت

آیا سبک نوشتن در تولید محتوا مهم است؟

صحبت من در مورد سبک تولید محتوا یا نوشتنه! منظور از سبک تولید محتوا یعنی قاعده، اصول، انتخاب کلمات، رویکرد جمله بندی و غیره همه محصولی از یک طرز فکر خاص یا روشی منحصر به یک فرد باشد.

تو این مقاله قصد دارم توضیحاتی در مورد نوشتن به شما بدم که content marketer حرفه ای باید اونو بدونه و بدست آوردن این اطلاعات براش زمان و انرژی زیادی خرج برداشته!

نوشتن و محتوای متنی کلا چند درصد از تولید محتوا ست؟

سبک تولید محتوا و نویسندگی سایت

سبک تولید محتوا و نویسندگی سایت

خب صحبت های زیادی در مورد محتوای ویدیویی شده که طبق اون باور بر اینه، تا سال 2021 بخش بزرگ محتوا ها متعلق به ویدیو میشه و عددی که در این مورد به گوش بنده خورده، 80 درصد بوده!

حالا ما الان داریم در مورد یک محتوای دیگه صحبت میکنیم که قدیمی ترین یا شناسنامه اصلی بحث محتوا تو دنیاست! متن.
تولید متن هایی با سبک و شیوه ای خاص، چقدر میتونه تو کار ما برای content وب سایت و بطور کلی سئو محتوا تاثیر بگذاره؟

این سوال شاید الان یکی از اصلی ترین موضوعاتی که باشه افراد اول دوست دارند ببینند آیا باز هم مثله گذشته برای این کار انرژی هزینه کنند یا نه!؟

خب من با رویکرد و تجربه خودم می خوام در این خصوص صحبت کنم و گواه صحبت بنده هم همین متنی هستش که در حال حاضر دارید مطالعه می کنید و من برای نوشتن اون می دونم که حد اقل یک نصفه روز زمان خواهم گذاشت.

این در حالی هستش که کار های خیلی زیادی دارم و اگر به انجام اون ها برسم احتمالا به نظر هرکسی از نظر درآمد برام بهتره؛ اما من مخالف اون هام چون همه درآمد و بازخورد مالی که از سایتم داشتم رو مدیون همین قلمی هستم که الان داره رو دکمه های کیبوردم به شما خدمت میکنه…

اما این که نشد دلیل! دلیل منطقی:

ببینید درسته که گوگل همواره در تلاشه تا خودشو با نیاز ها و تمایلات کاربران وب سایت ها هماهنگ کنه و این موضوع باید سرمشق ما برای تولید محتوای وب سایتمون باشه؛ اما به نظرتون این موضوع به این معناس که ما به کل محتوا های متنی رو رهاکنیم و بریم سراغ ساختن ویدیو و …

خیر! به هیچ وجه.

 • قابل فهم ترین نوع محتوا برای سئو و گوگل هنوز هم با قدرت محتوای متنی یا writing هستش.
 • شرایط مانور دادن با محتوای متنی در سایت برای بهینه سازی صفحات بر روی عبارات مترادف و در زبان های خارجی، با استفاده از متن و محتوای متنی به راحتی فراهمه و این تنها در گرو سبک تولید محتوا توسط گروه content هستش
 • کم هزینه ترین محتوای منحصر به فرد موجود برای تولید، محتوای متنی محسوب میشه و این رو بدونید که انحصار و اختصاصی بودن از مهم ترین معیار هایی هستش که گوگل هیچ وقت اون رو فراموش نخواهد کرد. ( الان که الگوی کار بر روی این نوع محتوا هاست )
 • محتوای متنی خوب میتونه بهترین مکمل برای دیده شدن و برجسته تر شدن محتوا های انواع دیگه مثل ویدیو و تصویر باشه
 • میل به مطالعه متن هنوز هم در بسیاری از افراد وجود داره ( مثل خود بنده در صورتی که متن جذابیت لازم رو داشته باشه )
 • بسیاری از اطلاعات، هنوز هم باید به شکلی متنی به مشتری نشان داده بشوند تا شکل مستند تر داشته باشند.
 • محتوای متنی سریع ترین محتوا برای بارگذاری شدن هستش و اگر به شکل جذاب نوشته بشه، بهترین ابزار برای نگهداری کاربر داخل سایت و البته کلیک خوردن ( هم گام با رنک برین )
 • و ….

