آموزش بک لینک سازی رایگان و موثر

آموزش بک لینک سازی رایگان و موثر

تو سری مقالات آموزش سئو وردپرس بصورت پیشرفته، امروز میخوایم وارد فضایی بشیم که تا به حال اکثرا راجبش بد گفتیم ولی خوبه که ببینیم میشه این کار رو هم بشکلی اصولی با کمترین میزان ریسک انجام داد و بازدهی های فوق العاده از اون گرفت.

پس منو دنبال کنید تا انتهای این مقاله که میخوام یه تکنیک و شکلی از کار ساخت بک لینک رو براتون شرح بدم که احتمالا هیچ جا راجبش نشیده باشید و استفاده از اون هم کاملا رایگان هستش.

میگن الان دیگه بک لینک سازی خیلی خطرناک شده!

خطر ساخت بک لینک

خطر ساخت بک لینک

راس میگن؛ بک لینک سازی از اونجایی که یکی از بزرگ ترین تخلفات از دید گوگل هستش، گوگل تو این سال ها همه تلاشش رو کرده که بتونه کسانی که دست به این کار می زنند رو جریمه کنه و بهشون بفهمونه این راهش نیست.

تا جایی که میشد هم توی اینترنت این جو رو به وجود آورده و خبر سازی کرده که این کار رو نکنید و به ضررتون تموم میشه…

اما من کاری با خبر سازی ها و جوی که تو طبیعت سئو وجود داره ندارم و فقط خودمو میزنم جای گوگل و به عنوان یه رباط هوشمند به فعالیت های بهینه سازی سایت نگاه می کنم.

تاثیر انکار نشدنیه بک لینک تو سئو

از اونجایی که میدونم گوگل کم کم داره به حدی میرسه که میتونه مثل یک انسان ( یا نزدیک به اون ) فکر کنه، من هم خطر و ریسک انجام لینک سازی رو رد نمیکنم.

ولی به این موضوع هم اعقاد دارم که تاثیر فوق العاده بک لینک روی سئو سایت انکار نشدنیه و اگه بشه یک رویه استاندارد و اصولی برای انجام این کار به وجود آورد، این امکان وجود داره که سایت ما از رقیباش به شدت جلو بیوفته.

من نمونه های زیادی حتی تو کار خودمون و رقابتی که توش حضور داریم دیدم که سایت هایی با بک لینک سازی ها و رپورتاژ آگهی های تونستند از پس رقیب های بزرگی بر بیان؛

پس به فکر افتادم تا یک روش اصولی، کم ریسک و کارامد برای لینک سازی درست کنم که ترجیحا هزینه ای هم لازم نباشه برای اون پرداخت بشه ( چون رپورتاژ آگهی رو که همه میتونند انجام بدن )

نگاه گوگل به لینک بیلدیگ و بک لینک های سایت

اول از همه باید بدونیم گوگل، چطور به لینک های سایت نگاه میکنه و اون هارو پردازش میکنه؟ یا به عبارت دیگه اولویت تاثیر گذار بودن از نظر گوگل، با کدوم بکلینک هاست و بعد به این فکر کنیم که چطور میشه اون بک لینک هارو ساخت!؟

به تصویر رو به رو با دقت نگاه کنید:

نگاه گوگل به بک لینک ها

نگاه گوگل به بک لینک ها

ببینید که توضیح کوتاهی راجب این تصویر بدم که از صفحه سئو ویکی پدیا برداشتم و با اینکه قدیمی هستش جالب بود که اینجا اونو بررسی کنیم.

ببینید دایره B از همه بزرگ تره و تکلیفش هم معلومه چون از همه بیشتر بک لینگ گرفته و از همه هم قوی تره.

اما بعد از اون دایره های C و E هستند که نتجشون جالبه:

دایره C بزرگ تر از دایره E هستش و فقط یک بک لینک از سایت بزرگ B گرفته.

یعنی E با وجود اینکه 7 تا بک لینک داره از سایت های کوچیک و معمولی، قدرتش کمتر از C هستش که فقط یک بک لینک از سایت خوب داره.

برداشت شخصی من از تصویر بالا

اگر یذره به این شکل فکر کنیم، میتونیم این برداشت رو داشته باشیم که:

 1. زمان گذاشتن برای ساخت بک لینک های کوچک و کم ارزش کاملا بیهودس و بهتره که اون زمان رو برای تولید محتوای سایتمون بزاریم و بهترین بهره رو هم از اون بگیریم.
 2. مثل اینکه گوگل تمایل بیشتری به لینک سازی لایه ای داره! یعنی از چند سایت به یک سایت بخوره از اون سایت به سایت ما بیاد؛ دلیلش هم میتونه خطری باشه که لینک گرفتن از سایت های بی ارزش داره و گاها جای تاثیر گذاری خوب میتونه تاثیر منفی هم روی سایت ما بزاره.
 3. بخاطر اینه که الان صحبت راجب رپورتاژ آگهی زیاد شده و بعضی از شرکت های سئو کار اصلا کاری جز خریدن رپورتاژ برای مشتریاشون انجام نمیدن و با همون کار و یکم هم محتوا سازی داخل سایت تو خیلی از رقابت ها به رتبه های اول  میرسند.
 4. زمانی لینک های کم میتونن ارزش خوبی برای سایت ما داشته باشند که در کنار لینک های با ارزش قرار بگیرند و سمت سایت روونه بشن. ( این خیلی نکته مهمیه )

در مورد اون دایره های کوچیک باید بگم که اونا سایت های کوچیکی نیستند؛ اون ها سایت های کم ارزشی هستند.

مثلا محتوای کپی داخلشون دارند و یجورایی میشه گفت آتوریتی شون پایینه.

روش های بک لینک سازی کم ارزش و کیفیت بک لینک رو هم که همه میدونید و نمیخوام اینجا راجبش حرف بزنم.

بک لینک با کیفیت چیست؟

مقاله بک لینک باکیفیت رو به دوستانی پیشنهاد می کنم که میخوان بصورت پایه ای و کامل تر در مورد موضوع لینک سازی مطالعه کنند یا اینکه از قبل زمینه ای راجبش ندارند.

کجا ها میتونیم بک لینک رایگان بسازیم؟

ساخت بک لینک رایگان

ساخت بک لینک رایگان

خب با توجه به موضوعاتی که در مورد اون ها صحبت کردیم و بررسی هایی که انجام دادیم، بهتره که وارد بخش عملی کار بشیم و از اینجا شروع کنیم اجا ها شرایط ساخت بک لینک رایگان رو داریم؟

 • سایت های وبلاگ دهی
 • بعضی شبکه های اجتماعی
 • فروم ها و انجمن ها
 • سایت های پروفایل سازی .edu و .gov
 • کامنت گذاشتن زیر مقاله ها و بلاگ های سایت های همکار خارجی و داخلی

در مورد شکل گذاشتن لینک تو این فضا ها قبلا صحبت کردیم و از اونجایی که اکثرشون دیگه از دور خارج شدند، نمیخوام الکی وقتتون رو بگیرم.

توی این موارد اصلی ترین موردی که میتونه برای سایت بک لینک های لایه ای و موثر به ما کمک کنه، سایت های وبلاگ دهی هستند.

پس فعلا اون موارد دیگه رو حذف کنید تا بریم سراغ وبلاگ ها و ببینیم قرار کار توی اون ها به چه شکل باشه. این وبلاگ رو تا اینجا داشته باشید. دوباره برمی گردیم.

لطفا حالا که زمان گذاشتید برای مطالعه این مطلب اون رو کامل و با جزئیات بخونید. مطمئن باشید ارزش 5 دقیقه بیشتر زمان گذاشتن رو داره!

بهترین سایت ها برای بک لینک سازی

بهترین سایت ها برای بک لینک سازی

بهترین سایت ها برای بک لینک سازی

بهترین سایت ها برای بک لینک سازی سایت هایی هستند که آتوریتی شون بالا باشه، لینک خروجی زیادی نداشته باشند و موضوع کارشون با ما مرتبط باشه.

گوگل به یک وبلاگ خوب که بدون هیچ هزینه ای میشه اون رو راه اندازی کرد، به دید یه سایت نگاه میکنه و اگر رفتار ما با اون وبلاگ درست و در شان یک سایت باشه، خواهیم دید که حتی رتبه خوبی هم تو نتایج گوگل بدست میاره.

چطور یک وبلاگ میتونه یه سایت عالی برای بک لینگ گرفتن باشه؟

چون مثلا سایت هایی مثل رز بلاگ و بلاگفا آتوریتی های خوبی دارند و یک پتانسیل خیلی خوب برای ایجاد یک سایت خوب و معتبر ( حداقل تو رقابت های سطح پایین و متوسط ) هستند.

از طرفی تعداد لینک خروجی این وبلاگ ها میتونه دست خودمون باشه و فقط به سایت خودمون بیاد! پس قدرت خیلی زیادی از اون ها خارج نمیشه و موضوع اون رو هم قطعا مربوط به کار خودمون یا پروژه ای که قرار سئو کنیم انتخاب می کنیم و شروع به کار داخل اون می کنیم.

حالا تا اینجا روالی رو طی کردیم که معمولا اکثر افراد طی می کنند ولی از این بعد به دلیل تنبلی یا تصور اشتباه راجب لینک سازی تو وبلاگ، ادامه مسیر رو نمیرن.