تولید محتوای متنی خوب good writing یعنی چه؟

تولید محتوای متنی خوب

تولید محتوای متنی خوب

همه مواردی که در بالا گفتیم منوط به این بود که محتوا، محتوای خوب باشه و از نظر کیفی قابل قبول کاربران و گوگل قرار بگیره!
حالا در ادامه میخوایم راجب محتوای متنی خوب، writing content for website صحبت کنیم و فاکتور های کیفی یکم مورد تجزیه و تحلیل قرار بدیم:

انتخاب سبکی خاص در نویسندگی سایت

هر کسی با توجه به روحیات و نوع صحبت کردنی که خودش و البته گوش شنونده خودش داره، باید با یک سبک خاص دست به قلم بشه در خصوص موضوع مورد تولید محتوا، متن بنویسه.

این موضوع نکته خیلی مهمیه و دلیل نوشتن این مقاله هم در اصل گفتن همین نکته هستش پس خیلی اون رو جدی جدی نگاه کنید:

ایرادی که تو بازنویسی محتوا وجود داره و دلیلی که افراد با وجود هزینه هنگفتی که تو بحث تولید محتوا می کنند و باز هم اون نتیجه مطلوب رو نمی گیرند، عدم داشتن یک سبک خاص و استاندارد برای محتوا نویسی هستش!

یعنی چی؟

تو بازنویسی محتوا ما چکار می کنیم؟ متنی رو از سایت های رقیب می خونیم و با جمله بندی متفاوت و تغییر برخی کلمات اون رو بازنویسی می کنیم و داخل سایتمون میگذاریم.

انتظارمون هم اینه که با توجه به نوشته شدن محتوا و کپی نبودن اون، گوگل باید توجه ویژه ای به محتوای ما کنه و سایتمون رو سریعا روی کلمه مربوطه سئو کنه. ( مثلا حالا تو محتوامون با کلمه مربوطه هم به صفحه لندیگ پیجمون لینک دادیم که انرژی و اعتبار اون صفحه بیشتر بشه )

حالا سوالی که من دارم اینه:

آیا وقتی که شما یه اطلاعات ثابت رو دوباره تو سایتتون به کاربران نمایش میدید و فقط یکسری عبارات اون رو تغییر دادید، کاربران هم به شما نگاه ویژه ای می کنند؟ یا اینکه میگن ای بابا این که همون قبلی بود!

پرداختن به نیاز کاربران در محتوای متنی

نویسندگی سایت

نویسندگی سایت

مگر به این موضوع باور نداریم که جلب رضایت رضایت کاربر به معنیه جلب رضایت رضایت گوگله؟ پس چرا به نیاز کاربرانمون توجه نمی کنیم؟

چرا سایت خدمات سئو دات کام با حدود 40 تا مقاله و 20 تا بک لینک میاد و رتبه ای خود رو میگیره اما سایت های دیگه ای وجود دارن که محتوای متنی بیشتری تولید کردند و بک لینک بیشتری هم دارند اما شرایطشون کمی ضعیف تره!؟

البته به همکاران و سایت های زمینه های دیگه هم جسارتی نباشه ها اون ها همه استادای بنده هستند اما این مثال رو می زنم چون نسبت به سایتی که صحبت می کنم تعلق دارم و تمام مراحل رشد اون رو دیدم. شما هم می تونید یکم تو گوگل سرچ کنید و شرایط رو بسنجید.

من کاری ندارم که رقیب ها یا سایت های همکار در چه خصوصی مطلب می نویسند؛ خودم به کاربرانی که دارم فکر می کنم و میبینم دغدغه ها و موضوعاتی که میتونه به اون ها کمک کنه چیه!؟

سعی می کنم عنوانی خوب برای مطلبم در نظر بگیرم و شروع به نوشتن با سبک خودم کنم. این مطلب علاوه بر منحصر به فرد بودن توجه کاربرانم رو هم جلب میکنه و قابل قیاس با روش بازنویسی محتوا های سایت رقیب نیست.

مثلا به عنوان این مقاله توجه کنید:
چطور با خرید ورودی گوگل آبروی سایت خود را ببریم؟

صحبت ها در مورد خرید بازدید گوگل بین کاربران من زیاد شده بود و من هم اطلاعاتی در این زمینه داشتم، با توجه به این موضوع مقاله ای نوشتم که هم در عنوان، هم در متن و هم در اطلاعات، منحصر به فرد بود و همونطور که میبینید می تونه توجه افرادی رو که با من هم دغدغه هستند رو جلب کنه.

یا مثلا نوشتن مطالبی که کلا با نگاه منفی به یک قضیه مثبت نوشته میشه و همه اون چیزی که بقیه میگن رو بر عکس می کنه! این یعنی داشتن یک سبک خاص در نوشتن و پرداختن به نیاز کاربر.