دستور کار قدم به قدم ساخت بک لینک:

دستور کار قدم به قدم ساخت بک لینک

دستور کار قدم به قدم ساخت بک لینک

از اینجا به بعد مطلب رو به دقت بخونید که دستور کار عملی ساخت بک لینک تو وبلاگ ها هستش و باید با جزئیات مراحل اون طی بشه تا محصول کار، موثر ترین و کم ریسک ترین بک لینک باشه.

قدم اول: ساخت وبلاگ

تولید محتوای درست با رعایت اصول کپی رایتینگ تو وبلاگ و نوشتن حداقل 3 مطلب 1000 کلمه ای با عناوین خاص و البته مرتبط به سایتی که قصد بک لینک گرفتن برای اون رو داریم داخل وبلاگ تو مدت یک هفته ( یعنی 3 تا مطلب رو تو یک روز منتشر نمی کنید. )

لینک سازی داخلی بین مطالب وبلاگ از اونجایی که سایت مپ بعضی از وبلاگ ها ایراد داره و محتوا های منتشر شده داخل اون ها به خوبی ایندکس نمیشه، بسیار مهمه و بعد از منتظر کردن هر 3 مطلب، بهتره که این کار برای اون ها انجام بشه.

مقاله اصول و قواعد لینک سازی داخلی اینجا می تونه خیلی به کارتون بیاد؛ هم برای وبلاگ هم برای سایتتون.

پیشنهاد میکنیم که یکی از مطالب که بهترین مورد بین اون ها هستش رو با کلمه کلیدی صفحه به سایت خودتون لینک کنید و این لینک رو هم یک بار تو خط اول و یک بار تو خطوط میانی یا انتهایی مقاله با یک انکرتکست دیگه انجام بدید.

دقت کنید که شما به مطب داخل سایتتون رفرس میدید و اون رو به عنوان منبع معرفی می کنید.

عنوان وبلاگ هم به اسم سایتتون نیست و اگر سایت در مورد کتاب هستش مثلا عنوان سایت رو معرفی محبوب ترین کتاب های موفقیت میزارید و تو اون مطلب به یکی از کتاب های موفقیتی که داخل سایت دارید لینک میدی.

قدم دوم: شبکه های اجتماعی

توی شبکه های اجتماعی که عضو هستید مطالب داخل وبلاگ تون رو منتشر می کنید و ترجیحا این شبکه اجتماعی ها برای سایتتون نباشند و بصورت جداگانه برای شخص خودتون یا یک شخص دیگه باشند.

در واقع اینو میخوام بگم که مطلب برای معتبر شدن و دیده شدن تو نظر گوگل، نیاز به پابلیش شدن داره و باید بشه اون رو تو فضای اینترنت پخش کرد.

شبکه های اجتماعی اولین فضا برای محقق کردن این امکان هستند و از طرفی لینک های نوفالویی هم هستند که این مطالب داده میشن و کار قدم بعدی مون رو بهتر و آسون تر می کنن.

لیست 56 شبکه اجتماعی معتبر دنیا رو میتونید تو این لینک دانلود کنید.

قدم سوم: وبلاگ پشتیبان

بعد از 2 هفته گدشتن از انجام کار هایی که تو قدم های قبلی بهشون اشاره کردیم، می بایست دوباره یه قدرتی به این وبلاگ اضافه کنیم که لینک داخل اون تاثیر گذار تر و قوی تر بشه.

اول از همه دوباره به این وبلاگ سر می زنید و یک مطلب جدید دیگه داخل اون منتشر می کنید. توجه کنید که این مطالب باید 100 در 100 اورجینال باشن و توسط خودتون نوشته بشن گذاشتن مطلب کپی تمام زحمت شما رو به باد میده.

ساخت یک وبلاگ دیگه مرحله آخریه که برای تولید این بک لینک یاید سپری بشه و انرژی آخر رو به اون منتقل میکنه.

وبلاگ بعدی که شما میسازید و باز هم در مورد همون موضوع هستش، با دو مطلب کارش تموم میشه و اون دو مطلب یکی کاملا اوجینال هستش و درباره همون موضوع گفته میشه و دومی کپی همون مطلبی که تو وبلاگ قبلی گذاشتیم و ازش به سایت لینک دادیم هستش.

شما چطور اون مطلب رو منتشر می کنید؟

100 کلمه اول محتوا رو خودتون می نویسید و میگید که “میخوایم یک مطلب کپی از یکی از سایت های همکار قرار بدیم که برای شما مفید هستش و …”

مطلب رو کپی می کنید و تو ادامه پست داخل وبلاگ میگذارید.

آخرش هم باز در حد یک پاراگراف از خودتون می نویسید و بحث رو جمع بندی می کنید.

در انتها هم به مطلب وبلاگ قبلی به عنوان منبع لینک میدید.

مزیت بک لینک سازی به شکل لایه ای و قدم به قدم:

مزیت بک لینک سازی به شکل لایه ای

مزیت بک لینک سازی به شکل لایه ای

این بک لینک ها، حرف برای گقتن دارند.

 • زمانی که شما تو چند مرحله مطلب گذاری داخل وبلاگ رو انجام میدید، نشون میده که این وبلاگ به شکل ارگانیک در حال توسعه توسط یک فرد هستش.
 • لینک سازی داخلی که درون وبلاگ انجام میدید سبب میشه مطالب دیگه به خوبی ایندکس بشن چون واقعا وبلاگ ها این مشکل رو توی ایندکس شدن مطالبشون دارند و باید یکمی کمکشون کنیم.
 • مزیت این بک لینک های لایه ای اینه که آتوریتی و اعتبار از یک سایت یا وبلاگ  به سایت دیگه منتقل میشه و بعد اونجا تمام این اعتبار هایی که جمع آوری کردیم به سمت سایت هول داده میشه. مثل معرفی شدن تو بازار توسط یه آدم حبوب در مقایسه با یه مغازه دار تازه کار میمونه
 • شبکه های اجتماعی مورد اعتماد ترین منابع از دید گوگل هستند که توانایی شو دارند سیگنال خیلی پر قدرتی به سایت بدند. ما با استفاده از اونا هم یذره بیشتر منبعی که ازش بک لینک میگیریم رو تقویت می کنیم تا مثل یه غذای خوش مزه به خورد سایت بدیم! به علاوه نیاز به گفتن نیست که شبکه های اجتماعی بهترین راه برای ایندکس شدن سریع مطالب وبلاگ هستند.
بک لینک لایه ای

بک لینک لایه ای

آیا کپی کردن کامل مطالب داخل وبلاگمون بد نیست؟

شاید براتون سوال شده باشه که اون قسمتی که گفتیم مطلب کپی داخل وبلاگ میزاریم ممکنه به ضرر ما تموم بشه!؟

به عنوان آخرین قسمت این مقاله که سعی کردم همه چیز رو کامل و مفصل بگم، این موضوع رو هم برطرف میکنم که دیگه با خیال راحت یک لینک های کم اما حرفه ای رو هم چاشنی محتوا های تاثیر گذارتون کنید تا بهتر دیده بشید.

مشاوره سئو

برای بهره گیری از هرگونه مشاوره سئو میتونید به این صفحه مراجعه کنید تا چارچوبی اصولی برای فرایند سئو سایتتون تنظیم بشه.

قرار دادن یک محتوای کپی همیشه هم به ضرر شما نیست. وقتی شما دارید سعی می کنید مثلا یه منبع آموزشی خوب در مورد آشپزی باشید و خودتون هم محتوا های یونیک برای اون تولید می کنید، اینن طبیعیه که یه وقت هایی هم مطلبی از یه سایت همکار که موفق هستش قرار بدید و در انتها هم به اون به عنوان منبع لینک بدید.

هم از نظر عرف کپی رایت درست هستش و هم اینکه این کار همیشه تو بهترین سایت ها هم انجام شده فقط باید اعتدال توش رعایت بشه که گوگل فکر نکنه این وبلاگ ها توسط خود صاحب سایت ساخته شده و میخواد فقط مطالبشو پابلیش کنه تو وب 😉

لیست بهترین وبلاگ های فارسی برای لینک سازی

دوستان لیست سیستم های وبلاگ دهی رایگان فارسی رو براتون آماده کردم که مطئنا خیلی به دردتون میخوره و از طریق لینک زیر میتونید اون هارو دانلود کنید.

لیست وبلاگ ها

 

3 پاسخ
 1. محمد مینای
  محمد مینای گفته:

  سلام و خسته نباشید
  چند روزی هست داخل وبسایتتون مشغول مطالعه هستم
  یه مطلبی که هست توی بحث ساخت وبلاگ من توی یه وب سابی خوندم که دبگه منسوخ شده و بادمه یه جای توی همین وب سایت هم گفته بودید که خوب نیس

  پاسخ
  • سیاوش پیری
   سیاوش پیری گفته:

   منسوخ نشده فقط بستگی به نوع کار داخل اون وبلاگ داره. اگر بخواید مثل روش های قدیمی فقط وبلاگ رو بسازید و 2 تا مطلب کپی پر از لینک داخلش بگذارید بک لینک بگیرید بله جواب دهی نداره اما وبلاگی که خودش داره مطالب یونیک ارائه می کنه و تعداد لینک های خروجیش مدیریت میشه فضای خوبی برای گرفتن بک لینک فالوئه

   پاسخ
 2. محمد
  محمد گفته:

  یک مطلبی که هست این وبلاگ های که معرفی کردید همه برای ساخت وبلاگ هست نه جای بک لینک گذاشتن

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.