شناخت تکنیک های محتوای متنی برای بهینه سازی بهتر

website writing

website writing

تو بخش قبل 2 عنوان رو مطرح کردیم که یکی کاربر محور بودن بود و دیگری هم سبک نوشتن در سایت؛

من چون وقتی شروع به نوشتن کردم، ترجیح دادم این مطلب رو فل بداحه بنویسم، این 2 تا نکته با هم تو یک قسمت به ذهنم رسید.

موضوع کاربردیه دیگه ای هم وجود داره که مکمل بحث امروزمون میشه و اون شناخت تکنیک های محتوا نویسی!

یکسری تکنیک برای نوشتن تو زبان فارسی وجود داره که باعث میشه گوگل خیلی متوجه بشه که موضوع مطلب شما چیه…

8 مورد از تکنیک هایی که روش های کپی رایتینگ و مطلب نوشتن در سایت میتونه بسیار کارآمد باشه:

 1. استفاده از کلمات انگلیسی مثل content که من تو این مقاله ازش استفاده کردم.
 2. تیتر پردازی موثر و جذاب
 3. نوشتن متنی که مطالعه اون راحت و دوست داشتنی باشه
 4. پرداختن به موضوع کلمه کلیدی در کل بحث با استفاده خوب از موارد مترادف ( کمک به تحلیل معنایی گوگل )
 5. کمک گرفتن از تصاویر جذاب برای تاثیر گذاری و ماندگاری بیشتر در ذهن مخاطب
 6. نوشتن کامل ( موضوع تعداد کلمه نوشته شده هنوز هم بسیار مهم است )
 7. پرداختن به سوال هایی که در اون خصوص تو ذهن کاربر وجود داره و به نظر جستجوی خوبی هم در گوگل دارند.
 8. لینک دادن و ارتباط گرفتن با منابع معتبر در اون زمینه، داخل محتوای متنی

آموزش سئو رایگان

همه مقالات و و ویدیو های آموزشی سئو رو میتونید تو این برگه ببینید که برای شما کاملا هم رایگان هستند.

جمع بندی و راهکار های نویسندگی سایت

با وجود اهمیت و ویژگی های بسیار مثبتی که محتوا هایی مثل ویدیو و تصویر دارند، استفاده از متن های تاثیر گذار و استاندارد با یک سبک خاص، میتونه بهترین بهره برداری از پتانسیل اون هارو به همره داشته باشه.

برای نوشتن محتوا ها یا مقاله های سایتمون، بهتره که یک سبک خاص رو دنبال کنیم و سعی کنیم که سبک به هر شکلی که هست اولا با ذائقه مخاطب هدفمون همخونی داشته باشه و دوما مختص به خود ما باشه و نمونه های اون حداقل در خصوص موضوعی که می نویسیم، نباشه یا کم باشه…

لیست کاملی از نیاز های مخاطبین هدف داشته باشیم و بطور جدی بر روی اون ها پردازش انجام بدیم تا با عناوینی به یاد موندنی و تاثیر گذار، شروع به نوشتن و writing در اون خصوص کنیم و سعی ما بر این باشه که در لیست علاقه مندی های کاربر قرار بگیریم. اگر این اتفاق برای 1000 کاربر بیوفته، قطعا کار رقیب های ما تو اون زمینه بعد از بسیار سخت خواهد بود…

یکسری تکنیک برای نوشتن صحیح تر محتوا وجود داره که البته بیشتر برای جلب اعتماد و توجه گوگل انجام میشه اما دونستن اون ها باعث میشه رسیدن به هدف اصلی برای شما زودتر اتفاق بیوفته و علاوه بر محبوبیتی که نزد کاربرانتون بدست آوردید، محبوب این موتور جستجو هم باشید.

20 راهکار سئو سایت 

مطالعه مقاله 20 راهکار بسیار مهم سئو در سال 2019 رو بشدت بهتون پیشنهاد می کنم که خیلی میتونه برای شما مفید باشه.

تشکر از شما

این مقاله هم در دسته مطالب مربوط به آموزش تولید محتوا قرار میگیره و مطمئنا در ادامه هم این مقالات بسیار خوبی برای این دسته تدارک خواهیم دید.

مرسی که وقت با ارزشتون رو به من دادید و تا اینجا به مطالعه این مطلب پرداختید. در مورد سبک و شیوه محتوا نویسی خودتون برای ما کامنت بگذارید و نکته های جالبی که براتون به وجود اومده رو مطرح کنید… به شدت نیاز داریم که شما هم از تجربیاتتون به ما بیاموزید.

2 پاسخ
 1. نسیم
  نسیم گفته:

  دیکته فی البداهه رو غلط نوشته بودین . به نظر من علاوه بر محتوای مقاله، نوع نگارشش و باقی چیزها دیکتهء درست کلمه ها هم مهمه اگر قراره مخاطبانتون آدمهای باسوادی باشن

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.